Jaké budou následky zrušeného veletrhu E3

Jaké budou následky zrušeného veletrhu E3

Pořadatelé sčítají škody a plány mění Microsoft, Ubisoft, Warner Bros. i další velké firmy

Zdroj: Warner Bros. Games

Dnešním zrušením veletrhu E3 to nekončí. Právě naopak. Nyní je třeba řešit následky tohoto rozhodnutí, což přidělá spoustu starostí lidem z herního průmyslu. Kromě toho, že nějakou on-line alternativu chystá samotná ESA, která akci pořádá, musí hledat náhradní plány a řešení i jednotlivé firmy a vystavovatelé.

Warneři chtěli na E3 ukázat Harryho Pottera, Batmana a novinku od Rocksteady

Jason Schreier z Kotaku například prozradil, že společnost Warner Bros. Interactive Entertainment měla na E3 vůbec poprvé uspořádat vlastní velkou tiskovou konferenci. A na ní chtěla mimo jiné předvést nového Batmana, RPG ze světa Harryho Pottera nebo novinku od autorů arkhamské série ze studia Rocksteady. Není přitom jisté, zda teď uspořádá vlastní on-line akci, anebo se připojí třeba k pořadatelům E3 či některému z výrobců konzolí, aby tu prezentovala své novinky.

Microsoft se bude věnovat novému Xboxu na vlastní digitální show

K situaci kolem zrušené E3 se už stihl vyjádřit i šéf divize Xbox Phil Spencer. Na Twitteru ujistil hráče, že pro celý tým zůstává veletrh důležitou událostí roku a slíbil, že se s novými okolnostmi vypořádají po svém. „Na základě rozhodnutí [ESA] letos oslavíme novou generaci hraní s komunitou hráčů na Xboxu a všemi, kdo milují hry, prostřednictvím digitální show. Detaily a harmonogram přineseme v nadcházejících týdnech,“ říká Phil Spencer konkrétně. S vědomím, že zřejmě nepřijdou o tiskovou konferenci a ukázky z her, hráče Spencerovo stanovisko potěšilo.

Ubisoft přenese konferenci také do on-line prostoru

Také Ubisoft chystá namísto klasické E3 svoji vlastní digitální akci. Francouzský gigant vyjádřil podporu asociaci ESA se zrušením akce, není ale zřejmé, zda se připojí k jeho plánům, anebo se pustí do vlastní streamované show. Stejně jako Phil Spencer, Ubisoft využil pro komunikaci sociální sítě a na Twitteru slibuje zveřejnění konkrétních plánů co nejdříve. I v tomto případě jsou reakce veskrze pozitivní a fanoušci se pouze předhání v tom, kdo uvede jméno své oblíbené série dřív. Konkrétně by měl Ubisoft mluvit o svých plánech kolem již dříve odložených titulů Watch Dogs Legion, Rainbow Six Quarantine či Gods & Monsters s tím, že jedním z vrcholů jejich programu bude s největší pravděpodobností pokračování Assassin’s Creed.

Nintendo může být teď připraveno nejlépe

Jak ale upozorňuje ve svém článku na Kotaku novinář Jason Schreier, veletrh E3 netvoří jen pompézní show těch největších společností, ale jde o důležitou událost i pro menší vývojáře, kteří na místě zpravidla domlouvají své obchodní aktivity a přichází do kontaktu s vydavateli. Právě tahle část tak bude muset projít mnohem větší změnou a je pravděpodobné, že bude mít ve výsledku horší následky, než nemožnost být na tiskových konferencích přítomen osobně.

Asi nejlépe je čistě teoreticky na přerod v digitální veletrh připraveno Nintendo, které každoročně odbavuje své novinky prostřednictvím videí namísto klasických tiskovek. Díky tomu se nemusí jeho koncepce příliš měnit minimálně z pohledu někoho, kdo není přímo v Los Angeles. E3 ale není jen o předvádění a hraní her, takže zrušení akce bude znamenat velkou finanční zátěž pro vystavovatele a potenciální problém pro každého, kdo sem míří kvůli byznysu, jak se už to projevilo po odkladu GDC. Menší vývojáři tu totiž hledají i obchodní příležitosti a partnery. Nehledě na publicitu, kterou velká soustředěná akce přináší i v mainstreamových médiích.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru