Karlova univerzita zakládá herní studio Charles Games

Povedou ho autoři Attentatu 1942 a Svobody 1945, poslouží také jako líheň menších projektů

3. 2. 2020

Když Karlova Univerzita spouštěla v roce 2012 interaktivní projekt Československo 38-89, jeho autoři si zřejmě ani nepomysleli, že za osm let budou otevírat pod hlavičkou univerzity samostatné herní studio. Seskupení Charles Games však kráčelo k tomuto cíli odhodlaně a po vydání hry Atentát, resp. její přepracované verze Attentat 1942 a samozřejmě také po odhalení ambiciózních plánů na volné pokračování s názvem Svoboda 1945, je aktuální přerod v plnohodnotný vývojářský tým logickým vyústěním. Nejde však jen o formální začlenění již existujícího subjektu Charles Games do chodu Karlovy univerzity – ustavením vlastní společnosti vzniká prostor věnovat se hrám v mnohem širším záběru, komercializovat je a současně také pomáhat na svět dalším nadějným projektům.

Hlavním zaměřením Charles Games nicméně zůstávají prémiové hry se silnými příběhy, což potvrdil již zmiňovaný Attentat 1942 a dle našich loňských dojmů z Gamescomu půjde ve stejných šlépějích i Svoboda 1945. Hru jsme podrobně rozebírali ve videu a opakovaně mluvili s autory obou her v našem vidcastu. „Založení Charles Games je pro nás malý zázrak, který by se nestal bez otevřenosti lidí kolem nás novým myšlenkám. Velké díky patří historikům z Ústavu pro soudobé dějiny Akademi věd České republiky, bez kterých by hry jako Attentat 1942 či Svoboda 1945 nevznikly, podobně pomohlo i financování fáze proof-of-concept z projektu GAMA od Technologické agentury ČR,“ komentuje pak založení studia jeho ředitel Lukáš Kolek. Konkrétně se odvolává na spolupráci s CUIP – tedy další dceřinnou společností univerzity, která od roku 2018 poskytuje poradenské služby pro projekty s komerčním potenciálem a je hlavní hybnou silou při zakládání tzv. spin-off subjektů, které jsou s univerzitou provázané.

Jak už bylo uvedeno výše, kromě vlastní tvorby chce Charles Games podpořit i externí projekty, typicky od studentských týmů, jakým je například Outside the Fox a jejich hra Silicomrades. I o ní jsme si povídali s autory v našem vidcastu a právě tento titul bude pilotním projektem popisované iniciativy. Jaká hra přijde příště, záleží především na studentech, jednatel Charles Games Jakub Gemrot ale potvrzuje, že jsou otevření i experimentálním projektům, kam by mohla spadat i chystaná fantaskní adventura o tajemném lese inspirovaná dílem Roberta Holdstocka.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru