Intel zpřístupnil Thunderbolt i pro základní desky s AMD

Intel zpřístupnil Thunderbolt i pro základní desky s AMD

Může to přinést ultrabooky s delší životností i širší podporu externích grafických karet

12. 2. 2020

Jestliže jste se setkali s nějakým moderním laptopem postaveným na technologii od Intelu a zajímali jste se o funkčnost dnešních dokovacích stanic, tak jste už určitě mohli narazit mimo jiné i na pojem Thunderbolt. Jde o standard, který měl dosud plně pod kontrolou výhradně Intel. V současnosti je na trhu už třetí generace této technologie, jež dokáže s externími zařízeními za pomocí jediného USB-C komunikovat závratnou rychlostí a přenášet ohromné objemy dat. Nevýhodou technologie ale delší dobu zůstává její menší rozšířenost. Ta vyplývala především z toho, že řídící jednotku dosud oficiální cestou vyráběl pouze Intel a z toho plynulo i to, že stroje postavené na platformě AMD měly smůlu. Ale to už neplatí a jednou z prvních vlaštovek je deska z produkce ASRock, která se může pyšnit oficiální certifikovanou podporou standardu Thunderbolt 3.

Vraťme se ale ještě na začátek a k samotné definici standardu. Pokud kdekoli narazíte na zařízení s nálepkou Thunderbolt 3, tak to znamená přítomnost alespoň jednoho speciálně označeného USB-C portu. Jeho hlavní výhoda tkví v tom, že tento port podporuje rychlosti až 40 Gbit/s jedním směrem (nebo až 20 Gbit/s oběma směry naráz), což mimo jiné a pro lepší představu znamená rovnou dvojnásobek nejvýkonnější varianty třetí generace USB. Thunderbolt 3 navíc není jen o rychlostech, dokáže totiž přenášet i proud (a tím i obhospodařovat napájení stroje, což dobře znají například majitelé novějších MacBooků) a je kompatibilní s digitálním grafickým výstupem Display Port a s rozhraním PCI Express. Takže za pomocí Thunderbolt 3 lze zapojit nejen monitor, ale třeba i externí NVMe SSD, které sběrnici PCI Express vyžaduje. A to navíc vše naráz, neboť jediný port Thunderbolt dokáže obsluhovat rovnou šest dalších zařízení.

K praktickým dopadům implementace tohoto standardu se teprve dostaneme, důležitá je aktuálně informace o tom, že z potenciálu této technologie může těžit již i konkurenční AMD. Jak už bylo naznačeno, k dokonalé funkčnosti Thunderboltu je zapotřebí speciální řídící jednotka. Tu sice uměli někteří výrobci napodobit, v takovém případě ale chyběla certifikace a v některých případech mohla být ohrožena kompatibilita. Ovšem v loňském roce se situace proměnila a Intel poskytl specifikace standardu organizaci USB Implementers Forum (USB-IF), jež zaštiťuje vývoj USB a která se zavázala Thunderbolt 3 zakomponovat do chystaného USB4. Tím se de facto tyto technologie efektivně sjednotí a nabídnou kompatibilitu zpětně až ke druhé generaci USB. To bylo krokem číslo jedna, poté již následovalo další uvolnění dříve přísných pravidel a v ten moment přichází ke slovu například i výrobci základních desek. A to dokonce i těch, které staví počítače na platformě AMD. A jednou z těch prvních vlaštovek je právě zmíněný ASRock a konkrétně základní deska X570 Phantom Gaming ITX/TB3 o velikosti Mini-ITX. 

Ta v sobě kombinuje hned několikero pozoruhodných prvků. Kromě samotné podpory zmíněného rozhraní Thunderbolt 3 nabízí rovněž možnost používat pro osazený procesor AMD (patice AM4) chladiče původně určené pro Intel. O plnohodnotné kompatibilitě sice nemůže být řeč (viz tato tabulka), nicméně jde o zajímavý crossover právě mezi AMD a Intelem. To pochopitelně platí i pro samotný Thunderbolt, díky němuž lze z potenciálu základní desky vytěžit více. Dosavadní experimenty ostatních výrobců v podobě neoficiální podpory či přídavných PCI Express karet se tímto mohou brzy stát minulostí. Donedávna se přitom spekulovalo o tom, že si Intel za právo užít řídící jednotky nechával platit, problém ale zřejmě několik let existoval pouze po licenční stránce a Intel jen nepovoloval výrobu jednotek třetím stranám. Nejednalo se tedy ani o potíže v otázce technického provedení, o nichž se rovněž spekulovalo.

Nové notebooky postavené na architektuře AMD mohou díky kompletní implementaci standardu těžit z možnosti připojovat externí grafické karty.

Co nás asi ale v tuto chvíli bude zajímat nejvíce, je praktický dopad na hráče. S tím je to ošemetné a je třeba tuto zprávu brát s dostatečnou rezervou, tedy alespoň minimálně časovou. Předně je třeba si přiznat, že pro zcela běžného uživatele ten dopad minimálně v dohledné době určitě viditelný nebude. Jestliže se například akci vyhledávající hráč vrátí domů ze školy a bude si chtít zahrát pár on-line zápasů v nejnovějším Call of Duty, či pokud se náročnější hráč vrátí z práce a bude chtít odehrát třicet kol v Civilizaci, tak tam Thunderbolt opravdu nemá co nabídnout. Ovšem za pár let může být situace jiná a například nové notebooky postavené na architektuře AMD mohou díky kompletní implementaci standardu těžit z možnosti připojovat externí grafické karty. Jak již bylo řečeno, současný Thunderbolt slibuje propustnost až 40 Gbit/s, což pro v externím boxu zapojenou GeForce RTX není k zahození. Dramaticky se tím případně může zvýšit životnost zakoupeného stroje, a to už zní lákavě. Stejně tak lze odkázat na již existující externí dokovací stanice, které za pomocí pouze jednoho či dvou USB-C dokáží přivézt do notebooku energii, napájet několik externích USB zařízení, číst z paměťových karet a ještě klidně nakrmit daty připojený 4K monitor. A to vše s maximální zaručenou kompatibilitou.

Hlavní dopad tedy může v dohledné době spočívat zejména v postupné proměně trhu s notebooky, kde si může AMD ukrojit větší kus koláče a kde se například může stáj červených více angažovat v segmentu ultrabooků. Právě tento typ zařízení totiž často dokáže nejvíce těžit ze schopnosti zapojit schopný replikátor portů či další externí zařízení vyžadující například standard PCI Express. A nemusí jít jen o dodatečné grafické karty, ale například o externí úložiště. Ve své podstatě tak aktuálně nejde o vítězství jediného výrobce a o ukázku konkrétní desky, ale o pozitivní zprávu o rozšíření výkonného standardu i k dalšímu klíčovému hráči na trhu počítačů.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru