Japonský premiér se bál vzít na olympiádu kostým Maria

Bývalý předseda vlády Šinzó Abe zavzpomínal na svůj převlek. Moc se mu do něj nechtělo

Zdroj: olympic.org
23. 10. 2020

Možná si ještě vzpomenete na to, že při závěrečném ceremoniálu letních olympijských her v Riu v roce 2016 se na scéně objevil v rámci tradičního “předávání štafety” Japonsku i tehdejší premiér Šinzó Abe. V převleku za Maria se vynořil z typické zelené trubky přímo uprostřed stadionu, aby tak symbolicky připomněl, že Tokio mělo pořádat olympiádu v roce 2020.

Z tehdejší pohledu se jednalo o skvělou připomínku japonské digitální kultury, ale i náznak toho, že se zmíněný politik nebere příliš vážně. Ve skutečnosti však Šinzó Abe nebyl z tohoto entrée zpočátku ani trochu nadšený, jak teď přiznal v rozhovoru pro Nikkan Sports, jehož překlad přinesly magazíny Kotaku nebo SoraNews24.

„Byl pro mě něco jako mentor. Řekl mi, že jsem jediný, kdo to může udělat.“

Když za ním prý s tímto nápadem přišel šéf místního olympijského výboru Joširó Mori, ptal se, zda je v pořádku, aby se předseda vlády převlékl za Maria. Ta myšlenka se mu nelíbila. Nechybělo moc a tento pamětihodný moment se nemusel vůbec stát. Jenže Joširó Mori byl sám bývalý japonský premiér a během jeho úřadu Šinzó Abe sloužil jako jeho zástupce.

“Byl pro mě něco jako mentor. Řekl mi, že jsem jediný, kdo to může udělat,” prozradil Abe. Tak se nakonec nechal přesvědčit a kostým Maria oblékl. Let do Ria mu přitom trval 20 hodin. V samotné zelené trubce pak kvůli zpoždění celého závěrečného ceremoniálu strávil přes 10 minut, než se objevil na scéně jako převtělený Mario, který přicestoval až z Japonska v doprovodném videu, na nějž navázalo živé vystoupení.

Obával se, že bude terčem posměchu

“Bál jsem se, že si ze mě lidé budou dělat legraci, když se převléknu za Maria,” přiznal Abe. Nakonec je ale zřejmě rád, že se nechal přesvědčit. “Byl to dobře vymyšlený a dobře provedený plán. Když jsem se objevil na stadionu, potlesk byl ohromný,” zavzpomínal Abe s tím, že mu pak světoví politici na mezinárodních konferencích říkali, že ho viděli v kostýmu Maria.

Letní olympijské hry v Tokiu se původně měly uskutečnit od 24. července do 9. srpna 2020, ale byly odloženy v důsledku pandemie na léto 2021. Šinzó Abe ze zdravotních důvodů skončil v úřadu letos v září a není jasné, zda se nějak připojí k oficiálnímu ceremoniálu olympiády. Současným předsedou japonské vlády je Jošihide Suga.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru