Microsoft zřejmě chystá odlehčenou verzi Windows 10

Microsoft zřejmě chystá odlehčenou verzi Windows 10

Dokáže se gigant z Redmondu vrátit zpět na mobilní platformy?

18. 3. 2019

Možná si vzpomenete, kterak Microsoft v době představení Windows 10 sebevědomě prohlašoval, že jde o jedinou a poslední verzi Windows, které se kdy dočkáme. Mělo jít o platformu, na jejímž základu budou postavené všechny ostatní verze tohoto operačního systému a zároveň ekosystém, který poběží na pozadí veškerého kompatibilního hardwaru. A pokud jste této vizi uvěřili, máme pro vás náznaky zjednodušené verze Windows 10, pojmenované jednoduše Windows Lite, kterou sice Microsoft dosud oficiálně nepředstavil, ale náznaků o její chystané existenci již existuje mnoho a nic nám nebrání v tom podívat se na domnělý systém zblízka.

Základní myšlenkou je maximální odlehčení a modularita, aby mohl Windows Lite konkurovat například Chrome OS a běžel na libovolném hardwaru. Magazín The Verge k tomu ještě dodává, že by měl být tento systém vedle své univerzálnosti přístupný také na mobilních platformách a na přístrojích se dvěma displeji. Ty by měly dorazit na trh již v průběhu tohoto roku a k tomu The Verge přidává obrázek zajímavého konceptu z produkce Intelu. Koneckonců s myšlenkou aktivního využití více displejů naráz může Microsoft nepochybně cílit i na zařízení s ohebným displejem, která aktuálně vstupují do módy i do výroby.

Vedle cílení na taková zařízení hovoří neoficiální zdroje o tom, že cílem projektu Windows Lite je představit operační systém zbavený roky vývoje nashromážděného balastu a funkcí, jež drtivá většina uživatelů menších mobilních platforem nemusí ani využít. To může mít mnoho podob, než však začneme zmiňovat konkrétní nápady a myšlenky, mějme na paměti především to, že se skutečně jedná o dosud nepotvrzené informace.

Dle nich by tedy měl být Windows Lite velmi jednoduchým systémem, který nakonec ani díky odlišnému konceptu nemusí nést značku Windows. Takováto myšlenka přitom není jakkoli originální ani z pohledu samotného Microsoftu, neboť již dříve se mluvilo například o konceptu Windows Core OS a na trh dokonce dorazil i systém Windows 10 S. Právě se systémem označeným písmenem S toho nakonec Windows Lite mohou mít nejvíce společného, neboť spolu s tím je často zmiňované odříznutí podpory aplikací Win32, jak se u Windows 10 S v minulosti stalo. To v praxi znamená, že klasické desktopové aplikace na tomto systému pravděpodobně nepoběží, tedy alespoň ne ve standardním formátu, což může značit plné odkázání na Windows Store a platformu UWP. Na druhou stranu se v souvislosti s omezenou funkcionalitou mnohde mluví o tom, že podpora klasických programů by mohla probíhat skrze cloud a za pomocí virtualizace. Tím by odpadly zvýšené hardwarové nároky, a to dokonce i na diskové úložiště, což je věc, o které by mohl Microsoft promluvit už na GDC, která 18. března startuje.

Co se zmíněné modularity týče, mohla by přinést výhodu výrobcům hardwaru, kteří by si upravili operační systém na míru tomu, co bude jejich výrobek umět, případně co od něj budou uživatelé chtít. V ideálním případě by tímto opět mohlo dojít k dalšímu zjednodušení architektury systému a k celkovému zrychlení jeho běhu. Na druhou stranu i díky tomu lze očekávat, že systém nebude dostupný jinak než s novým hardwarem a jeho použití bude zřejmě omezeno na osobní užití. Nakolik se spekulace zakládají na pravdě, budeme moci zjistit během nadcházejících dní, případně na květnové konferenci Build.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru