Množí se důkazy, že nový dok Switche zvládne 4K i 60 fps

Stanice má čip, který UHD rozlišení podporuje. Konzole ale zatím takový výstup neumí

Zdroj: Nintendo
12. 10. 2021

Už od minulého týdne je v prodeji nová revize Nintenda Switch s OLED displejem, kterou jsme shodou okolností dnes ohodnotili v naší recenzi. Kromě nového displeje, přepracovaného stojánku či podpory bezdrátových sluchátek připojených pomocí rozhraní Bluetooth naleznete v balení také nový dok. Už v předstihu jsme věděli, že jedním z nejpříjemnějších vylepšení bude ethernetový port pro připojení kabelového internetu, zejména když Wi-Fi přenos nebýval tou nejsilnější stránkou zmiňované konzole. Ještě před uvedením konzole se navíc spekulovalo, že by právě nový dok mohl potenciálně sloužit k navýšení výkonu celé platformy, na což nakonec nedošlo, ale ne všichni se chtějí této představy zdát. I nadále se proto mluví o tom, že by dok mohl alespoň zpřístupnit výstup signálu v rozlišení 4K při zachování 60 fps a nový důkaz teď přináší tvůrce obsahu KuwlunDram.

Na Twitteru promluvil o vlastních poznatcích, které načerpal poté, kdy mu objednaná konzole dorazila domů. V první řadě dok rozebral a potvrzuje, že čip, který se uvnitř nachází, umí podle specifikací zpracovávat signál ve zmiňovaném rozlišení 4K. Jde o čip společnosti Realtek s typovým označením RTD2172N KBDQH1, který by měl být v souladu s informacemi od insiderů, zabývajících se prozkoumáváním firmwaru Nintenda Switch. Dataminer SciresM mluvil v lednu o tom, že řídící software konzole odkazuje na čip od Realteku se shodnými vlastnostmi a vychází tudíž najevo, že Nintendo přinejmenším provedlo nějakou přípravu.

KuwlunDram následně použil přidávaný HDMI kabel z balení OLED verze Switche pro svůj Xbox One X a rozhraní konzole od Microsoftu potvrdilo, že jde o kabel podporující UHD rozlišení i oněch 60 Hz. Poslední bod, o který se v dokazování teze podpory vyššího, nežli uváděného rozlišení, opírá o čip Tegra X1, který pohání samotnou konzoli. Tento čip je totiž rovněž schopný zpracovávat video signál ve 4K a 60 fps, čímž se kruh uzavírá, ale nepřináší odpovědi na konkrétní dotazy, zda chce Nintendo v budoucnu tyto hardwarové možnosti využít, případně pro jakou konzoli je vlastně přichystal. Víme, že softwarově bylo umožněno připojení bezdrátových sluchátek a je téměř jisté, že blokování výstupu ve 4K rozlišení je opět řízeno firmwarem. Znamená to ale, že Nintendo bude chtít nový dok využít i v případě neustále probírané Pro verze Switche někdy v budoucnu, kdyby seděly rozměry a dok byl univerzální? Nebo Switch nabídne 4K alespoň pro seriály, filmy či YouTube, když zatím žádná hra 4K rozlišení nepodporuje?

Otázek je mnoho, odpovědi žádné, v závěru se ale sluší podotknout, že na základě těchto poznatků nikdo nepředpokládá, že Switch je schopný přehrávat hry v takovém rozlišení. Není ani pravděpodobné, že by se dok sám staral o upscale, vzhledem k povaze popisovaného čipu a jeho obecných možností. Takže jediné, pro co by šlo výstup ve 4K rozlišení s největší pravděpodobností  využít, je ryze neherní obsah.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru