Metro Exodus, Deep Silver, Metro Exodus vyjde exkluzivně na Epic Games Store

Metro Exodus vyjde exkluzivně na Epic Games Store

České krabicovky tím budou ovlivněny, Valve označuje jednání vydavatele za neférové

29. 1. 2019
Název: Metro Exodus Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 15. 2. 2019 Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 15. 2. 2019

Napsat, že se katalog Epic Games Store rozšíří o další velký titul a lidem z Epicu za to nekriticky pogratulovat, by mohlo působit přinejmenším zkratkovitě. Přesto se zástupci společnosti v noci na dnešek pochlubili tím, že digitální PC verzi očekávaného Metro Exodus bude nadále možné zakoupit výhradně prostřednictvím jejich nově spuštěného obchodu, což samozřejmě nezůstalo bez reakce. Ať už ze strany hráčů, kterým se postup Epic Games nelíbí, nebo ze strany Valve, kteří za neférové označují hlavně jednání vydavatele. A je nutné poukázat na to, že k uzavření dohody jsou skutečně potřeba podpisy obou stran, svoji roli tak v celé kauze sehrává vedle Epic Games také vydavatelská společnost Deep Silver, která učinila zásadní rozhodnutí jen několik dní před vydáním hry.

Metro Exodus, Deep Silver, Metro Exodus vyjde exkluzivně na Epic Games Store

Knihovna se plní

Metro Exodus není prvním větším titulem, který pro sebe Epic Games, potažmo jejích obchod v uplynulých měsících získal. Vedle Ashenu, coby první vlaštovky, bude exkluzivně na Epic Games Store dostupný závěr adventurní ságy The Walking Dead nebo druhý díl akce The Division. Ubisoft navíc potvrdil, že plánuje v partnerství pokračovat i u budoucích projektů, konkrétně však nevymezil, o které se jedná. Všichni, kdo se k exkluzivní dohodě uchýlili, si pochvalují zejména procentuální poměr zisků - na Epic Games Store každému vydavateli připadne 88 procent, politka Steamu je rozdělena na několik úrovní s tím, že nejvýhodněji se lze dostat na poměr 80/20 ve prospěch vydavatele. Platí to ale jen pro tituly, které utrží více než 50 milionů dolarů.

Nelze totiž smazat fakt, že Metro Exodus bylo možné předobjednávat na Steamu už od loňského srpna, a bez ohledu na to, že hru nabízel souběžně i Humble Bundle Store, je asi všem jasné, odkud většina předobjednávek pocházela. Vzniklo tím rovněž i silné přesvědčení, ze hra bude standardním způsobem k dispozici i po vydání, a i proto se lidé z Valve v poznámce na produktové stránce hry ostře vymezují ke kroku Deep Silveru. Mluví o neférovém postupu především vůči zákazníkům Steamu, a ačkoliv nemusí, za situaci se omlouvají. „O všem jsme byli informováni teprve nedávno a dostali jsme jen omezený čas na to, abychom vám mohli dát vědět,“ uzavírá Valve. Z druhé strany se pak ozývá Deep Silver ústy svého CEO Klemense Kundratitze, který si pochvaluje spolupráci s Epic Games, vyšší zisky z prodejů a možnost investovat více peněz do samotného obsahu. „Díky spojení s Epicem budeme moci investovat peníze do budoucnosti Metra a našeho partnerství s vývojáři série 4A Games. Z toho všeho budou profitovat hlavně fanoušci Metra,“ říká Kundratitz.

A mohlo by se zdát, že se tak už začíná dít, vzhledem k tomu, že hra byla instantně zlevněna z 60 dolarů na 50. Při bližším zkoumání ale narazíte na to, že cena pro Velkou Británii a Evropu zůstává nezměněná, čímž vzniká rozdíl bezmála 400 Kč a také zmatek, zda se nová cena ještě nepromítla do všech regionů, nebo zda jde o akci určenou pouze hráčům v Severní Americe. Pokud by měla platit druhá varianta, nechceme ani předjímat další reakce hráčů. V mezičase se ale Deep Silver snaží bouřlivou situaci urovnat a zveřejňuje seznam možných otázek a odpovědí, jak to bude s již zaplacenými předobjednávkami na Steamu, bonusy za předobjednávky a budoucím obsahem v podobě DLC.

Pravidla jsou poměrně jasná a dá se jednoduše říct, že pokud jste si hru předobjednali na Steamu, všechno vám na Steamu zůstane. V den vydání, tedy 15. února, se hra odemkne, s vaším účtem se spojí bonusy v podobě soundtracku a digitálního artbooku a v budoucnu, až bude hra rozšířena o další obsah, bude ke stažení opět skrze knihovnu Steamu. To stejné platí i v případě, pokud jste si předobjednali pouze standardní edici a chtěli byste si k ní dodatečně přikouipt Expansion Pass, i ten bude k dostání na Steamu. Co se týče objednávky přes Humble Store, i tam by nemělo dojít k žádné změně, a pokud očekáváte Steam klíč, dostanete ho.

Deep Silver nakonec v postupných aktualizacích situace připustil, že exkluzivita, uzavřená s Epic Games, má pouze časovou podobu a Metro Exodus se přesně za rok po vydání hry na Steam vrátí. Dopady nového partnerství Deep Silveru a Epic Games tak pocítí v první řadě noví zákazníci a ti, kdo si předobjednali fyzickou kopii. Jak nás informoval český distributor, společnost Playman, v krabičkách se hrou nebude klíč pro Steam, ale právě pro Epic Games Store, což s sebou zároveň nese i nutnost instalovat klienta zmiňovaného obchodu. Pokud jste se tedy k tomuto kroku dosud zdráhali, pro hraní krabicové verze vám očividně nic jiného nezbývá…

Nahlásit chybu v článku

22

Napsat komentář

Další články
Nahoru