Jaderné odzbrojení v Metal Gear Solid V už prý není možné

Skupina, která cíle dosáhla podvodem, mluví o hlavicích, které však fyzicky ve hře nejsou

Zdroj: Konami
9. 5. 2022
Název hry: Metal Gear Solid V: The Phantom Pain Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 1. 9. 2015 Platformy: , , , , Žánr:

Před necelými dvěma lety obletěla internet zpráva, že se hráčům Metal Gear Solid V na PS3 podařilo dosáhnout sdíleného ultimativního cíle, spočívajícího v kompletním jaderném odzbrojení. Prostřednictvím on-line režimu muselo dojít k dobrovolnému zničení všech jaderných zbraní, namísto vyrábění nových, což bylo samo o sobě považováno za takřka nesplnitelný úkol. Odměnou bylo „tajné“ video, které sice už dříve dokázali nadšenci získat z dat hry, ale v červenci 2020 mělo být získáno legitimním způsobem. Bohužel, o několik měsíců později se ukázalo, že vítězství bylo dosaženo podvodem a od té doby už žádné nové zprávy o případném poctivém postupu nepřicházely. Proč? Pravděpodobně proto, že vytyčeného cíle už nejde žádným způsobem dosáhnout, což nově tvrdí oblíbený kanál na YouTube Did You Know Gaming.

Autoři videa hned na úvod tvrdí, že v uplynulých měsících „kopali“ hodně hluboko a spojili se také s některými bývalými zaměstnanci Konami, kteří poskytli dosud nezveřejněné informace. Dokument pojmenovaný – Skrývá Konami finální kapitolu Metal Gearu? – však začíná rekapitulací, aby byli všichni diváci obeznámeni s důležitým pozadím. My si vystačíme jen s konstatováním, že je hra oficiálně rozdělena na 2 dlouhé kapitoly po 31, resp 19 misích, čímž měl veškerý obsah skončit. Třetí kapitola – Mír – však byla připravena v souvislosti se zmiňovaným odzbrojením, kterého mělo být dosaženo v MGS V: Online tím, že hráči buďto sami dobrovolně zničí veškerý svůj jaderný arzenál, nebo se jiní hráči infiltrují do cizích základen, jaderné zbraně ukradnou a následně sami zničí. Že to nezní jako snadný úkol, už naznačovali hráči dříve, přesto ale existovalo několik faktorů, proč by se to mohlo podařit právě na PS3.

Tím se dostáváme k příběhu nelegitimního odzbrojení, které měla na svědomí skupina The Anti-Nuke Gang vedená hráčem s přezdívkou The Hung Horse. V době celosvětové pandemie koronaviru si odzbrojení vybrali za svůj cíl, ale poměrně rychle zjistili, že jej nesplní už jen kvůli bugům ve hře. Dalším důvodem byla možnost podvádět a přidat si do základny dalších 16 atomových hlavic v řádu minut, i když poctivě by to trvalo i několik týdnů. Tím se snaha o dosažení míru zdála být nedostižná, a proto se skupina The Anti-Nuke Gang rozhodla využít služeb hackera s přezdívkou Stefferp, který stvořil bota jménem The Nuke Hunter Deluxe, který byl schopný rychle identifikovat všechny hráče s aktivními atomovými zbraněmi a s největší pravděpodobností je byl schopný i jednoduše mazat. Ovšem i kdyby ne, útoky na jednotlivé základny mohly být mnohem koordinovanější a právě zmiňovaný bot se měl vrchovatou měrou postarat o snížení stavu jaderných zbraní na nulu.

Konami však tento způsob považovalo za podvod, Stefferp dostal ban a situace se začala zdát bezvýchodnou. Podstatné je ale doplnit, že za celým příběhem zřejmě leží něco víc. The Hung Horse a jeho Anti-Nuke Gang totiž zjistili, že se ve hře nachází několik tzv. fantomových jaderných zbraní, které jsou na serveru, započítávají se do souhrnné statistiky, ale nejsou fyzicky umístěny v žádné základně. Vývojáři o tomto problému byli ze strany této skupiny informováni, ale nereagovali, což vede jen k dalším spekulacím a dohadům, zda se vůbec dopředu počítalo s tím, že bude míru dosaženo. Do určité míry totiž může ve všem hrát důležitou roli pokažený vztah designéra hry Hidea Kodžimy se společností Konami a pravděpodobně i nedokončená kapitola Peace, která měla být něčím větším, než jen videem za odměnu. Konami však mohlo celý problém vyřešit zdánlivě elegantně a spoléhat na to, že se hráči nikdy k nule nepřiblíží. Ono ani 800 jaderných zbraní, které se v roce 2020 nacházely na PS3 verzi hry, nebylo zrovna nízké číslo, přitom na PC nebo na PS4 bylo atomovek 16 000, resp. 2100. Jsou tu také skupiny, které si vzaly za cíl zcela opačnou věc, tedy zaručit, že konec nikdy nepřijde, takže i to je důvod, proč údajně nemá být v tuto chvíli možné celou hru stoprocentně dokončit a vytěžit z ní veškerý obsah.

Naposledy se pak o jaderném odzbrojení vyjádřil sám Hideo Kodžima v únoru letošního roku, který v jednom z retweetů všeobecného apelu na odzbrojení v MGS V potvrdil, že skutečně šlo o sociální experiment. Škoda jen, že se pravděpodobně nikdy nedozvíme přesné výsledky.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru