Ještě před tím, než herní svět zasáhla vlna v podobě série Crysis – platící ve své době díky umění lidí z Cryteku k technicky nejvyspělejším – byl tu Far Cry. Hra, která původně vznikla právě v Cryteku, následně kráčela vlastní cestou za doprovodu Ubisoftu, faktem ovšem zůstává, že na jedničku mnoho hráčů vzpomíná a stejně jako Crysis ji považuje za technologický benchmark své doby. Konkrétně roku 2004, abychom byli přesní. Kultovní status, který první díl má, by mohl být nicméně ještě prohlouben, protože na internet unikl kompletní zdrojový kód a je tudíž možné, že se na něj autoři modifikací vrhnou s další vlnou úsilí a pokusí se ze hry vymáčknout ještě víc, než jak se jim dařilo v průběhu let.
Out of nowhere, the full source code of Far Cry 1 just dropped on the Internet Archive pic.twitter.com/agRMPHLT6o
— Vinícius Medeiros (@VinciusMedeiro6) June 30, 2023
Na únik upozornil brazilský milovník starších her Vinícius Medeiros na svém Twitteru, který sdílel nejen screenshot z webového archivu, kam byl zdrojový kód nahrán 24. června letošního roku uživatelem s přezdívkou Llaetha.ro, ale také screenshoty samotného kódu a seznam souborů datovaných k 13. prosinci 2005. Podle poznámek na stránce se stažením, je pravděpodobné, že k úniku došlu v souvislosti s přidáním podpory hraní přes herní launcher od Ubisoftu, jde ale samozřejmě jen o domněnku a skutečné pozadí úniku (zatím?) rozkryto nebylo. Důležité je také zmínit, že kód obsahuje pouze data vztahující se k PC verzi a jeden z uživatelů, který ho už stihl trochu propátrat tvrdí, že jej nebyl schopný zkompilovat bez chyb. Ani on sám ale nevylučuje, že prostě udělal chybu a je tudíž stále velmi možné, že další šikovní lidé budou schopní zdrojový kód využít.
K čemu? Možností, co dělat se hrou s nástroji dnešní doby, je nepočítaně, takže mezi fanoušky se už mluví například o přidání ray tracingu či path tracingu nebo dokonce o neoficiálních portech pro další zařízení. S přihlédnutím k tomu, že hra běžela i na Nintendu Wii, někteří by si přáli verzi pro Switch a mluví se třeba i o vydání na PlayStationu Vita. To jsou ale samozřejmě jen aktuální přání, která by přístup ke zdrojovému kódu mohl pomoci zrodit, sami autoři modifikací a fanoušci obecně rozhodnou, co se zdrojovým kódem dělat. Nakonec, někomu by prostě jen stačilo, kdyby po letech došlo k opravě podvádějící AI nebo vylepšení ovládání pomocí gamepadu, ale na tohle zřejmě musíme trpělivě vyčkat.