The Sinking City

Hry od Frogwares mizí z nabídky digitálních obchodů

Odstraňuje je bývalý vydavatel Focus Home. Vývojáři však tvrdí, že na to nemá právo

26. 9. 2019

Velkým evropským vydavatelům se na Vortexu věnujeme pravidelně, proto jste už určitě mohli v uplynulých měsících zachytit informace o přelévání sil ve Francii mezi společnostmi Focus Home Interactive a Bigben Interactive. Oba vydavatelé působí na trhu přibližně dvě dekády, soustředí se na trh tzv. AA her a je to právě Bigben, kterému se v posledním roce a půl daří jednak přetahovat pod svoji vydavatelskou střechu studia, která dříve spolupracovala s Focusem a jednak do některých z nich většinově vstoupit. O akvizicích vývojářů jako Eko Software, Spiders nebo Kyloton se ale dnes bavit nebudeme – živo je totiž na poli čistě vydavatelského partnerství s ukrajinskými Frogwares, kteří začali s Bigbenem spolupracovat od letošního vydání The Sinking City. Většina jejich předchozích her, kam spadají zejména detektivky se Sherlockem Holmesem, však vyšla pod hlavičkou Focusu a ten si nyní nárokuje právo hry postupně stáhnout z prodeje na digitálních platformách PlayStationu, Xboxu a Steamu. Alespoň tak to tvrdí ve svém blogu vývojáři z Frogwares a uvádí, že je toto počínání zcela nelegitimní.

Podle Frogwares nebyly tyto okolnost zahrnuty do žádné z předchozích i existujících smluv.

„Proč? Protože Focus Home Interactive, který byl coby vydavatel zodpovědný za prodej našich her, odmítl přenést ID jednotlivých her na nás, právoplatné vlastníky IP, bez ohledu na to, že naše vzájemná smlouva již vypršela,“ vysvětlují vývojáři ve vzpomínaném blogu. Od Focusu pak měla přijít pouze odpověď v tom smyslu, že vše podléhá pravidlům, na základě kterých nedojde k předání ID jednotlivých her na cílových prodejních platformách vývojářům, kteří odstraní své tituly z portfolia vydavatele. Podle Frogwares ale nebyla tato okolnost zahrnuta do žádné z předchozích i existujících smluv a nikdy se neměla na Frogwares vztahovat. Vývojáři nicméně uvádí, že v tuto chvíli nemohou v incidentu nic zásadního podniknout a ve zbytku dopisu  už jen popisují, které hry konkrétně z obchodů mizí a co se s tím dá vůbec dělat.

„Momentálně zůstává v úplné nabídce jediná hra – Sherlock Holmes Crimes & Punishments – ovšem pouze do 29. září. Je navíc možné, že bude v tento den, nebo ještě dříve, stažena z prodeje také, pokud nebudeme schopní zasáhnout. Hráči si již nadále nebudou moci tuto hru koupit a nebudou ji moci ani hrát. Přijdeme o umístění hry v seznamech přání a zmizí veškeré informace na jednotlivých produktových kartách,“ popisují probíhající zemětřesení vývojáři. S náznakem optimismu nicméně říkají, že se snaží zkontaktovat Valve, Sony i Microsoft a založit pro své hry nové stránky v katalogu, určitě tak ale nepůjde učinit ve všech případech, zvláště pak u titulů z předchozí generace konzolí. Konkrétně se tak nastalá situace týká her sherlock Holmes versus Jack The Ripper na Xboxu 360, The Testament of Sherlock Holmes na Xboxu 360 i PS3 a Magrunner: Dark Pulse rovněž na těchto platformách. Zmiňovaný díl Crimes & Punishments je pak v ohrožení i na současné generaci konzolí a již zmiňovaném Steamu, kde však přetrvávají všechny zbylé hry se Sherlockem Holmesem vzhledem k tomu, že je na Steamu – podobně jako třeba v případě Kingdom Come: Deliverance – vydávali sami vývojáři.

Na vyjádření Focus Home Interactive zatím nedošlo.

 

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru