FIFA 21, EA Sports, Někdo z EA měl prodávat vzácné karty do FUT za tisíce eur

Někdo z EA měl prodávat vzácné karty do FUT za tisíce eur

Nařčení míří přímo k vývojářům FIFY. Na důkazy ze soukromé konverzace už EA zareagovala

Zdroj: Electronic Arts
11. 3. 2021
Název: FIFA 21 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 9. 10. 2020

Jako kdyby kontroverze kolem loot boxů nebylo málo, rozbíhá se další nepříjemná kauza. Co hůř, točí se kolem společnosti Electronic Arts a jednoho z nejhranějších titulů po celém světě, čili je téměř zaručeno, že incident prosákne mimo herní média a postará se o další negativní reklamu. O co jde už předznamenává titulek – profesionální hráč série FIFA Matteo Ribera zveřejnil video, ve kterém popisuje podezřelou nabídku prodeje ikonických kartiček s fotbalisty do režimu FIFA Ultimate Team. Na inzerát narazil na italské facebookové skupině o zmiňovaném herním módu a zarazilo ho, že nabízené karty mají pocházet přímo od EA. Rozhodl se proto na inzerát odpovědět a ve videu nabízí screenshoty konverzace s člověkem, který měl obchod zprostředkovat. Ačkoliv Ribera neměl v úmyslu karty koupit, přirozeně se zeptal, zda mu nehrozí ban a jestli karty opravdu pochází přímo z EA, což obchodník potvrdil, ale kvůli „bezpečnostním opatřením“ nemohl poskytnout bližší informace.

Důvodem, proč Ribera video natočil, bylo podezření, že se na prodeji kartiček neoprávněně obohacuje někdo z vývojářů a vzhledem k samotným kartám a ceně, za kterou byly nabízeny, nechtěl situaci ignorovat. Abyste rozuměli, v nabídce byli legendární hráči fotbalové minulosti a kartičky z edice Team of the Year s jedněmi z nejvyšších ratingů ve hře, které lze legální cestou získat pouze z balíčků, případně na herním trhu, kde se však pohybují za cenu 10-20 milionů coinů. Přímý prodej karet, k jejichž transferu zmiňovaný obchodník potřeboval znát pouze účet kupujícího na PlayStation Network či v ekosystému EA, proto působil pochybně a hráči jsou přesvědčeni, že za tím nemůže stát nikdo jiný nežli někdo z řad vývojářů samotné hry.

Jsme si vědomi nařčení, která momentálně kolují komunitou. Zahájili jsme podrobné vyšetřování, a pokud narazíme na nevhodné chování některého z našich zaměstnanců, budeme rychle jednat.

Problémem přitom není jen samotný prodej karet v balíčcích za 750-1000 eur, ale také dopad na komunitu a ekonomiku hry. Lidé, kteří utratili nemalé peníze za balíčky v naději, že karty najdou, se mohou právem cítit značně znevýhodněni a do budoucna to podrývá důvěru v systém, který už tak zatěžuje značná kritika. I z toho důvodu zástupci Electronic Arts nečekali a vydali prohlášení, ve kterém slibují prošetření celé záležitosti a zjednání nápravy. „Jsme si vědomi nařčení, která momentálně kolují komunitou. Zahájili jsme podrobné vyšetřování, a pokud narazíme na nevhodné chování [některého z našich zaměstnanců], budeme rychle jednat,“ slibuje EA ve svém prohlášení. Vývojáři rovněž zmiňují obavy o vybalancování hry, resp. rovné podmínky pro všechny a slibují informovat komunitu ve chvíli, kdy se situace vyjasní.

Reakce fanoušků je nicméně značně kritická a s hashtagem #eagate se objevují příspěvky, které reagují právě na nabourání křehké důvěry, že EA přistupuje k emitaci karet v balíčcích férově. Vzácností tak nejsou vzkazy, v nichž zklamaní hráči poukazují na to, že utratili za uplynulou dobu značné peníze za nové balíčky s fotbalisty, ale ani zdánlivě se třeba i za cenu odpovídající popisovanému neoprávněnému prodeji nedostali k tak dobrým hráčům. Zároveň je z komunity cítit volání po kompenzaci pro všechny, čímž by se ale ekonomika hry mohla potenciálně dostat ještě do většího problému a nezdá se nám příliš pravděpodobné, že by k tomuto kroku došlo. Nelze také jednoduše ikonické hráče ze hry trvale odstranit, protože hráčů, kteří je získali legální cestou, je nepochybně víc než těch, kteří k nim přišli neoprávněně, a tak nezbývá než čekat, s čím vývojáři přijdou. Už nyní je ale zřejmé, že jde o jeden z největších skandálů, který se na režim FUT nabalil a cesta zpět bude, diplomaticky řečeno, nesnadná.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru