NBA 2K20, 2K Sports, Loot boxy v NBA 2K20 působí jako nemístná parodie

Loot boxy v NBA 2K20 působí jako nemístná parodie

2K prezentuje kritizované téma za pomoci kola štěstí, automatů a výkřiků streamerů

29. 8. 2019
Název: NBA 2K20 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr: Datum vydání: 6. 9. 2019

Před dvěma lety řekl prezident Take-Two Karl Slatoff, že podle jeho mínění nelze loot boxy považovat za hazardní hru. Na konferenci Media & Telecom navíc vyjádřil přesvědčení, že zákazníka nelze k ničemu přinutit a jediné, o co se prý jeho společnost snaží, je vytvářet kvalitní produkt, který hráče zaujme a tím vzroste i hodnota dané videoherní série. O dva roky později tu pak máme trailer na chystané NBA 2K20, který má za cíl prezentovat režim MyTeam – obdobu Ultimate Teamu z her od EA Sports. Namísto záběrů ze hry či představování novinek ale zvolili vývojáři nečekaně agresivní přístup a v době, kdy jednotlivé společnosti pečlivě zvažují svůj přístup k loot boxům i mikrotransakcím, neváhají použít výherní automaty nebo kola štěstí a doplňují je povzbuzováním a výkřiky známých streamerů série NBA.

Video má na oficiálním NBA 2K v tuto chvíli 90 tisíc zhlédnutí a z celkového počtu deseti tisíc interakcí je rovných sedm tisíc negativních. Také v komentářích si fanoušci série utahují z 2K a ironicky poznamenávají, že tohle zaručeně není hazard, případně se ptají, jaké kasino si tuto reklamu u 2K zadalo. Tomuto pocitu samozřejmě napomáhá i doprovodná hudba a efekty, které mají zcela nepokrytě navodit pocit, že v režimu MyTeam jde v podstatě jen o otevírání virtuálních balíčků s kartičkami hráčů a hraní výherních automatů.

Úsměvná je v tomto ohledu i skutečnost, že video uvádí rating ESRB – E, pro všechny, resp. PEGI – od 3 let.

Na obranu série NBA 2K by šlo samozřejmě říct, že většina těchto mechanismů byla představena již v předchozích ročnících, není však nic jednoduššího, než se podívat na podobný trailer z loňského roku a začít porovnávat. Ačkoliv i loni bylo věnováno pár vteřin pohledu na kuličku padající automatem pačinko, převážná většina stopáže videa byla složená z gameplay záběrů demonstrujících způsob, jak lze MyTeam hrát. O herních módech a variacích ale letošní trailer mlčí a záběry ze hry jen představují vzácné basketbalisty, které lze v NBA 2K20 mezi kartičkami najít. Úsměvná je v tomto ohledu i skutečnost, že video uvádí rating ESRB – E, pro všechny, resp. PEGI – od 3 let, což stojí v přímém kontrastu s tím, co by mělo být možné v režimu MyTeam dělat.

 

Postup 2K navíc není problematický jen kvůli nemorálnímu přístupu k zákazníkům, ale také v postoji vůči ostatním vydavatelům. Ti se v poslední době snaží všemi silami přesvědčit vlády jednotlivých zemí, že loot boxy nenesou prvky hazardu a přistupují k nejrůznějším opatřením, aby se z právní definice hazardu vymanily. Přímá spojitost těchto dvou světů, představená v probíraném traileru, ale může opět vyvolat veřejnou debatu a případnou regulaci uspíšit nebo posílit. A to, jak sami určitě uznáte, v zájmu herních společností určitě není. Bez ohledu na cokoliv jsme ale opět svědky toho, kdy herní vydavatel zkouší tlačit na již vytyčené hranice a doufá, že je bude moci zase o kousek posunout. V momentě, kdy se to nepovede, učiní malý krok zpět, nechá se poplácat po rameni za to, že konečně také dělá něco pro dobro hráčů, a za krátký čas to zkusí znovu, ovšem na trochu jiném místě…

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru