Jednu z nejvzácnějších her můžete mít za 90 000 dolarů

Jednu z nejvzácnějších her můžete mít za 90 000 dolarů

Čtvrtá a pravděpodobně poslední kopie Extra Terrestrials je k mání na eBayi

4. 7. 2019

O vzácných starých videohrách, které se v akucích vydražily za mnohými těžko představitelné ceny, jsme psali například v souvislosti se Super Mario Bros. pro NES. Perfektně zachované originální balení se prodalo za 100 150 dolarů, tedy v přepočtu za více než 2 miliony korun, a k něčemu podobnému se schyluje i nyní. Nebavíme se však o uzavřené aukci, ani o kompletním původním balení – řeč je o cartridgi hry Extra Terrestrials pro Atari 2600 z roku 1984 (neplést s nechvalně proslulou a v poušti zakopanou hrou E.T.), které se vyrobilo přibližně jen 100 kusů, a až do tohoto nálezu se mělo za to, že do dnešních dní přežily pouhé tři exempláře. Čtvrtý kousek se ale zničehonic objevil na eBayi, kde je komukoliv k dispozici za 90 000 dolarů, a herní historikové tento objev přirovnávají k odhalení vzácného starověkého artefaktu zapomenutých civilizací.

Hru Extra Terrestrials od studia Skill Screen Games na původní cartridgi s ošoupanou samolepkou umístil na eBayi člověk s přezdívkou gamewizard69 a označil sám sebe za jediného soukromého vlastníka této hry na světě. „Jediné objevené kopie této hry jsou v kanadském muzeu (PC Musemu, pozn. red.) a tohle je poprvé, kdy je Extra Terrestrials možné veřejně získat,“ říká gamewizard69. Zároveň také uvádí, že vzácnost hry nespočívá pouze v malém počtu zachovaných kusů, ale také ve skutečnosti, že až do roku 2011 neměl svět ponětí o její existenci. „Hru jsem koupil od člověka, který ji objevil v Brantfordu, nedaleko místa, kde byla vytvořena. Zaplatil jsem poměrně vysokou částku, a i když to bylo těžké rozhodnutí, chci dát možnost komukoliv, aby tenhle unikátní kousek videoherní historie vlastnil,“ vysvětluje gamewizard69.

Obdivně o hře mluví také ředitel zmiňovaného muzea Syd Bolton, kterému v roce 2011 přišla hra v obálce bez jediného popisu. Samozřejmě tušil, co drží v rukou, postupně oslovil původní autory a snažil se v nejrůznějších televizních rozhovorech a na stránkách svého muzea zachytit vše podstatné. V lednu roku 2012 pak začalo kanadské retro muzeum prodávat speciální edici hry, která byla ve spolupráci s autory hry doplněna o manuál a bonusové DVD s přibližně 40minutovým videem, shrnujícím celý příběh. Pro kanadskou historii je navíc Extra Terrestrials důležitý i z toho hlediska, že by mělo jít o jedinou kanadskou komerční hru pro Atari 2600, která kdy vznikla, a proto není divu, že se o ní zajímají zejména Kanaďané. Ještě před tím, než byste ale uvažovali o koupi, doporučujeme, abyste si hru vyzkoušeli – kanadské PC Museum nabízí ke stažení ROM, který snadno rozběhnete v emulátoru.

A důležitá informace na závěr, pokud byste měli o hru zájem, poštovné do Česka je zdarma!

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru