Jednání o koupi Activisionu začala krátce po nařčení Koticka

Jednání o koupi Activisionu začala krátce po nařčení CEO

Zpráva regulačních úřadů dokazuje, že Spencer využil propadu akcií i špatné reputace firmy

Zdroj: Activision, Microsoft
21. 2. 2022

Je to už měsíc od chvíle, kdy přišlo překvapení v podobě obří akvizice společnosti Activision Blizzard, za kterou Microsoft nabídl 68,7 miliard dolarů. Tato nabídka pochopitelně zahýbala celým herním trhem, ale je potřeba mít na paměti, že samotný nákup ještě není u konce a musí být teprve posvěcen regulačními orgány. V rámci posuzování akvizice tak nyní došlo na zveřejnění zprávy, přinášející nové zajímavé skutečnosti ohledně jednání, která kolem tohoto obchodu proběhla před jeho zveřejněním.

Activision Blizzard už dlouhou dobu provází řada problémů týkající se nejen vývoje a her, ale i firemní kultury a firmy samotné, to není žádným tajemstvím. V této souvislosti se pochopitelně pravidelně skloňuje jméno ředitele Bobbyho Koticka, který byl vyšetřován kvůli nevhodnému chování na pracovišti, sexuálnímu obtěžování, resp. přehlížení podobných situací a před 16 lety měl navíc vyhrožovat své asistentce smrtí přes hlasovou zprávu. Zaměstnanci volali po jeho rezignaci, později ji sám zvažoval, nicméně v tuto chvíli stále stojí v čele společnosti. V listopadu prohlásil, že rezignuje, pokud se situace rychle nevyřeší a nyní se zdá, že řešení jistým způsobem vskutku přišlo.

Deník The Wall Street Journal přišel 16. listopadu 2021 se zprávou, že Kotick roky věděl o případech zneužívání nebo i znásilnění uvnitř firmy, přičemž je nenahlásil. Tehdy se neozvali pouze investoři a zaměstnanci, kteří vyšli na protest, ale údajně i Jim Ryan, prezident Sony Interactive Entertainment, jenž měl být celou záležitostí velice znepokojen. Interně měl rovněž komunikovat směrem k Activisionu i Phil Spencer, který se vyjádřil v tom smyslu, že bude třeba přehodnotit vztah Microsoftu se společností Activision Blizzard, nicméně podle zmiňované regulační zprávy jej nakonec přehodnotil tím způsobem, že se rozhodl subjekt koupit.

Spis detailně popisuje jednotlivá jednání během následujících dvou měsíců až do výsledné dohody; zajímavá je ovšem zmínka, že se Kotick pokoušel firmu nabídnout ještě dalším pěti společnostem, i když je konkrétně nejmenoval.

Podle spisu došlo 19. listopadu k jednání mezi Kotickem a Spencerem, které se vzhledem k panujícím okolnostem jeví jako velice dobře načasované. Právě tehdy započala jednání o akvizici, přičemž Spencer, respektive Microsoft, byl v ideální pozici, neboť kvůli kupícím se problémům a obviněním klesla hodnota akcií společnosti Activision Blizzard o 11 procent. Ono jednání se původně týkalo jiného tématu, v závěru však mělo dojít k návrhu na probrání dalších možností. Hned další den tedy podle zprávy proběhla schůzka, které se tentokrát namísto Spencera účastnil CEO Microsoftu Satya Nadella, aby vyjádřil, že má Microsoft zájem o koupi společnosti. Spis následně detailně popisuje jednotlivá jednání během následujících dvou měsíců až do výsledné dohody, zajímavá je ovšem zmínka, že se Kotick pokoušel firmu nabídnout ještě dalším pěti společnostem, i když je konkrétně nejmenoval.

Ačkoliv je reputace společnosti Activision Blizzard značně pošramocena, stále jde o jednu z nejvlivnějších společností v oboru, která se může stát prostředkem největší akvizice videoherní společnosti v historii. Stěžovat si na ni nemůže ani Bobby Kotick, na kterého může čekat velké odstupné, pokud se naplní spekulace o jeho odchodu, případně dál bude moci pobírat plat ředitele společnosti, rozhodne-li se zůstat. Je rovněž nesmírně zajímavé mít možnost nahlédnout za oponu velkých jednání, a právě s přihlédnutím k velikosti plánované akvizice sledovat, jak rychle se může zrodit. I nadále však musíme čekat, jak se nakonec celý obchod vyvine a zda dojde k jeho posvěcení antimonopolním úřadem, který nemusí zcela respektovat, co už zaznělo ze strany Microsoftu. Ostatně, zrušení podobně velkého obchodu na trase Nvidia – Arm skončilo fiaskem, a dokud nejsou podepsány všechny dokumenty, jisto nemohou mít ani v Redmondu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru