Nedostatek čipů se má změnit v nadbytek, varují analytici

IDC odhaduje, že nabídka vyrovná poptávku v roce 2022, pak ale může být čipů příliš

Zdroj: Nvidia
21. 9. 2021

Analytická společnost IDC, mapující trh ve Spojených státech už od šedesátých let minulého století, varuje před vývojem situace na poli polovodičových čipů. Těch je momentálně značný nedostatek, což nepociťují jenom hráči kvůli nedostupnosti grafických karet či herních konzolí, ale také zájemci o nová vozidla a další elektroniku. Stav se sice v uplynulých měsících zlepšil, právě zmiňované grafické karty už je možné sehnat jednodušeji než na začátku roku (i když stále poměrně složitě a za vysoké ceny), ovšem k vyrovnání nabídky a poptávky má podle IDC dojít až v polovině příštího roku. Výrobní kapacity se však mají podle aktuálních náznaků setrvale zvyšovat, což může potenciálně vést ke druhému extrému – tedy nadměrnému množství čipů v průběhu roku 2023. Společnosti Samsung, Intel nebo TSMC navíc budují nové výrobní linky, takže bez vhodného plánování a rozdělení kapacit může dojít k zaplavení trhu nepotřebnými čipy a navazujícím negativním dopadům.

Výrobci proto musí být podle IDC velmi obezřetní, aby kapacity nenavýšili až příliš, což by se muselo následně projevit na koncové ceně čipů. To je sice z pohledu zákazníka žádoucí a vítané, ovšem nikoliv z pohledu výrobce. Aktuální stav je však svízelný, protože v současné době se prodá vše, co jednotliví výrobci stihnou vyrobit a s tím přichází i značná vidina potenciálu narůstajících zisků. Až ale dojde k urovnání situace, drahé továrny nemusí vydělávat tolik, kolik by mohly, a to se v důsledku dotkne i jejich zaměstnanců. Magazín PC Gamer však spekuluje, že přicházející vánoční sezóna opět udeří v plném rozsahu a koncoví zákazníci žádné výhody ve vzrůstající dostupnosti čipů stejně nepocítí. „Rádi se samozřejmě necháme přesvědčit o opaku,“ tvrdí redaktoři zmiňovaného magazínu, i když budoucí situaci nevidí přehnaně optimisticky.

Střídmě je proto možné očekávat, že rok 2023 bude, spíše než obdobím nadbytku, dobou, v níž se snad dají věci do pořádku a při oznámení dalších generací grafických karet od AMD i Nvidie už nebudou muset hráči čekat na koupi příliš dlouho. Aktuálně platí, že čas od času zůstane ve skladu obvyklých prodejců několik kusů novějších karet, které se ale stále prodávají za mnohem vyšší, nežli doporučované ceny. Nastávají i poměrně kuriózní situace, kdy se do obchodů vrací starší karty, které byly již použité a i takové se prodávají za desítky tisíc korun. Oficiální prodej tak téměř odpovídá cenám u přeprodejců a scalperů, kteří i nadále aktivně pomocí botů vyhledávají ty nejlepší nabídky a vydělávají na prodeji skrze aukční portály či tradiční inzeráty. V tomto ohledu není utěšená ani situace na poli herních konzolí, kterých je – logicky – stále značný nedostatek a někteří zákazníci už na svůj kus budou pozvolna čekat celý dlouhý rok.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru