Microsoft zakázal upgrade na next-gen skrze placená DLC

Microsoft zakázal upgrade na next-gen skrze placená DLC

Vylepšení her pro Xbox Series X musí být zdarma, nebo přijít formou úplně nové hry

Zdroj: Microsoft
8. 7. 2020

S blížícím se nástupem PlayStationu 5 a Xboxu Series X se vedle úvodní nabídky her a výkonu diskutuje také nad doprovodnými programy, prostřednictvím nichž chtějí Sony i Microsoft zaručit hráčům co nejhladší přechod ze stávající generace konzolí na novou. Týká se to především „next-genového“ vylepšení her, které si zákazníci pořídí ještě před uvedením nových konzolí, případně v době, kdy budou nákup nového PlayStationu a Xboxu teprve zvažovat. Sony v tomto ohledu nechává vývojářům a vydavatelům volnou ruku, Microsoft naproti tomu už dříve představil iniciativu Smart Delivery, v rámci které se spolupracující společnosti zavazují, že ono vylepšení poskytnou hráčům zcela zdarma. Ani v tomto případě se však nemusí připojit každý a Microsoft dává vývojářům volnost stejně jako Sony, což dokazují například lidé z Electronic Arts, kteří sice nabídnou bezplatné vylepšení svých sportovních titulů, ale prostřednictvím vlastního programu Dual Entitlement. Přesto však má Microsoft jednu podmínku, o níž s odvoláním na své zdroje v několika studiích informuje magazín Video Games Chronicle – next-gen update nesmí být v případě Xboxu Series X dostupný coby placené DLC.

Vylepšení na next-gen verzi nesmí přijít formou placeného DLC, čímž vývojáři a vydavatelé přichází o poměrně efektivní způsob, jak update hráčům doručit a současně si nechat zaplatit za práci, kterou na jeho přípravě a testování odvedli.

Podle VGC měl Microsoft doporučit vývojářům, kteří pracují na cross-gen titulech, aby využili programu Smart Delivery a nabídli hráčům tu nejlepší možnou verzi hry zcela zdarma. Pokud tak neučiní, jako možné řešení nabídli vlastní bezplatný program a tudíž servis, který je v souladu s aktuálně nastavenou politikou Microsoftu. Pokud by jednotlivá studia nechtěla na podmínky přistoupit, žádná drtivá represe ze strany Microsoftu nepřijde, bez obvyklých „háčků“ se to ale logicky neobejde. Jak bylo řečeno výše, vylepšení na next-gen verzi nesmí přijít formou placeného DLC, čímž vývojáři a vydavatelé přichází o poměrně efektivní způsob, jak update hráčům doručit a současně si nechat zaplatit za práci, kterou na jeho přípravě a testování odvedli. Tím se dostáváme k jedinému funkčnímu zpoplatněnému způsobu, s nímž přichází vývojáři z 2K Games a na který téměř jistě navážou další – hra NBA 2K21 bude k dispozici ve dvou samostatných verzích pro stávající i novou generaci, případně ve výhodném stodolarovém balíčku obou her.

Mezi řádky tím je ale bohužel potvrzen návrat nepříliš populárního trendu remasterů, který přišel v době uvedení PS4 a Xboxu One a je na čase připravit se, že bude trh znovu zaplněn různými verzemi stejných her. Nic na tom nemění ani další Microsoftem schválená možnost, tedy nabídnout majitelům daného titulu slevu na nákup verze pro novou generaci, protože se stále bavíme o dvou samostatných položkách v ekosystému Microsoftu, které spolu nic nesdílí. Z informací VGC vychází najevo, že bez využití Smart Delivery nebo vlastního obdobného programu nebude možné přenést uloženou pozici ani statistiku získaných achievementů, což se jeví jako zbytečná přítěž a přesný opak plynulého přechodu. Podle vyjádření Microsoftu se navíc musí vývojáři rozhodnout ohledně vstupu do programu Smart Delivery ještě před vydáním své hry, vzhledem k tomu, že pozdějším žádostem nebude vyhověno. Na druhou stranu je ale možné do programu vstoupit, vydat nejdříve verzi pro Xbox One, a až později doručit bezplatný update, jako to učiní například lidé z CD Projektu RED v souvislosti se Cyberpunkem 2077.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru