Nejzajímavější hry inspirované japonskou historií

Nejzajímavější hry inspirované japonskou historií

Samurajové nevystupují jen v Sekiro: Shadows Die Twice a Ghost of Tsushima

30. 3. 2019

Zaujalo vás Sekiro: Shadows Die Twice od studia FromSoftware? Netrpělivě vyhlížíte exkluzivitu Ghost of Tsushima od Sucker Punch Productions pro PlayStation 4? Pravděpodobně máte blízko k zemi vycházejícího slunce a líbí se vám japonská historie. Mohlo by se vám proto hodit pár tipů na hry, které vás bez ohledu na žánr zavedou do této krásné a exotické země, ať už se drží dějepisu těsně, anebo jen volně a inspirují se rovněž místním folklórem, mýty, legendami i pohádkami.

Shadow Tactics: Blades of the Shogun (2016)

Real-time taktická stealth strategie Shadow Tactics: Blades of the Shogun od německého studia Mimimi Productions vyšla v prosinci 2016 na PC, Macu i Linuxu a v roce 2017 dorazila rovněž na konzole PlayStation 4 a Xbox One. Hra podobná sériím Commandos a Desperados nás zavede do roku 1615 a z recenzí si odnášela v průměru známky okolo 85 procent.

Nioh (2017)

Podobně jako Sekiro i Nioh lidé přirovnávali ke hrám ze Souls série, ale v tomto případě nešlo o produkt FromSoftware, ale studia Team Ninja. Akční RPG pro PS4 a PC z roku 2017 hráče vezme na počátek 17. století. Na projektu se začalo pracovat už v roce 2004 a vychází z nedokončeného díla slavného režiséra Akiry Kurosawy. Příběh, jakkoli fiktivní a doplněný o nadpřirozené prvky, se inspiroval osudy bílého samuraje Williama Adamse.

Way of the Samurai (2002-2011)

Série Way of the Samurai se zrodila na PS2 v roce 2002 a jde o akční adventuru s prvky RPG. Během dalších let se rozšířila na platformy PlayStation Portable, PlayStation 3, Xbox 360 a PC. Jednotlivé díly jsou situované do období od 15. do 19. století a každý se může pochlubit větvícím se příběhem i několika různými konci. Navzdory slušnému hodnocení se překvapivě nikdy nepovedlo značce naplno prorazit na Západě. Ságu má na svědomí japonské studio Acquire, které stojí i za sériemi Tenchu a Shinobido.

Kuon (2004)

Historický survival horor Kuon z roku 2004 pro PlayStation 2 shodou okolností stejně jako Sekiro pochází od studia FromSoftware. Hra vychází z tradičních japonských duchařských příběhů a vezme hráče do Kjóta v období Heian. Do Evropy titul dorazil až s dvouletým zpožděním a z recenzí si odnášel jen lehce nadprůměrné známky.

Odama (2006)

Asi nejvýstřednější hra v našem výběru. Odama z roku 2006 vyšla exkluzivně pro GameCube od Nintenda a jde o nevšední kombinaci pinballu a taktické strategie. Titul navíc podporoval hlasové ovládání a hráč s pomocí příkazů rozdával pokyny svým vojákům. Název hry se doslova odvolává na obří kouli, kterou používáte jako zbraň, a která ničí vše, co jí stojí v cestě.

Ōkami (2006)

Akční adventura vyšla v roce 2006 na PS2 a o dva roky později i na Wii. HD verze o několik let později zamířila na celou řadu dalších platforem a hra se dočkala i pokračování v podobě Ōkamiden pro Nintendo DS. Kombinuje japonský folklór, mýty a legendy a vypráví příběh sluneční bohyně Amaterasu, která na sebe vezme podobu bílé vlčice. Hra vynikala jedinečnou stylizaci, zajímavým ovládáním a inspirovala se sérií The Legend of Zelda.

Onimusha (2001-2006)

Akční série od Capcomu kombinuje historické reálie a fantastické prvky a jde o směsici soubojů a hádanek. Jedna z nejlépe hodnocených a prodávaných značek Capcomu byla doma především na PlayStationu 2, i když zavítala rovněž na původní Xbox nebo Windows. Od roku 2006 sice čekáme na plnohodnotné pokračování, ale letos v lednu se sága dočkala alespoň remasteru prvního dílu, který kromě PC zamířil také na konzole Nintendo Switch, PlayStation 4 a Xbox One.

Yakuza Kenzan (2008) a Yakuza Ishin (2014)

Populární série Yakuza od Segy se dočkala i dvou historických spin-offů. Tituly Yakuza Kenzan z roku 2008 a Yakuza Ishin z roku 2014 nás seznámí s docela jiným Japonskem než jejich moderní verze. Ačkoli jsme se do minulosti vydali v rámci této ságy opakovaně, hry na sebe nenavazují a jejich události dělí přibližně dvě století.

Samurai Warriors (2004-2016)

Série Samurai Warriors vychází z Dynasty Warriors a debutovala v roce 2004 na PS2 a Xboxu. Tato hack and slash sága se rozrůstá podobnou rychlostí jako mateřská značka a poslední díl s podtitulem Spirit of Sanada vyšel v roce 2016. Zamířil na PS3, PS4, Vitu a o rok později také na PC a Switch.

Total War (2000-2012)

Strategická série Total War od britského studia The Creative Assembly nás do Japonska vzala opakovaně. Poprvé to bylo ve hře Shogun: Total War z roku 2000, o rok později v rámci edice Warlord a také rozšíření The Mongol Invasion. Total War: Shogun 2 vyšel na PC až v roce 2011, tři roky nato zamířil na Mac v roce 2017 se dočkal portu pro Linux. Mezitím ale v roce 2012 vyšlo samostatné rozšíření s podtitulem Fall of the Samurai.

Tenchu (1998-2009)

Spekulovalo se, že ze Sekira by se mohlo vyklubat plnohodnotné pokračování série Tenchu, ale tato stealth akce od Acquire na svůj comeback stále čeká. Během let se na ní podílela i studia K2 a FromSoftware a do 16. století jsme se v jejím podání postupně podívali na platformách PS1, PS2, PSP, Xbox, Nintendo DS, Xbox 360 a Wii.

Bushido Blade (1997-1998)

Originální bojovka od japonského studia Lightweight debutovala na původním PlayStationu a vynikala působivou estetikou a inovativní realistickou hratelností, v níž jediný zásah mohl vám či vašemu nepříteli způsobit smrt. Překvapila i volitelnou first person kamerou nebo možností vybrat si kromě postavy také zbraň. Na dva díly Bushido Blade navázala v letech 2000 až 2006 série Kengo, ale úspěch dodnes nepřekonaného originálu už zopakovat nedokázala.

Tím samozřejmě výčet podobných her ani zdaleka nekončí. Mohli bychom jmenovat celou řadu dalších titulů, kterým není japonská historie cizí. Alespoň telegraficky stojí určitě za zmínku počiny jako série stealth akcí Shinobido, taktická trilogie Kessen pro PlayStation 2, dva díly Genji s podtituly Dawn of the Samurai (2005) a Days of the Blade (2006), akční adventura Blood Will Tell pro PS2 z roku 2004, stealth akce Mark of the Ninja z roku 2012 od Klei Entertainment nebo neuvěřitelně rozvětvená bojovka Samurai Shodown od SNK, která vychází od roku 1993 a z větší části se odehrává v 18. století.

Teď je řada na vás, abyste náš výběr doplnili o vaše favority. A určitě se s námi nezapomeňte podělit o to, jakému typu her dáváte přednost, pokud jde o cesty proti proudu času a do země vycházejícího slunce.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru