Nastává soumrak herního sázení a loot boxů

Nastává soumrak herního sázení a loot boxů

Je tu konec sázení a loot boxů?

26. 4. 2018

Pokud hrajete jednu z těchto čtyř her – Star Wars Battlefront, Overwatch, FIFA nebo Counter-Strike – určitě jste už slyšeli o problémech, spojených s loot boxy a sázením za pomoci herních předmětů, jako jsou skiny nebo právě ony bedničky. V minulosti už tuto záležitost několikrát řešili lidé z Valve, protože díky možnosti sázet za pomoci skinů obcházel jejich Counter-Strike zákony jednotlivých zemí a k naprosto regulérnímu gamblingu se dostali i nezletilí. Tomu ale bude s velkou pravděpodobností už brzy definitivně konec, protože jednotlivé země Evropské unie začínají stavět podobné aktivity mimo zákon.

Před týdnem to bylo Holandsko, teď se k vymezení proti hernímu gamblingu postavila vláda Belgie. Holandský ministr spravedlnosti Koen Geens uvádí, že slučování videoher se sázením je nejen nelegální, ale také velmi nebezpečné, vzhledem k tomu, že se ho mohou zcela nekontrolovatelně účastnit i malé děti. Podle jeho slov je proto nutné, zajistit bezpečný prostor pro všechny – tedy rodiče i mladistvé – kteří hledají ve videohrách pouze zábavu. Vlády obou zemí se věnovaly vyšetřování několik měsíců a přišli se závěry, které se zdají být vcelku logické. Herní sázení, definované jako možnost nakládat s herními předměty za účelem sázky, podléhající principům pravděpodobnosti a náhodě, s definovanou ztrátou či ziskem, musí být z videoher odstraněno. Pro tento krok zatím v Belgii neexistuje stanovená lhůta, vláda Holandska už ale taxativně uvedla, že od 20. června provozovatelům i zprostředkovatelům hrozí odnětí svobody až do výše pěti let, včetně peněžitých trestů v řádech stovek tisíc eur.

Co se týče loot boxů, jen některé z nich spadají do výše uvedených podmínek, na základě kterých stojí v rozporu se sázkařskými zákony, Koen Geens nicméně napadá i etickou stránku celé věci a ve svém prohlášení mluví také o tom, že vývojáři se snaží vymámit z lidí další peníze ihned poté, co zaplatí za hru samotnou. Tady by ovšem mohl narazit a jednotliví vydavatelé se už na toto konto ozývají. Zástupci EA uvedli, že si v dobré víře nemyslí, že by postupovali neeticky, vzhledem k tomu, jak jasně jsou nákupy v jejich hrách inzerovány, co skutečně nabízí a s jakými opatřeními přichází herní platformy při kontrole nežádoucích nákupů ze strany nezletilých. Stále ovšem platí, že vzhledem k jasně uvedené ceně za klíče k loot boxům, procentuálně vyjádřené pravděpodobnosti zisku konkrétních předmětů a jednoduchou možností tyto předměty zpeněžit, loot boxy chtě nechtě do definice gamblingu spadají. Vlády obou zmiňovaných zemí ale nechtějí jen slepě vystavit stopku konkrétním vydavatelům a očekávají zahájení diskuze, což se samozřejmě shledalo s přijetím ze strany vydavatelů. Prioritou tedy má být ochrana spotřebitele, ovšem s respektováním podnikatelských záměrů vydavatelů.

Není proto na místě rozpoutávat jakoukoliv hysterii a začít společně nadávat na Evropskou unii. Podstatné je, ošetřit herní gambling tak, aby nebyl v rozporu se zákony daných států, to znamená – zajistit, aby byl přístupný pouze dospělým, aby nevznikaly nevýhodné podmínky pro tradiční sázkové kanceláře a určitou roli v celé kauze samozřejmě hrají i daně, odváděné do státních pokladen. Kauzu budeme určitě sledovat a víc než kdy jindy se hodí, rozpoutat diskuzi i mezi vámi – dejte nám určitě vědět, co si o herním sázení, potažmo loot boxech myslíte a příště můžeme řešit třeba šedý dovoz. Na tomhle poli se totiž taky dějí opravdu ošklivé věci.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru