Grounded

Malý svět Grounded slaví velký úspěch

Hra trhá rekordy ve sledovanosti na Twitchi. Na Steamu byla chvíli tou nejprodávanější

Zdroj: Obsidian Entertainment
30. 7. 2020
Název: Grounded Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: , Datum vydání: 27. 9. 2022

Velikost světa je relativním pojmem a zatímco v některých hrách potřebujete k vyřádění celé státy či rovnou galaxie, v Grounded vám k dostatku zábavy poslouží průměrně velká zahrada. A přidat vám bude i tak doslova obrovská. Pokud jste již stihli do světa hry naskočit v nově spuštěném early accessu, dávno už víte, že v téhle survival adventuře se hráči na začátku za záhadných okolností smrsknou na velikost srovnatelnou s mravenci. Takových hráčů se pak na onen virtuální dvorek pochopitelně vejde hodně, o čemž aktuálně nejlépe vypovídá úspěch hry. Na Twitchi hra láme rekordy a na Steamu šlo v ještě včera v podvečer o nejprodávanější produkt. V žebříčku nejhranějších potenciál pro zlepšení sice ještě je, i tak ale patrně mohou vývojáři z Obsidian Entertainment otevírat šampaňské, zvlášť když statistiky ze Steamu ani zdaleka nereflektují všechna místa, kde je hra k dispozici – vedle preview programu na Xboxu je Grounded také v Game Passu.

Po klasických RPG Pillars of Eternity, Tyranny a odlehčeném zážitku The Outer Worlds vývojáři sáhli po změně žánru. A to se zjevně vyplatilo, neboť hráči jsou po novince lační a hltají ji.

Tým Obsidian znají hráči zejména díky řadě povedených RPG. Titul Grounded je ale jiný, jde o kooperativní survival hru a o velký kontrast v porovnání s předešlou tvorbou vývojářů. Po klasických RPG Pillars of Eternity, Tyranny a odlehčeném zážitku The Outer Worlds vývojáři sáhli po změně žánru. A to se zjevně vyplatilo, neboť hráči jsou po novince lační a hltají ji nejen skrze streamy, ale projevují svůj zájem i v digitálních v obchodech. Na konkrétní cifry, týkající se prodejů hry, je ještě velmi brzy, pozoruhodné ale je, že už v den vydání přitáhlo Grounded na Twitchi pozornost čtvrt milionu sledujících. O den později a v době psaní článku se na základě dat webu Twitch Tracker počet sledujících sice propadl na necelou polovinu, nicméně i to Grounded stačilo k umístění mezi pěti nejsledovanějšími. A to se bavíme o stále ještě rozpracované hře s datem vydání až v roce 2021.

Zdroj: TwitchTracker, 29. 7.

Na Steamu ale zájem tak rychle neopadl a hra byla mezi nejprodávanějšími tituly, což je sice rychle se měnící status, ale ne všichni na něj dosáhnou. S přihlédnutím k vlažnému přijetí Grounded po oznámení v loňském roce je to navíc pro Obsidian dvojnásobně vítězství. Úspěšný launch je tedy důkazem, že vývojáři dokázali hráče o kvalitách hry přesvědčit, čemuž odpovídají i recenze na Steamu, které jsou převážně kladné. Videoherní analytik s přzdívkou Benji Sales pak na svém Twitteru informuje, že z hlediska sledovanosti v den vydání šlo na Twitchi o celkově druhý nejúspěšnější titul.

Pozornost si Obsidian získal mimo komunitu hráčů také mezi vývojáři. V traileru, zveřejněném u příležitosti spuštění early accessu, se objeví zmínka o chystaném RPG Cyberpunk 2077. Tu vypravěč označuje za největší hru roku, kterou Grounded není, ani nechce být. Naopak, autoři označují svoji hru za tu nejmenší, na což posléze reagoval i CD Projekt RED zmínkou na oficiálním Twitteru Cyberpunku 2077.

Jak už bylo uvedeno výše, novinka je aktuálně součástí služeb Game Pass pro PC i na Xbox One a podle zmínky na oficiálním webu Xboxu bude hra později k mání i na Xbox Series X, kde nabídne optimalizaci pro výkonnější hardware. Vedle toho také můžeme připomenout, že Obsidian na žánr fantasy RPG rozhodně nezapomněli a v rámci Xbox Games Showcase oznámili chystané RPG Avowed. To má být rozsáhlejší než Sykrim a vývoj ve vyhrazeném stočlenném týmu trvá prý již dva roky.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru