Microsoft chystá podporu modifikací pro Windows Store

Microsoft chystá podporu modifikací pro Windows Store

Uživatel Redditu odhalil chystané změny skryté v aktualizaci pro Windows 10

23. 7. 2019

Na poli herních obchodů na PC je poslední dobou díky Epicu poměrně živo, jeden gigant však stojí delší dobu stranou a dá se říci, že ignoruje snahy ostatních zaujmout co možná nejširší publikum. Oním případem je Windows Store, tedy diskutabilně jedna z nejméně uživatelsky přívětivých platforem na PC, která odolává lákadlům doby a která si zatvrzele jde svojí vlastní cestou. Tou nejvýraznější výtkou ze strany hráčů je její uzavřenost, nicméně dle náznaků spatřených v posledních aktualizacích Windows 10 to vypadá, že minimálně jedna z velkých výtek spojených s mizernou flexibilitou by již brzy mohla vzít za své a Microsoft zanedlouho může začít naplňovat sliby o podpoře modifikací.

Uživatel Pycorax na Redditu sdílel své postřehy týkající se nové složky, jež se objevila v Program Files. Tam se po aktualizacích operačního systému zjevila složka ModdableWindowsApps, což Pycoraxovi nedalo spát a začal dále hledat. Pátrání jej zavedlo na stránky Microsoftu a konkrétně na web pro vývojáře Windows Dev Center. Tam našel zajímavé popisky: “Místo, kam se promítá obsah instalační složky aplikace, aby mohli uživatelé instalační soubory upravovat (například při instalaci modů).” Má jít tedy o údajně pracovní složky vybraných her od Microsoftu i od ostatních studií, která podporu modifikovatelnosti souborů her povolí.

Padnout by tím mohla jedna z dosavadních bariér Windows Store. Právě modifikovatelnost obsahu je přitom pro značnou část PC komunity zcela zásadní vlastnost her, dosud ale neexistoval intuitivní přístup k souborům jednotlivých titulů z tohoto obchodu. A s čerstvým spuštěním Xbox Game Pass i na PC je nevole komunity něco, s čím se Microsoft určitě potýkat nechce. Tituly z této služby totiž budou pochopitelně distribuované skrze Windows Store a pro Microsoft je tedy zásadní, aby se hráči k této platformě neotáčeli zády. 

Microsoft chystá podporu modifikací pro Windows Store

A co na modifikace říkají konzole?

Zcela odlišná situace panuje na konzolích, kde chtějí mít výrobci hardwaru pod kontrolou veškerý obsah, který na jejich zařízení zamíří. Už z toho je patrné, že trh s modifikacemi je tam poměrně vzácný a liší se hru od hry. Mezi světlé výjimky patří například Bethesda, jež umí modifikovat konzolové verze Fallout 4 a Skyrim, a Farming Simulator, kde lze díky modifikacím získat nové kusy techniky, dodatečné objekty, či rovnou celé mapy. Současný stav ale nemusí být trvalý, neboť již loni začaly prosakovat informace o tom, že Microsoft plánuje obecně povolit modifikace na Xboxu. Současné kroky viditelné na Windows Store by tedy mohly být prvním krokem vstříc kreativní komunitě.

Další detaily nejsou známé, nicméně snaha Microsoftu je zjevná. Softwarový gigant sice může těžit z toho, že jeho obchod je součástí každé nové instalace jeho operačního systému, nicméně ve snaze lákat do svého obchodu další hráče a zejména ty náročnější v posledních letech selhává. Nelze se tedy divit ani příchodu některých titulů na Steam (například Gears 5 či Halo: The Master Chief Collection), jelikož jinak by jejich hry paradoxně cílily na menší publikum. Ale kdoví, třeba právě tento naznačovaný krok spolu s betaverzí aplikace Xbox pro PC značí snahu změnit hraní na PC k lepšímu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru