Hra pro dospělé vyšla omylem s ratingem "pro všechny"

V komediálním simulátoru voyeura je nahota i sexuální obsah. Inspiroval se Hitchcockem

Zdroj: Fictiorama Studios
6. 6. 2020
Název hry: Do Not Feed the Monkeys Vývojář: Vydavatel: Platformy: ,

V říjnu 2018 vyšla na PC hra Do Not Feed the Monkeys od španělského týmu Fictiorama Studios. A mám-li být zcela upřímný, až do tohoto týdne jsem o ní neslyšel, anebo na ni úplně zapomněl. Což je zjevně škoda, protože na Steamu má fantastická hodnocení, průměr na Metacriticu je jen o něco málo nižší a navrch titul posbíral několik ocenění. Počin inspirovaný mysteriózním filmem Okno do dvora režiséra Alfreda Hitchcocka samotní autoři popisují jako simulátor digitálního voyeura, v němž můžete sledovat cizí lidi za pomoci bezpečnostních kamer. Narušujete jejich soukromí a stanete se svědky jejich nejintimnějších chvil. Stát se může cokoli, varují vývojáři. A také se stalo!

V Evropě nakonec od 12 let, v USA od 17 let

Titul zobrazující nahotu a další sexuální obsah, i když v retro pixelartové grafice, vyšel nově na Switchi a ve Spojených státech omylem s ratingem E od asociace ESRB. E označuje rating Everyone, tedy že je hra vhodná pro všechny. Na tuto skutečnost jako první upozornil magazín GoNintendo. Stalo se tak navzdory tomu, že samotný popisek nabádá, že obsah hry nemusí být vhodný pro mladší hráče nebo třeba v zaměstnání. A kdo z nás by hrál na Switchi v práci, že jo

A na nějakou nahotu tu skutečně narazíte velmi záhy. Titul byl proto obratem stažen z digitální distribuce a bylo zapotřebí, aby hra dostala nový rating. Nakonec obdržela “razítko” M od ESRB, to znamená pro dospělé od 17 let. V Evropě počin vystačil s nálepkou 12+. Znovu se tak ukázalo, že Amerika je citlivější na nahotu, erotiku a sexuální obsah, zatímco násilí jí příliš nevadí, kdežto Evropané jsou ke zpodobnění sexu otevřenější a tolerantnější, zejména pokud jde o stylizovanou a komediální záležitost. Hra se následně začala v jednotlivých teritoriích postupně vracet do digitální distribuce. Samotní autoři a vydavatel se k celé kauze příliš konkrétně vyjadřovat nechtěli a jen poznamenali, že takové věci se mohou stát a bylo samozřejmě v jejich zájmu nešťastnou situaci co nejdřív napravit.

I když by se možná někomu mohlo zdát, že se komediální simulátor voyeura snaží jen vzbudit senzaci, ve skutečnosti někteří přirovnávají titul díky jeho morálnímu rozměru třeba k Papers, Please. Má jít současně o vážně míněný společenský komentář k masovému sledování, ztrátě soukromí a sociálním médiím. Když nic jiného, tato nehoda minimálně zaručila autorům nějakou publicitu zdarma, díky níž si Do Not Feed the Monkeys nejspíš všimla řada novopečených zákazníků nejen na Switchi. Zda bude mít věc nějakou dohru, není známo, ale zřejmě se vše obejde bez jakékoli sankce.

Pokud byste chtěli hru sami vyzkoušet, třeba u nás už je k dispozici v eShopu na Switchi za 325 korun. A vývojáři nabízí k vyzkoušení i bezplatné demo.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru