Minecraft, Mojang, Microsoft nepozval autora Minecraftu na oslavu výročí

Microsoft nepozval autora Minecraftu na oslavu výročí

Důvodem jsou dle mluvčího kontroverzní výroky. 10. narozeniny sandbox oslaví bez Notche

29. 4. 2019
Název: Minecraft Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , , , , Žánr: , Datum vydání: 18. 11. 2018

Koncem března jsme psali, že z Minecraftu mizí zmínky o původním autorovi. Někteří fanoušci v té souvislosti obvinili Microsoft z přepisování historie a hojně se spekulovalo, že důvodem k tomuto kroku mohou být kontroverzní výroky Markuse Perssona na sociálních sítích. Fanoušci populárního sandboxu si kladli otázku, zda současný majitel značky a studia Mojang zametá stopy po původním autorovi Minecraftu kvůli jeho polarizujícím komentářům a názorům. A další kapitola tohoto tichého sporu nasvědčuje, že je tomu skutečně tak.

Magazín Variety informoval, že Marcus Persson alias Notch nebude součástí plánovaných oslav 10. výročí značky. Důvodem jsou podle mluvčího Microsoftu právě jeho výroky. “Jeho komentáře a názory nereflektují názory Microsoftu nebo Mojangu a nereprezentují Minecraft,” řekl mluvčí magazínu Variety. Připomněl současně, že Notch není do vývoje hry zapojen od roku 2014, kdy studio a práva na hru prodal redmondskému gigantu.

Koncem března z Minecraftu po updatu zmizely vzkazy, které odkazovaly na Notche, a náhodně se zobrazovaly v hlavním menu.

Marcus Persson má na Twitteru přibližně 3,7 milionu sledujících, část jeho komentářů ale v posledních letech vzbudila nesouhlasné reakce. Naším úkolem určitě není hodnotit je, proto na druhou stranu dodáváme, že si část fanoušků svými výroky naopak získal. Faktem ovšem je, že reakce na výroky, které se netýkaly herního vývoje, ale společenských, kulturních a politických postojů, byly spíše negativní.

Koncem března z Minecraftu po updatu zmizely vzkazy, které odkazovaly na Notche, a náhodně se zobrazovaly v hlavním menu. Šlo o fráze “Made by Notch!”, “The Work of Notch!” a “110813!” odkazující na datum jeho svatby. Tehdy se ke spekulacím ohledně důvodů a souvislosti s Perssonovými výroky Microsoft nevyjádřil.

Microsoft se snaží Notche se hrou spojovat co možná nejméně.

Akce na připomínku kulatého výročí se uskuteční ve studiu Mojang ve švédském Stockholmu už 17. května. Zaměří se na minulost, přítomnost i budoucnost značky, láká Microsoft. Je to trochu hořký konec jedné éry. Důvody, proč se Microsoft chce od Notche distancovat, jsme rozebírali už posledně.

Skutečnost, že některé potenciálně urážlivé výroky by mohly být dávány do souvislosti s Minecraftem, který hraje i spousta dětí, vedly Microsoft k tomu, že se snaží Notche se hrou spojovat co možná nejméně. Bez ohledu na to, zda s talentovaným vývojářem souhlasíte, či nikoli, faktem je, že hráče minimálně rozděluje a může ovlivnit postoj zákazníků k Minecraftu jako takovému, i když už se na něm Notch nepodílí.

Persson je nadále uveden coby tvůrce v titulcích.

Minecraft patří Microsoftu od podzimu 2014 i se studiem Mojang, kdy jej koupil za 2,5 miliardy dolarů. Persson poté svou firmu opustil. Jeho vklad by mu ale nikdo upřít neměl. Zatímco tak zmíněné hlášky zmizely, Persson je nadále uveden coby tvůrce v titulcích.

Vzdáleně to připomíná nedávné oslavy 25. narozenin televize Nova bez Vladimíra Železného. V Microsoftu už asi také nechtějí “volat řediteli…”

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru