Jak si loni vedl slovenský herní průmysl

Jak si loni vedl slovenský herní průmysl

Místní asociace zveřejnila zajímavá data. Největší poptávka je po programátorech

Zdroj: ilustrační/Nine Rocks Games
18. 6. 2023

Slovenská asociace herních vývojářů, přesněji Slovak Game Developers Association (SGDA) se pochlubila zajímavými statistikami za loňský rok. Slovenský herní průmysl zaznamenal v roce 2022 obrat 77,1 milionu eura. Poprvé šlo o mírný propad ve srovnání s předchozím rokem, kdy odvětví dosáhlo na celkový obrat 80 milionů eur. Ani další čísla ale nejsou o nic méně zajímavá. V 66 herních společnostech na Slovensku pracuje 1080 lidí, což je skoro na chlup přesně jako před rokem. Za rok 2021 to bylo jen o jednoho člověka méně.

Největšími herními společnostmi na Slovensku podle obratu jsou Pixel Federation, SuperScale, Inlogic Software, PowerPlay Studio a Nine Rocks Games. Skoro polovina herního vývoje na Slovensku přitom připadá na Bratislavu. Věkový medián je 30 let a ve hrách na Slovensku dělá 205 žen, což činí 19 procent z celkového počtu. Ze zahraničí pak pochází 9 procent vývojářů pracujících ve slovenském herní průmyslu. Nejžádanějšími odborníky jsou programátoři, herní designéři, grafici a animátoři.

Zdroj: SGDA

Za rok 2022 vzniklo na Slovensku 49 vlastních her, které se dočkaly plnohodnotného vydání. Slovenští autoři se ale také často podílejí na cizích projektech. Skoro 80 procent z vydaných titulů zamířilo na Windows, Mac a Linux. Necelých 40 procent pak tvoří mobilní hry. Xbox podporovalo 26 procent vydaných titulů a PlayStation 23 procent.

Pokud jde o o očekávání pro letošní rok, Slovak Game Developers Association odhaduje, že v roce 2023 vystoupá počet lidí v průmyslu na 1120 a že celkový obrat znovu mírně klesne na 76,9 milionu eur.

Detaily už můžete prozkoumat v přehledné infografice níže. Více informací najdete na webu SGDA.

Jak si loni vedl slovenský herní průmysl

Český herní průmysl v roce 2022

Podobný průzkum provádí také Asociace českých herních vývojářů. U nás za loňský rok evidovala celkem 135 studií. Celkový obrat českých herních společností se měl pohybovat okolo 7,5 miliardy korun. U nás pracuje v herním průmyslu skoro 2400 lidí (data k roku 2021) a nadpoloviční většina studií sídlí v Praze. Skoro čtvrtinu ale najdeme v dalším velkém centru her - v Brně. Tři čtvrtiny týmů tvoří méně než 10 lidí. I u nás je největší poptávka po programátorech. Žen ve hrách je v Česku stejně jako na Slovensku - 19 procent. Další podrobnosti najdete v na webu GDA.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru