eFootball 2024, Konami, Konami v tichosti vydává eFootball 2024

Konami v tichosti vydává eFootball 2024

Nový díl přichází coby update základní platformy. Zlepšila se celá řada věcí včetně grafiky

Zdroj: Konami
7. 9. 2023
Název: eFootball 2024 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 7. 9. 2023

Začátek podzimní sezóny bývá už tradičně dobou, kdy se mohou příznivci sportovních her těšit na nové ročníky a nejinak tomu je i v případě eFootballu od Konami. Ačkoliv se může zdát, že hra přechodem na model free to play zmizela z radaru a příliš se o ní nepíše, v uplynulých letech prošla řadou důležitých úprav a vylepšení, která se zase o trochu víc projevují v novém ročníku. Správně bychom ale měli spíše mluvit o sezónním updatu, protože právě v podobě velké aktualizace 3.0.0 nový eFootball 2024 vychází. S přihlédnutím k tomu, že je hra na všech platformách k dispozici zdarma, vývojáři nemění její jádro a pouze aktualizovali zápisy v databázi a změnili pro další rok název. Hra ale rozhodně není stejná a mění se před očima i pod rukama.

Ještě než se pustíme do rozebírání změn a novinek, neodpustím si mírný povzdech nad tím, jak Konami o „novém ročníku“ informuje. Pokud zavítáte na oficiální stránky hry, které by měly být hlavním rozcestníkem všech aktualit, najdete zde o ročníku 2024 jen kusé a značně nesourodé informace. Bohužel, vstup do sekce nejnovějších zpráv je ještě zmatečnější, protože informace o zmíněném updatu na verzi 3.0.0 jsou rozděleny do šesti oddělených článků, které se ještě násobí rozdělením na jednotlivé platformy. Zvlášť jsou k dispozici informace o mobilních verzích. Zvlášť informace o verzích pro PS4 a PS5. A – jak už asi tušíte – zvlášť jsou k dispozici i detaily týkající se zbývajících cílových platforem, tedy PC, Xboxu One a Xboxu Series. Těžko říct, co vývojáře z Konami vede právě k takovému členění, ale tenhle podivný způsob mi připomíná jedno z prvních informačních videích o první verzi eFootballu, které neobsahovalo žádný dabing, ale názorné ukázky hratelnosti popisovaly jen titulky, které musel člověk číst, při čemž ale zase nemohl sledovat dění ve videu. Dejme ale stranou tyhle přešlapy, eFootball 2024 se netváří vůbec špatně.

Začneme-li výše přiloženým videem, vývojáři zapracovali na grafické stránce tak, aby se jí už hráči nemohli neskrývavě vysmívat. Podivné obličeje fotbalistů z první verze jsou pryč, nahradily je velmi detailní a v mnoha ohledech věrné modely, které dělají hře mnohem lepší službu. Vývojáři ale zapracovali také na animacích či fyzice, která se s nimi přímo pojí, a vše díky tomu vypadá uvěřitelněji. Velký posun zaznamenalo také nasvícení, které je trochu dramatičtější, ale lépe odpovídá skutečnosti zejména co se rozdílu světla na trávníku a v hledišti týče. Video také odhaluje zlepšení na poli prezentace, eFootball nabízí řadu pěkných filmečků z kabiny nebo z rozcvičování před zápasem a začíná se v tomto ohledu přibližovat konkurenčnímu fotbalu od EA.

Tím nejdůležitějším je ale samozřejmě hratelnost, do které vývojáři z Konami také poměrně významně sáhli a snaží se ji dle svých slov upravit tak, aby vyhovovala hráčům na základě jejich zpětné vazby. Vylepšena by tak měla být celková svoboda pohybu s míčem, aby hráči mohli tvořit ještě lepší šance ke skórování. S tím se pojí přesnější driblink, rychlejší reakce na změnu pohybu míče nebo třeba rychlejší zakončení v kritickém momentě, kdy je třeba nutné do míče jen „šťouchnout“ v právě vzniknuvší situaci před brankou. Změny se týkají také bránění, zejména blokování střel a míče obecně, ale stejně jako v útoku i rychlosti reakce na míč, třeba při snaze svižně odklidit balón do bezpečí před dotírajícím útočníkem soupeře. Podle videa i materiálů z oficiálních stránek hry pak vylepšením prošli i brankáři, kteří do vínku svých zásahů přidali i pěsti spolu s novými animacemi. Je toho ale samozřejmě mnohem víc – od umělé inteligence, přes drobné změny v ovládání, až po hlubší projevy formy hráčů, která ovlivňuje jejich výkon na hřišti.

Jednou z velkých změn pak má být systém tzv. boosterů – kartiček, které posilují schopnosti konkrétních fotbalistů i nad nejvyšší úroveň atributů, tedy 99, a odemykají speciální schopnosti v nejrůznějších okruzích. Typicky se boosterem dá vylepšit třeba rychlost, kontrola míče nebo třeba síla střely, zatím jsme ale v akci viděli jen vylepšení pro Lionela Messiho a je otázkou, jak budou do hry implementovány i skrz její ekonomiku. Hru jsme ještě neměli prostor vyzkoušet, ale update už je k dispozici a nový ročník odstartoval, a to společně s první obsahovou a soutěžní sezónou, jak už bylo zvykem dřív.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru