Na Steamu se prodávalo bezplatné tech demo Supermana

Podvodníci ukradli prototyp, vydávali ho za svůj a chtěli za něj 11 eur. Autora se snažili umlčet

Zdroj: Tyson Butler-Boschma
15. 11. 2022

Magazín PC Gamer upozornil, že na Steamu se začátkem listopadu objevila nová hra nazvaná Heroes City Superman Edition, která se tu prodává za necelých 11 eur. Na tom by nebylo nic zvláštního. Pokud by se ovšem nejednalo ve skutečnosti o bezplatný prototyp, který už dříve vytvořil někdo jiný – Tyson Butler-Boschma s využitím tech dema The Matrix Awakens od Epic Games.

Hero Game Studios se přitom nestáhli do ústraní, jak byste možná čekali, ale naopak vyrazili do protiútoku a začali původního autora blokovat třeba v diskuzích, kde se snažil na podvod upozornit.

Projekt nazvaný A Superman Style Flight Experience poháněný technologií Unreal Engine 5 se objevil zdarma na portálu itch.io už dubnu. My jsme o něm psali v květnu. Za placenou “verzí” stojí na Steamu tým Hero Game Studios, který o hře mluví v superlativech a do budoucna slibuje, respektive slibovalo další vylepšení a novinky. Tyson Butler-Boschma upozornil, že jde o jeho demo se Supermanem a poukazoval na zjevný podvod. Hero Game Studios se přitom nestáhli do ústraní, jak byste možná čekali, ale naopak vyrazili do protiútoku a začali původního autora blokovat třeba v diskuzích, kde se snažil na podvod upozornit.

V jedné z odpovědi Hero Game Studios dokonce tvrdili, že jsou sami obětí a že jim hru naopak ukradl jeden z bývalých spolupracovníků ve snaze obohatit se na projektu. To samozřejmě Butler-Boschma označuje za absurdní, přičemž vůbec netuší, kdo domnělí vývojáři mají být. Upozorňuje přitom na to, do jakých detailů se jeho projekt shoduje s Heroes City Superman Edition, což podle něj nepochybně nemůže být dílem náhody. Obsahuje totiž i části, které vytvořil pouze pro potřeby tohoto projektu. Někdo prostě podle něj jen stáhl jeho výtvor, přivlastnil si ho a pak jej začal prodávat na Steamu.

Zatímco Butler-Boschma svůj prototyp prezentoval transparentně jako bezplatý nekomerční test a Supermana pro jistotu zbavil i jeho slavného loga, Hero Game Studios se na značce neprávem obohacují.

Hra byla v nabídce asi dva týdny a posbírala 13 recenzí. I přes popsané skutečnosti přitom tech demo chválila přibližně polovina zákazníků. I když jej právoplatný autor nahlásil hned po vydání, Steam s ním 14 dní nic nedělal a naopak Tyson Butler-Boschma přišel o některá svá videa na kanálu na YouTube, který se paradoxně stal cílem copyright claimů nepoctivých “vývojářů”.

I kdyby vás nic jiného nepřesvědčilo, o úmyslech Hero Game Studios dobře vypovídá už zneužití licence na Supermana, na kterého samozřejmě nemají oprávnění, což nepochybně neuniklo pozornosti WB Games a DC Comics. Zatímco Butler-Boschma svůj prototyp prezentoval transparentně jako bezplatý nekomerční test a Supermana pro jistotu zbavil i jeho slavného loga, Hero Game Studios se na značce neprávem obohacují.

Je opravdu pozoruhodné, že se něco podobného můžete dostat “legálně” na Steam a minimálně jistou dobu na tom jeho „autoři“ rýžovat… Naštěstí po zviditelnění případu došlo v noci na dnešek nakonec k nápravě a parazitní hra z nabídky Steamu zmizela.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru