World of Horror, Ysbryd Games, Jednobitový retro horor vzniká v Malování

Jednobitový retro horor vzniká v Malování

World of Horror nás vezme do Japonska osmdesátých let a vyzkoušet si ho můžete už teď

2. 9. 2019
Název: World of Horror Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , , Datum vydání: 19. 10. 2023

Určitě už jste si zvykli, že vás na Vortexu rádi upozorňujeme na netradiční projekty. Titul World of Horror tuto definici naplňuje beze zbytku. Jedná se o retro RPG inspirované estetikou prvních her pro počítače Macitosh, které se rovněž odvolává na dílo Howarda Phillipse Lovecrafta i japonské hororové komiksy, které má na svědomí Džundži Itó. Titul je zasazený do osmdesátých let a navštívíme v něm přímořské japonské městečko. Nostalgická atmosféra přitom z novinky doslova prýští. A důvodem není jen okouzlující jednobitová grafika, ale i autentické oldschoolové ozvučení.

Staromódní RPG nás láká na tahové souboje, volby i větvící se příběh, který můžeme absolvovat s pěti hratelnými postavami. Každá má přitom vyprávění a zobrazené události vnímá z jiné perspektivy. Samozřejmostí jsou všemožné hádanky i už tradiční boj o vlastní příčetnost. Na druhé  straně se chce World of Horror vyvarovat laciných lekaček a namísto toho se spoléhá výhradně na znepokojivé prostředí a výjevy. Do jeho pojetí by ostatně lekačky ani moc nezapadaly.

Titul má na svědomí jediný polský vývojář Paweł Koźmiński vystupující pod přezdívkou Panstasz, který jej – jak sám říká – vytvořil v programu Malování od Microsoftu.

Pokud jste obeznámeni s mýtem Cthulhu, určitě vás nepřekvapí, že se tu začnou brzy dít věci přímo “kosmických” rozměrů. Na akci PAX West se povedlo hře vybojovat zaslouženou pozornost především díky unikátnímu audiovizuálnímu zpracování, ale s trochou štěstí by mohl být obsah podobně osobitý. Titul má na svědomí jediný polský vývojář Paweł Koźmiński vystupující pod přezdívkou Panstasz, který jej – jak sám říká – vytvořil v programu Malování od Microsoftu. Jeho omezení prý tvůrce donutí být kreativní.

Je to jeho první projekt. Kromě už zmíněných děl se prý inspiroval také filmy jako Moucha nebo Věc, prozradil na jaře v rozhovoru pro magazín Variety. “Pokusil jsem se dát hře statický vzhled věrný hardwaru dané éry,” upřesnil svůj umělecký záměr. Původně na hře pracoval za použití programu Game Maker Studio jen ve volném času. Když ale našel v Ysbryd Games vydavatele, stala se ze zábavy skutečná práce na plný úvazek.

Hra podle vývojáře míchá prvky RPG a advenury, přičemž hádanky se losují náhodně a pokaždé je vybraná jiná kombinace. “Vždy, když hrajete, objevíte něco nového a odemknete něco nového,” doplnil. Inspiroval se ale pochopitelně i japonskými legendami a folklórem. Jednou z nich je znetvořená žena, respektive její zlý duch známý jako Kučisake-onna. I ta se ve hře objeví.

Zatím má přitom na novinku a její zpracování autor velmi dobré ohlasy. Původně se přitom Paweł Koźmiński podle svých slov obával, že hru lidé nepochopí a nikomu se nebude líbit, protože vypadá zastarale. Ohlasy hráčů ho však příjemně překvapily. Není podle něj ani na překážku, že hra ovlivněná tak zásadně japonskou kulturou vzniká v Polsku. World of Horror míří na PC, PS4 i Switch a vyjít by měl ještě letos. Už nyní si ale můžete hru vyzkoušet díky demoverzi pro Windows a Mac.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru