Microsoft: Žaloba kvůli akvizici Activisonu je protiústavní

Microsoft: Žaloba kvůli akvizici Activisonu je protiústavní

Společnost se vyjádřila k iniciaci sporu. Zároveň mluví o třech exkluzivitách od Bethesdy

Zdroj: Bethesda
23. 12. 2022

V polovině prosince se Federální obchodní komise rozhodla podat antimonopolní žalobu na Microsoft kvůli snaze dokončit akvizici společnosti Activision Blizzard. Po několika předchozích náznacích dala podnět správnímu, nikoliv federálnímu soudu, aby se pokusila obchod překazit, a to zejména kvůli obavám o vznik příliš výrazné výhody Microsoftu na konzolovém trhu i v rovině herních předplatitelských služeb. Odvolávala se například i na to, že měl Microsoft porušit svůj závazek vůči Evropské komisi, nečinit z her od Bethesdy exkluzivní tituly pro Xbox, což ale následně Komise popřela a uvedla, že žádný takový slib nepřišel, ani ho sama nevyžadovala. Přesto byl spor zahájen a Microsoft přináší první přímou odpověď, v níž označuje žalobu za protiústavní a podle očekávání popírá všechna nařčení.

Dokumentem o 37 stranách se podrobně zabývají herní i neherní média, namátkou například The Verge, a je nepochybné, že povolaní lidé z něj v nadcházejících dnech vyčtou řadu zajímavých zjištění. To nejdůležitější už ale padlo výše, když se Microsoft zkouší odvolat na základní listinu amerického práva. Zásadní je totiž ono podání žaloby správnímu soudu FTC, což Microsoft vnímá jako odepření práva na spravedlivý proces a obhajobu. „Struktura správního řízení, v nichž Komise proces zahajuje a nakonec o něm i rozhoduje, porušuje právo společnosti Microsoft,“ uvádí dokument konkrétně a vyplývá z něj, že pokud by na nějaký soud mělo dojít, Microsoft chce stanout před federálním soudem. Věří totiž, že právě před ním by se byl schopný obhájit úspěšněji s odvoláním na všechna tvrzení z uplynulých týdnů o svém postavení na poli herních konzolí, o konkurentech a jejich postupech nebo o síle dalších titulů, nad kterými Microsoft nemá moc a jsou jeho platformám odepřeny, bez ohledu na to, že něco podobného s ožehavým Call of Duty neplánuje.

Microsoft otevřeně mluví o třech budoucích titulechod Bethesdy, které budou exkluzivní pro Microsoft, resp. Xbox a PC.

Microsoft se nicméně vymezuje i s odvoláním na akvizici ZeniMaxu, zmiňuje tituly, které zůstaly dostupné na ostatních platformách a připomíná samozřejmě i plnění dohod ohledně her, které vyšly po uzavření akvizice exkluzivně na PlayStation, jak bylo sjednáno před tím, než se Microsoft stal novým majitelem celé skupiny ZeniMax. Tím samozřejmě společnost poukazuje na ochotu plnit závazky, které se nově vztahují i na Call of Duty skrze psanou dohodu poskytnout Sony, Nintendu i Valve, které však takovou dohodu považuje za zbytečnou a nemá s akvizicí Activisionu žádný problém. Přesto ale Microsoft otevřeně mluví o třech budoucích titulech od Bethesdy, které budou exkluzivní pro Microsoft, resp. Xbox a PC, i když je přímo nezmiňuje. Dá se však odtušit, že těmi hrami budou Starfield, Redfall a také The Elder Scrolls VI, ale na předčasné závěry je ještě příliš brzy a nedivili bychom se, kdyby zejména u posledního zmiňovaného titulu měla exkluzivita časovou povahu.

K dokumentu se pak již stačili vyjádřit prezidenti Microsoftu a Activisionu, tedy Brad Smith a Bobby Kotick, v jejichž zájmu je akvizici dokončit a přirozeně jen v souhlasném duchu dokument komentují. „Neexistuje žádný rozumný a legitimní důvod, proč by mělo být uzavření našeho obchodu zabráněno. V našem odvětví je obrovská konkurence a málo překážek pro vstup na trh,“ uvádí Kotick. Mluví rovněž o širokém spektru možností, jak v dnešní době hrát hry a přidává i přesvědčení, že Microsoft nepochybně zvítězí a akvizice bude dokončena. Brad Smith pak dodává, že i přes obrovskou míru důvěry ve vítězství hodlá Microsoft i nadále hledat s regulačními orgány kreativní řešení, která pomohou ochránit hospodářskou soutěž, spotřebitele i zaměstnance v technologickém odvětví, čímž chce jít společnost akvizic naproti. „Jak jsme se v minulosti poučili z našich soudních sporů, dveře se nikdy nezavírají před možností najít dohodu, která může být prospěšná pro obě strany,“ uzavírá Smith. Po Vánocích nás proto nepochybně čeká poměrně krušné období, ve kterém by se už ale mělo definitivně rozhodnout.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru