Kingdom Come: Deliverance, Deep Silver, Warhorse Studios, Kingdom Come chvíli čelilo záhadnému zákazu v Austrálii

Kingdom Come chvíli čelilo záhadnému zákazu v Austrálii

Další česká hra se jen krátce po DayZ ocitla na seznamu nepovolených. Jednalo se o chybu

Zdroj: Koch Media
22. 8. 2019
Název: Kingdom Come: Deliverance Vývojář: Vydavatel: , Platformy: , , , Žánr:
Datum vydání:
13. 2. 2018
15. 3. 2024 (Switch)

Krátce nato, co se s ratingem a zákazem kvůli marihuaně v Austrálii potýkalo DayZ od českého studia Bohemia Interactive, se tamní regulace videoher skloňovala znovu v souvislosti s dalším velkým domácím projektem, který se proslavil po celém světě. Australská klasifikační komise odmítla udělit rating české hře Kingdom Come: Deliverance od pražského studia Warhorse, respektive se zdálo, že mu ho odebrala.

Chvíli se spekulovalo, že důvodem by z nějakého důvodu mohla být scéna z expanze A Woman’s Lot, v níž Tereza čelí pokusu o znásilnění.

Navzdory tomu, že samotný titul vyšel už loni, od vydání posledního DLC uplynulo několik dlouhých týdnů a rovněž takzvaná Royal Edition, tedy kompletní verze včetně rozšíření, obdržela rating už v květnu. V databázi této organizace byl najednou u projektu zobrazen status RC (refused classification), což jinými slovy znamená, že hra nesmí v Austrálii vůbec na trh.

Chvíli se spekulovalo, že důvodem by z nějakého důvodu mohla být scéna z expanze A Woman’s Lot, v níž Tereza čelí pokusu o znásilnění. Nicméně se pravděpodobně jednalo o nedorozumění nebo výsledek nějaké zatím blíže neupřesněné chyby v systému. Během pár dní se totiž u KCD znovu objevila nálepka R18+, kterou měl počin už dříve. Warhorse v tom přitom nebyli sami. Stejná věc se přihodila i studiu Compulsion Games, respektive jejich titulu We Happy Few. Podle informací IGN se navíc zákaz snad neprojevil v praxi a hry měly být nadále v prodeji.

Není ale s podivem, že původní zpráva vzbudila značný rozruch. Několik her nejen v poslední době skutečně v Austrálii narazilo na problémy s uvedením na trh, zatímco ve zbytku světa podobné potíže řešit autoři nemuseli. Pokud chtěli projít, museli svou hru upravit, tak jako se tomu stalo v případě DayZ. Je proto pochopitelné, že hráči ochotně uvěřili, že se jedná o další případ extrémní přísnosti australské ratingové komise.

Ještě předtím, než se situace vrátila do původního stavu, se k případu vyjádřil spoluzakladatel Warhorse Daniel Vávra s tím, že se cítí znovu mladý. “Naposledy jsem zažil cenzuru jako dítě v komunistické zemi,” napsal na Twitter. A v nadsázce dodal, že by raději neměl cestovat do Austrálie, aby se vyhnul zatčení ze své zločiny. Nakonec se naštěstí ukázalo, že žádným omezením v tomto případě vývojáři nečelí.

V tuto chvíli stále není přesně jasné, proč KCD znovu procházelo hodnocením v rámci automatického on-line nástroje IARC, v němž vývojáři a vydavatelé musí popsat potenciálně nevhodný obsah her, aby mohly s příslušným ratingem posléze vstoupit do digitální distribuce v Austrálii. Tento proces totiž zřejmě stál na začátku změny ratingu. Krabicová verze se v každém případě nikdy neobejde bez hodnocení skutečné komise a od ní už Kingdom Come dříve obdrželo zmíněný rating R18+.

Důvodem, proč bezplatný nástroj vyhodnotil nyní hru jinak než dříve odborný orgán, ale může být skutečnost, že program nedokáže vyhodnotit (ne)vhodnost produktu tak citlivě jako skuteční lidé, kteří berou v úvahu různé souvislosti. V každém případě si přes veškeré nejasnosti můžeme oddychnout, že český digitální středověk se u protinožců žádných restrikcí obávat nemusí.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru