Spider-Man

Nahradí Spider-Man skvělého Batmana na trůnu?

Vše, co víme o novém Spider-Manovi

11. 4. 2018
Název: Spider-Man Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 7. 9. 2018

Když vývojáři ze studia Insomniac odhalili, že jejich další hrou bude Spider-Man, vyvolalo to doslova mánii. Svět komiksových hrdinů je hodně populární díky filmům od společnosti Marvelu, od které získali lidé z Insomniac Games zprostředkovaně licenci. Od herního Spider-Mana si proto lidé slibují mnohé a nutno podotknout, že po přídělu zbrusu nových informací se přestáváme bát. Pokud vás jen trochu zajímá, jak bude hra vypadat a na co všechno se můžete těšit, jste na správném místě.

Ačkoliv je vydání Spider-Mana naplánované až na 7. září, už nyní si vývojáři připravují půdu jednak pro finální marketingový útok na peněženky hráčů a jednak pro očekávanou prezentaci hry na veletrhu E3, která proběhne v červnu. Uvolnili proto do světa celou řadu skvělý informací, díky kterým můžeme o Spider-Manovi pomalu začít přemýšlet jako o nástupci dosud nepokořené série s Batmanem od Rocksteady, o které hráči po právu smýšlejí jako o nejlepší hře s komiksovým námětem. Ještě než se pustíme do probírání jednotlivých novinek, můžeme posloužit i super čerstvou informací, a to, že Spider-Man, vycházející exkluzivně pro konzoli PlayStation 4, bude mít i české titulky.

Teď už ale skutečně k tomu, co nového se dostalo v posledních hodinách do světa. V první řadě se sluší ještě jednou podotknout, že svět videoherního Spider-Mana vzniká plně ve spolupráci s Marvel Comics, což ale neznamená, že budou kulisy vypadat tak, jak je znáte z již zmiňovaných filmů. Neznamená to ani, že se na scéně budou automaticky objevovat další superhrdinové, nicméně tuhle informaci zatím vývojáři nepotvrdili ani nevyvrátili. Pokud vás zajímá příběh, nebude se točit kolem ničeho nového – v tomto ohledu samozřejmě tvůrci hry chápou a plně respektují komiksové univerzum, takže Peter Parker bude stát proti těm, které už mnohokrát porazil. Ať už v samotném komisku, kresleném seriálu nebo filmech. Je ovšem zajímavé, že hra začne jedním z největších Spider-manových úspěchů, a sice dopadením Wilsona Fiska, známého antagonisty Kingpina. Je proto jisté, že hlavním padouchem bude buďto Norman Osborne, coby Green Goblin, Martin Li alias Mister Negative anebo oba tito pánové dohromady. V dostupných ukázkách ze hry se objevují oba dva, takže vsázíme na tu třetí možnost.

Buď jak buď, Spider-Man si s nimi bude muset poradit, a to za pomoci všech schopností, které mu kousanec od pavouka nadělil. Vezměme to popořadě – jednou z nejdůležitějších věcí byl, je a vždycky bude Spider-Manův pohyb pomocí vystřelovacích sítí. Umíte si asi sami představit, že po designérské stránce se nejedná o zrovna jednoduchou záležitost a nikdo z Insominacu netvrdí, že by zpracování pohybu zvládli hravě a rutinně. Výsledkem je nicméně hodně plynulý až filmově laděný pohyb, který budete skutečně ovládat. Nečekejte tedy, že po vás bude hra chtít, abyste drželi jedno tlačítko a Spider-Man bude sám dělat všechny ty bláznivé kousky, záležet bude na načasování i na tom, co právě chcete udělat. Je libo rychle zatočit kolem budovy o 90 stupňů? Stiskněte na konci mrakodrapu kolečko. Potřebujete proskočit oknem, které se nebezpečně rychle blíží při vašem letu kolmo k budově? Zmáčkněte Xko. A co všechny ty speciální pohyby směrem dolu nebo nahoru? I na to designéři mysleli a pohyb po pomyslném kyvadlu můžete kdykoliv přerušit. Fyzikální systém s tím ale počítá, a pokud ukončíte pohyb na začátku zhoupnutí, poletíte rychle k zemi. Pokud ho přerušíte na konci zhoupnutí, vystřelí vás setrvačnost do vzduchu. Podle lidí, kteří si mohli hraní vyzkoušet, ale není ovládání pohybu překombinované a je cítit, že vývojáři strávili spoustu času optimalizací.

Promyšleno do nejmenšího detailu

Dalším důležitým prvkem jsou samotné vystřelovače pavučin, které Peter nosí stále na rukou a je díky tomu vždycky připraven k akci. Samozřejmě oba náramky působí nenápadně, jako sportovní hodinky nebo fitness doplňky, takže nepůsobí rušivě. Dobře to bude vidět i v úplně první sekvenci, ve které strávíte s mladým Peterem Parkerem jedno obyčejné ráno, které slouží také jako tutoriál. V naprosto zabordeleném bytě třiadvacetiletého kluka se superschopnostmi si budete díky pavučinám přitahovat slaninu a vajíčka, abyste za krátkou chvilku vyskočili z okna do probouzejícího se New Yorku. To ale samozřejmě nebude to jediné, co můžete s pavučinami dělat – můžete je vystřelovat jako nesmrtící kulky, zachycovat jimi padající kusy čehokoliv, aby nikdo z občanů New Yorku nezemřel, anebo přilepovat padouchy k zemi na místě činu i s vtipným vzkazem pro policisty. A to stále jen kloužeme po povrchu. Vývojáři totiž počítají s tím, že jednotlivé pohyby a schopnosti budete postupně vylepšovat s přibývajícími zkušenostmi a v mnohém je také bude ovlivňovat právě používaný oblek. Úplně na začátku bude Peter oblečen v klasickém kostýmu s černým logem na hrudi. Velmi krátce po začátku ale oblékne zbrusu nový, vylepšený oblek s bílými prvky a speciální sportovní obuv. Právě bílá barva pak bude hrát určitou roli v příběhu, kolem které dělají vývojáři velké tajnosti. Má totiž co do činění s tím, kde Peter Parker pracuje a jedině tady si umíme představit, že do příběhu promluví další postavy z marvelovského světa jiných komiksů, jmenovitě zejména Tony Stark. Jestli tomu tak ale skutečně bude, nevíme. Navíc – pokročilý oblek – jak ho sami vývojáři nazývají, nebude ani zdaleka jediný, který můžete obléknout. V dosud vydaných videích se mihne třeba punková úprava, ve výsledku by jich ale mělo být opravdu hodně. A co je hodně příjemné – pokud se vám některá ze specifických vlastností konkrétního obleku bude opravdu zamlouvat, ale fakt nestojíte o to, aby měl Spider-Man číro z kovových bodců, budete moci onu schopnost přenést do jiného, vizuálně lépe zapadajícího kostýmu. Takže ani na tomto poli by nás nemělo čekat žádné velké omezování.

To se pak samozřejmě týká i New Yorku tak, jak ho vývojáři zpracovali do hry. Svět hry je několikrát větší než u podobně laděné akce Sunset Overdirve z Xboxu a počítá i s místy, kde nejsou budovy, tedy typicky s parky. Díky schopnosti vystřelit se doslova jako z praku, ukotveného klidně na samotnou zem, by ale neměl Spider-Man narazit na nějaké vážnější problémy a zachovávat si při pohybu důležité momentum. V těsných soubojích s nepřáteli pak logicky všechny své schopnosti uplatní a je vidět, že svět bude připraven na to, že v nich bude tenhle akrobat působit. Je navíc jisté i to, že nikdo z těch, kdo nemají přijít k újmě, k újmě skutečně nepřijde. Pokud vyzkoušíte akční tlačítko na jakéhokoliv civilistu, Spidey spustí nějakou připravenou věc ze svého repertoáru – například ležérně zasalutuje, pozdraví, anebo si s nic netušícím člověkem udělá selfie. Ostatně celý New York je zpracován hodně živě a novináři, kteří si mohli hru vyzkoušet, se nebojí srovnání s GTA V ve smyslu hustoty dopravy, chodců a nečekaných, leč zcela přirozených situací, jako je grilovačka nebo basketbalový zápas, k čemuž se může Spider-Man bez problému po svém připlést.

Milostná zápletka nesmí chybět

Poslední věcí, kterou musíme zmínit, je postava Mary Jane – Peterova milá nebude jen očekávanou dámou v nesnázích. Jednak je jisté, že o identitě mladého Parkera ví a jednak mu bude aktivně pomáhat. Coby investigativní novinářka se sama automaticky pasuje do role té, kdo bude spojovat všechna vodítka a díky pnutí ve vzájemném vztahu se nebude zdráhat Petera okřiknout nebo mu udělit přímý rozkaz. Působí to hodně přirozeně a vývojáři potvrdili, že si za ni budete moci také zahrát. Její mise budou stát v přímém kontrastu se zbytkem hry, takže dojde spíše na tiché prozkoumávání či pronásledování a řešení situací na místech, kam by Peter neměl přístup a jako Spider-Man by vyvolal až příliš velký rozruch. Každopádně to mají vývojáři všechno dobře promyšlené a dosavadní reakce jsou až neuvěřitelně pozitivní.

A vlastně bych se vůbec nedivil, kdy nakonec byl zážitek z Arkhamské série vyrovnán, nebo dokonce překonán. Jistě, Spider-Man byl vždycky spíše vtipálek a mladý kluk, který veškerou akci zlehčuje, proto asi neosloví úplně stejné publikum, jako právě Batman, ale po herní stránce je jasně vidět, že doba pokročila a Insomniaci se po Resistance a skvělém Ratchetovi vrátí ve velkém stylu. Uvidíme, jestli dostaneme pozvánku na některou z akcí, kde bychom si mohli Spider-Mana sami dohrát, když nás ale budete mít tak rádi, jako doposud a budete nám to dávat najevo s neutuchajícím zápalem, veletrh E3 s naší účastí je jistotou!

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru