Joy-Cony v OLED verzi Switche prý řeší problém s páčkami

Joy-Cony v OLED verzi Switche prý řeší problém s páčkami

Nintendo nasadilo nejnovější verze uložení analogových ovladačů. Chce bojovat proti driftu

Zdroj: Nintendo
9. 10. 2021

S uvedením OLED modelu Switche do prodeje přichází potvrzení od společnosti Nintendo, že Joy-Cony, které noví majitelé objeví v krabici spolu s konzolí, mají vylepšené uložení analogových páček. S těmi se v minulosti pojily vážné problémy, když začaly páčky po nějaké době vykazovat nežádoucí pohyb a došlo k jevu označovaném jako driftování. Tomu chce Nintendo – stejně jako další výrobci – z pochopitelných důvodů předejít a vyhnout se tak nejen nutnosti řešit reklamace, ale také nepříjemnosti ze strany Evropské unie, která apelovala na Nintendo stran bezvadnosti jejich výrobků, aby nedocházelo ke zbytečnému zatěžování planety elektronickým a plastovým odpadem. Vývoj na tomto poli a očekávané zlepšení komentovali v rámci oficiálního seriálu Ask the Developer generální manažer technologické divize Nintenda Ko Šijota a jeho zástupce Toru Jamašita.

Zdroj: Nintendo

„Ovladače Joy-Con mají spoustu různých funkcí, takže pokračujeme v jejich vylepšování, a to nemusí být vždy vidět,“ řekl Jamašita. Mířil tím konkrétně k analogovým páčkám, resp. systému jejich uložení, které podle jeho slov prochází setrvalým vývojem. „Analogová páčka při prvním vydání prošla testem spolehlivosti metodou otáčení páčky při neustálé zátěži. Kritéria byla stejná jako u analogové páčky pro GamePad konzole Wii U,“ poodkryl systém testování manažer technologické divize. Mechanismus testování se ale v průběhu uplynulých let změnil, když se Nintendo snažilo reagovat na požadavky hráčů a způsoby používání obou páček, které trpěly zejména kvůli nedostatečné odolnosti celé konstrukce. A právě mechanické opotřebení součástek mělo vést k tomu, že po čase už přestaly být snímače tak přesné, což se navenek projevuje oním nežádoucím pohybem, který sice lze částečně kompenzovat nastavením tzv. mrtvé zóny, ale to nejde donekonečna a hlavně to není skutečné řešení problému.

Dalším stupněm proto jsou Joy-Cony u OLED modelu – na pohled shodné s těmi, které uživatelé Switche dobře znají, ale uvnitř ještě odolnější a tím pádem funkčnější.

Proto mělo podle Nintenda docházet k vylepšování trvanlivosti celého ovládacího ústrojí, což se poprvé pozitivně projevilo při uvedení Switche Lite. „Když se potvrdily účinky našich vylepšení, okamžitě jsme je zapracovali do ovladačů Joy-Con, které jsou součástí modelu Lite i do těch, které se prodávají samostatně,“ řekl Šijota. Podobná vylepšení se měla týkat také Pro Controlleru a Nintendo i nadále pracovalo na tom, aby byl výsledek ještě lepší. Dalším stupněm proto jsou Joy-Cony u OLED modelu – na pohled shodné s těmi, které uživatelé Switche dobře znají, ale uvnitř ještě odolnější a tím pádem funkčnější. Podle Jamašity se změnilo složení použitého materiálu, stejně jako formy, v nichž jednotlivé součástky vznikají a je pochopitelné, že technologie bude nově nasazena v plošném měřítku, takže i na samostatně prodávané Joy-Cony i ty, které jsou součástí standardního či Lite modelu. Obměna je samozřejmě závislá na prodeji skladových zásob a dodání nově vyrobených kusů s tím, že Nintendo nebude starší zboží z obchodů stahovat. Pro to s největší pravděpodobností chybí větší množství nahlášených případů, nebo více soudních sporů, které se v souvislosti s driftováním rozhořely.

Je však nutné poukázat na to, že Nintendo není jediné, kdo má podobné problémy. Hromadná žaloba byla podána v únoru letošního roku také proti společnosti Sony kvůli ovladači DualSense. Důvod byl shodný – ovladač obsahuje vadu, která vede k samovolnému pohybování postav nebo jiných herních prvků, což je opět pouze do detailu rozepsaná definice driftování. A stranou nestojí ani Microsoft, na který byla ze stejných důvodů podána žaloba v dubnu 2020. Spor byl ovšem v tomto případě přesunut mimo soud a Microsoft se bude vypořádávat s jednotlivými žalujícími zvlášť.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru