Nejprodávanější konzolí letošních Vánoc prý bude Switch

Nejprodávanější konzolí letošních Vánoc prý bude Switch

Tvrdí to analytik NPD Mat Piscatella. Důvodem budou nedostatečné zásoby PS5 i obou Xboxů

Zdroj: Nintendo
14. 10. 2020

V ideálním případě bychom měli už za měsíc vstoupit do nové generace konzolového hraní. Tahle romantická představa má ale k realitě poměrně daleko, když je už nyní jisté, že mnoho předobjednávek nebudou moci obchody kvůli nedostatečným zásobám uspokojit. V České republice to vyústilo v řadu e-mailů, v nichž prodejci informují zájemce, že se na ně s novými konzolemi v polovině listopadu s největší pravděpodobností nedostane a v nejhorších scénářích se za první možný termín označují až příští leden či únor. Situace na ostatních trzích je přitom podobná, a i když zástupci Microsoftu a Sony opakovaně uklidňovali, že chystají miliony kusů konzolí, poptávka zřejmě nabídku násobně předčí. Jako vítěz proto může z očekávaného vánočního souboje vzejít Nintendo, které zřejmě vyřešilo problém s dodávkami Switche z přelomu prvního a druhého čtvrtletí kalendářního roku, a podle analytika Mata Piscatelly z NPD Group bude připraveno během Vánoc bojovat v prodejích na trhu ve Spojených státech o nejvyšší příčky.

V první řadě Piscatella potvrzuje to, co je očividné a děje se i u nás – po nových konzolích se jenom zapráší a situace se příliš nezlepší ani zkraje příštího roku.

Piscatella sepsal krátkou předpověď, v níž očekává, že Američané utratí v listopadu a prosinci přibližně 13 miliard dolarů za hry a herní hardware. Tvrdí, že v porovnání se stejným obdobím v loňském roce dojde na 24procentní nárůst, který bude pochopitelně řízen uvedením nových konzolí, ale promítne se do něj i zájem o další gamepady, sluchátka nebo předplatné. Varuje však, že je momentálně jen velmi složité predikovat, nakolik do nastíněného trendu vstoupí okolnosti spojené s pandemií koronaviru a nechává si určitý prostor při odhadu tržeb za celý rok 2020. Číslo by se mělo nicméně pohybovat kolem 50 miliard dolarů, a ačkoliv se bavíme pouze o Spojených státech, nárůsty a změny oproti loňskému roku lze promítat i na ostatní trhy.

Pak Piscatella oprášil svou věšteckou kouli a na základě analýzy videoherního trhu naznačil, jak by to mohlo vypadat během Vánoc. V první řadě potvrzuje to, co je očividné a děje se i u nás – po nových konzolích se jenom zapráší a situace se příliš nezlepší ani zkraje příštího roku. Ti, na které se v první vlně nedostalo, budou doplněni konzervativnějšími hráči, kteří by si stejně konzoli v den jejího uvedení nepořídily a opět s odkazem na pandemii koronaviru se nemusí poptávka s množstvím vyrobených kusů střetnout ještě nějakou dobu. To však má přivést zájemce o konzole k myšlenkám na zmiňované Nintendo Switch, které podle analytika půjde na dračku a je pravděpodobné, že i pro vánoční období připravené zásoby postupně dojdou. Prodeje Nintenda Switch by pak neměla ovlivnit ani možnost pořídit starší Xbox One, nebo PlayStation 4 – Piscatella připomíná, že zájem o herní konzole z jara a léta letošního roku snížil skladové zásoby a prodejci nebudou mít až na výjimky typu Černý pátek chuť cenu přehnaně snižovat.

Důležitý pak podle analytika bude zájem hráčů o předplatné, kde za nejvýraznější označuje Xbox Game Pass Ultimate, který je rovněž provázaný s xCloudem. I s vědomím, že nové konzole budou s největší pravděpodobnosti chtít předplatné naplno využít, o něj prý bude značný zájem a je možné, že začne po finanční stránce dávat smysl i uPlay nebo EA Play. Za největší herní hit letošních Vánoc pak Piscatella označuje Call of Duty: Black Ops Cold War, kde se pochopitelně opírá o úspěch předchozích dílů. Ve Spojených státech se Call of Duty stalo nejprodávanější hrou Vánoc dvanáct let po sobě a ani my neočekáváme, že se na tom letos cokoliv změní.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru