Legendární Rayman se dočkal fanouškovského remaku

Finský nadšenec na něm pracoval přes 2 roky. Přidal vlastní obsah a přiznává retro stylizaci

Zdroj: Ubisoft
23. 6. 2020
Název hry: Rayman Redemption Vývojář: Datum vydání: 19. 6. 2020 Platformy: Žánr:

Fanouškům klasických 2D plošinovek musí být Rayman notoricky známý. Kreslená postavička bez kloubů dorazila na začátku září 1995 nejprve na Atari Jaguar a jen několik dní poté dorazil rozverný hrdina z dílny designéra Michela Ancela také na PlayStation. Tehdy si Ubisoft ještě říkal Ubi Soft a nikdo netušil, jak významně ho Rayman proslaví. Celkem pět hlavních dílů doplnil v průběhu let i nespočet spin-offů a dnes už lze jen těžko dohledat platformu, kam Rayman za více než dvě dekády nezavítal. Pokud byste ale měli chuť vrátit se v sérii zpět na začátek a podívat se na start, máte jedinečnou příležitost – minulý týden totiž vyšel fanouškovský remake prvního dílu a ke stažení je zcela zdarma.

Projekt nese jméno Rayman Redemption a jde o výsledek tříleté práce finského fanouška vystupujícího pod přiléhavou přezdívkou Ryemanni. Nepustil se přitom pouze do předělávky původní hry, ale přidal velké množství vlastního obsahu, jež má podobu úrovní, celých světů i dodatečných bonusů k odemčení. Ryemanni zachoval ducha i výtvarný styl originálu, a jak můžete spatřit v upoutávce níže, ve vysokém rozlišení působí přiznaná pixelizace obrazu výborně. Důvodem, proč vypadá hra i po letech tak dobře, je i pečlivé extrahování assetů hry z nejrůznějších verzí tak, jak o tom Ryemanni informoval v průběhu uplynulých dvou let na svém blogu. Další významnou novinkou je upravená obtížnost směrem nahoru i dolu, díky čemuž umí být remake Raymana na jednu stranu přístupnější, na druhou ale samozřejmě představuje výzvu i pro pamětníky originálu.

Z pochopitelných důvodů není Rayman Redemption komerčním projektem a ke stažení zcela zdarma je na webu Game Jolt. Ryemanni ke zveřejněné hře dodává, že projekt vyvíjel a testoval na Windows 10 a kompatibilitu se staršími verzemi OS raději nezaručuje. Z hlediska kompatibility však podotýká, že přechody na nové verze jsou hračkou a stačí jen smazat starou verzi hry a nahradit ji novou, přičemž uložené pozice tím ohroženy nebudou. Pouhé přepsání složky s instalací ale nedoporučuje. Na webu Game Jolt lze navíc nalézt ke stažení i povedený přebal, který si zájemci mohou stáhnout a vytisknout. Pokud jsou tedy starší plošinovky vaší krevní skupinou, tak určitě neváhejte. Ubisoft patrně i z důvodu bezplatného šíření nechává projekt na pokoji, nicméně zasáhnout může teoreticky kdykoli.

 

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru