ArtFormer: Ancient Stories, Buffa Software, Na Steamu vychází nová česká hra ArtFormer

Na Steamu vychází nová česká hra ArtFormer

Čtyři různí hrdinové a čtyři diametrálně odlišné kapitoly nás provedou dějinami umění

27. 11. 2019
Název: ArtFormer: Ancient Stories Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 30. 9. 2021

Na Steamu dnes vyšla nová česká nezávislá plošinovka s RPG prvky nazvaná ArtFormer. Titul debutuje v programu předběžného přístupu a prodává se momentálně za 15 eur. Na early access verzi chtějí autoři pracovat přibližně rok a kromě tradičního ladění a vychytávaní chyb se hra za tu dobu rozroste především co do obsahu.

Plná verze by pak měla nabídnout dobrodružství na 6 až 8 hodin, ale už v tuto chvíli vás podle odhadu vývojářů ArtFormer zaměstná až hodinku v každé kapitole. Sympatické je, že si můžete vyzkoušet úsek z každé ze čtyř plánovaných kapitol, které se diametrálně liší na pohled a nabízejí i stále nové prvky hratelnosti.

Pokud jde o hratelnost samotnou, těšit s můžete na akrobatické pasáže, boj, hádanky, plížení i dialogy.

Rozpracovaná verze demonstruje důležité funkce, nabízí ochutnávku z příběhu i první sérii questů.  ArtFormer totiž zdaleka není jen obyčejná plošinovka a svým způsobem víc připomíná takzvané metroidvanie. Úkolem autorů je teď hru dokončit a vyladit, zatímco netrpělivě očekávají zpětnou vazbu od prvních hráčů. Po vydání plné verze se cena titulu klasicky o něco zvedne, v tomto případě by to mělo být o 25 procent.

Pokud jde o hratelnost samotnou, těšit s můžete na akrobatické pasáže, boj, hádanky, plížení i dialogy. K dispozici máte inventář, peníze i nejrůznější zbraně. Samotní autoři se odvolávají na inspiraci klasikami jako Prince of Persia nebo Another World, ale jejich titul chce nabídnout mnohem víc aktivit. Což přirozeně nebude snadné v malém týmu zvládnout.

Stylizace titulu se mění v každé kapitole, stejně jako její příběh. Právě pohled na obrázky nebo video musí upoutat pozornost potenciálního zájemce jako první. ArtFormer je inspirovaný dějinami umění a jak samotní autoři říkají, zábavným způsobem seznamuje s historií. První kapitola je inspirovaný jeskynními malbami, další příběhy z egyptských papyrů, třetí pak řeckým hrnčířstvím a poslední římskými mozaikami.

Ve zmíněné třetí kapitole se tak novinka nejvíc podobá velmi dobře hodnocené hře Apotheon od studia Alientrap z roku 2015. I její autoři se inspirovali řeckým hrnčířstvím. Právě pestrost by měla být ve srovnání s Apotheonem silnou zbraní ArtFormeru, který se v každém období pochlubí jiným stylem. O to náročnější ale bude vyladit hru opakovaně do nejmenších podrobností. I s tím by měl program předběžného přístupu pomoci.

Do Egypta se vyprávíme roku 1200 let před naší letopočtem a naším úkolem bude doprovodit zesnulého faraona na jeho poslední cestě.

Jeskynní malby vypráví příběh zasazený 20 tisíc let před Kristem a jeho hlavním hrdinou je mladík, kterého čeká zkouška dospělosti. Do Egypta se vyprávíme roku 1200 let před naší letopočtem a naším úkolem bude doprovodit zesnulého faraona na jeho poslední cestě. V Řecku 800 let před Kristem prožijeme důvěrně známý příběh Odyssea a Trojské války. A konečně v Římě 80 let před naším letopočtem budeme usilovat o to stát se slavným gladiátorem.

Pokud vás ArtFormer zaujal a rádi byste jej viděli v akci ještě předtím, než do hry investujete, můžete se podívat na záznam našeho streamu. Hru jsme měli možnost předvést vám exkluzivně v předstihu. Od té doby autoři zapracovali na jejím obsahu a vychytali další chybky. Zcela zdarma si pak můžete přímo ve webovém prohlížeči vyzkoušet římskou hru Rota, která se v ArtFormeru objeví.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru