Legendární studio MicroProse vstává z popela

Legendární studio MicroProse vstává z popela

Po rozpuštění v roce 2003 má nového majitele. Vrátí se s novým dílem WarBirds 2020

7. 9. 2019

Pokud jste se k aktivním hráčům řadili už v devadesátých letech minulého století, logo společnosti MicroProse vám musí být dobře známé. Od svého založení v roce 1982 se totiž pravidelně objevovalo u zásadních her a sérií jako Civilization, Falcon, Grand Prix, Master of Orion nebo Worms, byť samozřejmě ne vždy z titulu vývojáře, ale převážně vydavatele. Přesto odkaz slavné značky od roku 2003 nepokračuje, když byl její poslední majitel – firma Hasbro Interactive – pohlcen francouzským vydavatelem Infogrames a MicroProse zaniklo. Ještě v témže roce navíc došlo v Infogrames k zemětřesení a dílem dalších majetkových záležitostí došlo na zastřešení pod značku Atari, čímž se případné oživení MicroProse ještě zkomplikovalo. V průběhu let se nicméně o značku zajímaly nejrůznější subjekty, působící na poli drobné elektroniky, ale třeba i airsoftových zbraní, až se k ní v loňském roce dostal původní zakladatel Bill Stealey prostřednictvím nového šéfa MicroProse Davida Lagettieho. Tím došlo nejen na obnovení značky a opětovné spuštění webové prezentace, ale hlavně na vstup do aktivního vývoje a rovnou v prostoru válečných simulátorů.

Vzhledem k tomu, že cesta Billa Stealeyho vedla od MicroProse už v roce 1994 k založení vlastní společnosti iEntertainment Network a ustavení online letecké série WarBirds, není velkým překvapením, že s vývojem začali pomáhat právě reinkarnovaní MicroProse. K oznámení připravovaného dílu WarBirds 2020 přitom došlo už zkraje letošního roku a podle posledních náznaků na Twitteru MicroProse se pravděpodobně přiblížilo podrobnější představení, případně i nějaká forma vydání, zřejmě v programu předběžného přístupu. Předposlední srpnový den se totiž na zmiňovaném twitterovém účtu objevil obrázek vojáka s helikoptérou v pozadí, logem MicroProse a popiskem, že se již brzy dočkáme vzrušujících novinek. Před několika dny pak došlo na zveřejnění dalších dvou obrázků – tentokrát velmi detailních screenshotů kokpitu německého Messerschmittu Bf-109 – s informací, že skutečně jde o materiál pro nadcházející díl WarBirds, jednu z několika her, na kterých v MicroProse momentálně pracují.

Soudě podle všech dostupných obrázků připravovaného pokračování se ale zdá, že minimálně po vizuální stránce dělají MicroProse značce tu nejlepší možnou službu.

Podobné zprávy samozřejmě vyvolávají rozjařené komentáře, ale i spoustu otázek, vzhledem k tomu, že toho o hře stále víme poměrně málo. O to víc, když se v únoru konkrétně mluvilo o tom, že WarBirds 2020 mají pro Windows a Mac vyjít už letos na podzim a hráči se mohou těšit na kompletní přepracování konceptu, který v recenzích posledních vydaných dílů nedopadl vůbec dobře. Předchozí verze WarBirds z dubna letošního roku má na Steamu hodnocení „spíše záporné“ a komunita cítí, že je potřeba i vzhledem k blížícímu se 25. výročí trochu přitlačit. Soudě podle všech dostupných obrázků připravovaného pokračování se ale zdá, že minimálně po vizuální stránce dělají MicroProse značce tu nejlepší možnou službu, a pokud dojde i na kvalitní letový model, může se z WarBirds takřka přes noc stát nejvážnější konkurent všech leteckých simulátorů z druhé světové války.

Je každopádně zajímavé sledovat nejen příběh tohoto slavného studia a jeho nadcházející kapitolu, ale také jistou nostalgickou vlnu, která se napříč leteckými simulátory v posledních měsících táhne. Vedle návratu MicroProse je totiž na místě znovu připomenout nečekanou obnovu série Flight Simulator od Microsoftu, jejíž nejnovější díl byl představen letos na E3 a ze všech dostupných materiálů se zdá, že hra snad ani nemůže běžet na současných platformách.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru