Kinect pro Xbox našel nové uplatnění. Hlídá letiště v USA

Kinect pro Xbox našel nové uplatnění. Hlídá letiště v USA

Pokročilý pohybový senzor se neprosadil ve světě her, ale hodí se nejen na zprávy o počasí

16. 7. 2019

Když Microsoft v roce 2013 uváděl na trh nový Xbox One, vnímal tehdy Kinect druhé generace jako nedílnou součást konzole. Historie nám ukázala, že se tento krok redmondskému gigantu nevyplatil, protože řada hráčů chytrou kameru nechtěla, a nakonec o technologii ztratil zřejmě zájem i samotný výrobce, respektive vývojáři. To však neznamená, že by Kinect nenašel jiné uplatnění. A ne vždy se týká herního vývoje, jako třeba v případě pražského studia SCS Software, které senzor využívá jako náhradu za plnohodnotný motion capture při nahrávání animací do American Truck Simulatoru a Euro Truck Simulatoru 2.

Videoherní historik Jason Scott na svém Twitteru upozornil, že americký úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) využívá Kinecty druhé generace jako bezpečnostní kamery na letišti Newark v New Jersey. Mají dokonce na sobě stále logo Xboxu. Lidé pod jeho příspěvkem žertují, že lze zabezpečení obejít hlasovým příkazem “Xbox, turn off” a zajímají se, zda se tanečním číslem lze dostat do nějakého žebříčku – třeba seznamu podezřelých osob. Faktem ale je, že rozpoznávání obličeje by mohlo s patřičným softwarem fungovat efektivně i dnes. V Česku třeba v roce 2014 hráči zaznamenali zprávu, že Kinect nasadila televizní stanice Nova ve zprávách o počasí, kde moderátoři mohli využívat všemožná gesta pro práci s interaktivní grafikou.

První generace pohybového senzoru Kinect přišla na trh v roce 2010 pro Xbox 360 a o dva roky později začala fungovat i na Windows. I když Microsoft nedokázal dosáhnout s technologicky pokročilejším zařízením popularity, kterou si vybudovalo Wii, jeho kamera úspěšně už při představení zastínila konkurenční Move od PlayStationu. Ten však na druhé straně Sony používá aktivně dodnes v případě headsetu PlayStation VR.

Kinect pro Xbox One se přestal vyrábět v roce 2017 a o rok později i adaptér nutný pro připojení k novým konzolím Xbox One S a Xbox One X. Technologii jako takovou ale Microsoft úplně neopustil. Zaměřil se na takzvaný Azure Kinect, který senzory kombinuje s cloudem. Existují i domácí bezpečnostní řešení postavená na bázi Kinectu a nepochybně jste i vy v minulosti narazili na podobné případy komerčního nebo vědeckého nasazení Kinectu.

Zatím není jasné, zda se Microsoft na použití Kinectu na letišti nějak podílel a zda o něm vůbec ví. K dispozici v tuto chvíli není ani vyjádření bezpečnostních orgánů.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru