Assassin’s Creed Valhalla, Ubisoft, Hrál jsem celý den Assassin’s Creed Valhalla

Hrál jsem celý den Assassin’s Creed Valhalla

Novinka nechce být přelomovým dílem a především rozvíjí principy předchozích dvou her

Zdroj: Ubisoft
15. 10. 2020
Název: Assassin’s Creed Valhalla Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: Datum vydání: 10. 11. 2020

S rozpracovanou verzí Valhally jsem strávil celý den. Zatímco kratší hry byste za sedm osm hodin klidně dohráli, tohle je Assassin’s Creed, a tak vám musí být jasné, že jsem zatím jen škrábl povrch. Přesto je to dost dlouho na to, aby si člověk udělal dobrou představu o tom, jak se novinka bude hrát. Naše povídání ale nemá suplovat preview, proto se nebudu věnovat rekapitulaci dříve oznámených informací ani opakování notoricky známých vlastností. Zaměřím se výhradně na dojmy. Do vydání Valhally však stále zbývá několik týdnů, takže nechci předjímat hodnocení, ale především vám tlumočit zážitky a popsat, jak nový Assassin’s Creed funguje a co od něj můžete čekat. Tak jaké stát se vikingem?

Valhalla má velmi pěknou krajinu a prozkoumávat její přírodu i jiná osídlení je opravdu zábavné. Od posledních dílů série se samozřejmě kulisa značně liší, což jí přidává na zajímavosti.

Hned na začátku je třeba upozornit, že jsem neměl přístup do celého světa a začal jsem hrát několik hodin po úvodu. Bylo ale patrné, že Eivor se v nové zemi se svými spolubojovníky stále rozkoukává. V mém případě to byla žena, ale jak už dobře víte, volba pohlaví je jen na vás. I když jsem neprocestoval celou mapu, určitě nepochybujete o tom, že svět bude obrovský, a to bylo zjevné už z rozsahu dostupného regionu. Výchozím bodem mého putování se stala vesnice. Zde potkáte své druhy a můžete s nimi prohodit pár slov. Stejně jako v některých starších hrách z této ságy budete vaši osadu vylepšovat tak, že postupně investujete do rozkvětu některých konkrétních míst, které vám později mohou přinést různé bonusy. Vesnici můžete také doplnit o různé dekorativní předměty a jednoduše ji změnit na domov. Podobně tu mění podobu i hlavní hrdina. Na příslušném místě lze upravit účes, barvu vlasů, střih i rozličná tetování. 

Vesnice je ale především středobodem vašeho dobrodružství, odkud vyrážíte na všemožné výpravy a následně se sem zase vracíte, namísto toho, abyste postupovali mapou jen stále dál a domoviny se navždy “zřekli”. Jakmile opustíte bezpečí vlastního ležení, ocitáte se takříkajíc na nepřátelském území, kde se teprve zabydlujete. Valhalla má velmi pěknou krajinu a prozkoumávat její přírodu i jiná osídlení je opravdu zábavné. Od posledních dílů série se samozřejmě kulisa značně liší, což jí přidává na zajímavosti. Cestovat přitom nemusíte jenom po svých nebo na koni, ale vyrazit také s dalšími válečníky lodí. Zdá se, že ta nebude tentokrát sloužit přímo k boji a bezprostřední konfrontaci, ale především jako dopravní prostředek, který vám usnadní cesty na delší vzdálenosti a je víc než vhodný k nájezdům. Ty ale nakonec minimálně v rámci ukázky nepůsobily tak velkolepě, jak jsem si je představoval ze slov vývojářů.

Můžete se svými spolubojovníky přepadnout nějaké místo, ale v zásadě vás čeká poměrně obyčejná bitva, jejímž cílem je vyplenit oblast a získat dostatek surovin, které následně investujete do dalšího rozvoje vlastní vesnice. Když vyrazíte po vodě, válečníci během plavby zpívají nebo vypráví příběhy. Samotné cestování a struktura mapy přitom ze všeho nejvíc připomíná oblast River Valley ze hry Assassin’s Creed Rogue. Zdejší svět je samozřejmě mnohem větší, je vám přístupný celý a koryta řek jsou naopak užší, ale velmi podobným způsobem v rámci krajiny využíváte vodní cesty a přesouváte se z místa na místo. Loď však nepředstavuje jediný způsob, jak zavolat další válečníky na pomoc. Jejich služby můžete využít, i když se pohybujete po souši a trochu to připomíná koncept, který se poprvé objevil v Brotherhood.

Masovější bitvy si užijete v rámci příběhových misí. V Origins vývojáři začínali s tímto konceptem prvně koketovat a v Odyssey přinesli opravdovější pokusy o hromadná střetnutí. V tomto snažení tým nadále pokračuje a dá se říct, že velké potyčky a dobývání nepřátelských pozic opět působí o něco uvěřitelněji. Ve scénách se pohybuje větší množství bojovníků, překonáváte postupně obranu nějakého hradu například, využíváte obléhací prostředky a všude okolo vás zuří bitevní vřava. Když se však začnete na jednotlivá klání příliš soustředit, uvědomíte si, že se stále jedná o jakési představení, které má ve vás vyvolat zdání velkého konfliktu a vybudovat patřičnou atmosféru. Třeba v Ghost of Tsushima se nepohybovalo možná ve scéně tolik nepřátel najednou, ale domnívám se, že jejich souboje a zapojení působilo přesvědčivěji.

Vývojáři nelhali, když říkali, že zkrotí přebujelý inventář, který v posledních dvou dílech každou chvíli rozšířila nová zbraň, brnění nebo přilba.

Naším úkolem ve Valhalle bude rozšířit území a já jsem se v rámci série na sebe navazujících misí zaměřil právě na jeden takový region. Mise jsou vzájemně propojené a vyprávějí ucelený příběh. Zdá se, že Valhala bude nabízet mnohem méně izolovaných questů. Drtivou většinu úkolů, minimálně těch dostupných, bych přitom označil za hlavní. Vypadá to, že vedlejší mise budou skutečně upozaděny ve prospěch ústředního příběhu. To samozřejmě neznamená, že by vás Valhalla jen vedla za ruku a protáhla vás sérií po sobě jdoucí aktů. Kdykoli můžete odbočit z hlavní cesty a začít prozkoumávat otevřený svět. A v něm skutečně, jak autoři naznačili, začnete organicky objevovat místa, která mohou být zárodkem drobných malých příběhů. Ty, které jsem zkusil já, bych však označil spíš za události než questy v pravém slova smyslu. Rychle jsem někomu pomohl a bez dalších průtahů šel zase dál. Až plná hra ukáže, zda se z některých setkání vyvrbí nějaké komplexnější příběhy. Představit si to dokážu. Zatím to ale na mě působí tak, že hlavní úkoly hrají prim a naše svoboda bude spočívat zejména v tom, že si budeme moci vybrat pořadí, v jakém je budeme plnit.

Autoři také dodrželi slib, že od hlavních úkolů nás už nebude zdržovat minimální level jako v posledních dílech. Samozřejmě, že zkušenosti, úroveň i výbava nadále hrají podstatnou roli, ale vaše vlastní umění, taktika a vhodné využití dostupných speciálních schopností se zdají být důležitější než nějaké pomyslné číslo, které se skrývá za statistikami vaší postavy. Hrdina samozřejmě leveluje jako dřív, ale hlavně si tím odemyká nové dovednosti v boji na blízko i na dálku. S tím se pojí i výbava protagonisty. Vývojáři nelhali, když říkali, že zkrotí přebujelý inventář, který v posledních dvou dílech každou chvíli rozšířila nová zbraň, brnění nebo přilba. Minimálně v preview verzi jsem nacházel nové kousky spíš sporadicky a vůbec mi to nevadilo. Právě naopak. S vaší výbavou máte čas se mnohem lépe sžít a pořádně si ji osaháte, než ji vyměníte za jinou. Abyste neměli pocit, že vás hra drží zpátky po stránce síly, můžete zbraně i brnění vylepšovat a zasadit do nich nejrůznější posilující runy.

Od výbavy je už jen krůček k soubojům. Dokážete používat jednoruční i obouruční zbraně. Do každé ruky lze vzít libovolnou zbraň a v boji se jimi ohánět podle libosti. V zásadě jde o další evoluční krok systému, který se objevil v Origins a Odyssey. Zkoušel jsem různé kombinace, ale nakonec jsem si oblíbil určitý typ zbraně a jemu už zůstal věrný. Autoři nás lákají na více druh nepřátel než když dřív, kteří budou údajně bojovat různým způsobem a přizpůsobovat se naší taktice. Nemůžu vyloučit, že během desítek hodin ve Valhalle narazíte na plejádu rozmanitých protivníků, ale já jsem se v úvodu v zásadě setkával s běžnými soupeři, které čas od času zpestřil nějaký ten boss. Vám na druhé straně půjdou po krku žoldáci podobně jako v předchozí hře. Jde o obávané bojovníky, kteří vás neúnavně hledají a vy se s nimi můžete pustit do křížku, anebo se jim naopak vyhýbat.

Pokud dáváte před otevřenou konfrontací přednost stealthu, určitě jste zaznamenali, že Ubisoft sliboval více plížení, schopnost splynout opět s davem a možnost zase zabít skrytou čepelí většinu nepřátel jedním zásahem bez ohledu na XP. Faktem je, že jsem určitě měl pocit, že je ke stealthu více příležitostí, což je dáno i tím, že se pohybujete v různých velkých hradech a pevnostech. Zatím ale nedokážu říct, zda najdou v novince zalíbení fanoušci klasických Assassinů, kdy byla série ještě akční adventurou a nikoli akčním RPG. To, že plížení ve hře je a funguje, ještě neznamená, že bude zábavné. Tam, kde jsem ho zkusil, fungovalo standardně. Ale na druhé straně jsem nenarazil na nic, co bych v tomto směru nezažil v rámci ságy už dřív. Od některých RPG prvků z Odyssey přitom nová hra, zdá se, trochu upustila. Například jen minimálně využívala pro navigaci popis nějaké oblasti a rovnou nás nasměrovala k určitému bodu na mapě. Jen v jednom případě mi bylo vágně naznačeno, že můj cíl se nachází u soutoku dvou řek jižně od nějakého místa. Obvykle tak mé kroky vedly neomylně k nějaké osadě a tam jsem pak pěšky nebo s pomocí krkavce našel třeba konkrétní osobu. Vás opeřený společník vás jinak doprovází na každém kroku a funguje velmi podobně jako posledně. Prostě si díky němu uděláte lepší představu o situaci z ptačí perspektivy.

Současně jsem ale za celý den neviděl nic, co by mě úplně překvapilo nebo posadilo na zadek. Valhalla prostě vypadá jako další Assassin, což nemyslím nijak hanlivě

Nejde přirozeně o jediné zvíře ve hře. Už jsem zmínil koně, s jehož pomocí cestujete. Můžete jej ve stájích vyměnit za jiného nebo mu koupit jiné sedlo. Zdejší malebná příroda je plná divoké zvěře, kterou lze lovit a když na to přijde, můžete zkusit chytit i nějakou rybu. Rybaření je jen jednou z mnoha vedlejších aktivit, kterými si umí hrdina krátit čas. Doplňovat zásoby se ale hodí už proto, abyste se mohli v bitvě vyléčit, protože na automatickou regeneraci se tady spoléhat nelze. Řada jiných aktivit vás má ale prostě primárně pobavit a rozptýlit. Můžete si s dalšími postavami zahrát kostky, utkat se v chlastací bitvě anebo třeba zkusit vikinský “rap”. Ve světě narazíte samozřejmě i na další zajímavosti. Například na anomálie, které vám ale zatím nesmím ukázat. Hodně zvědavý jsem i na to, kolik mytologie a nadpřirozených prvků do hry vývojáři zapojí. V tomto smyslu ale byla preview verze překvapivě skoupá. Pokud by bylo bájí v příběhu méně, vůbec by mi to nevadilo, ale rozhodně bych nedělal závěr na základě jednodenního hraní.

Jinak vás čeká obvyklá porce Assassina. Nechybí šplhání na vysoké věže a skákání do kupek sena. Těšit se můžete na spoustu filmečků a rozsáhlých dialogů. Zdá se, že znovu budeme činit náročné volby a čelit dilematům, které ovlivní další směřování příběhu i misí. Titul se už tradičně pyšní opravdu pěkným hudebním doprovodem a na každém kroku vás šokuje rozsah digitálního hřiště, které je dílem stovek vývojářů. Preview verze se potýkala s řadou technických chyb, ale to je v této fázi pochopitelné a nebylo by fér k tomu zatím přihlížet. Současně jsem ale za celý den neviděl nic, co by mě úplně překvapilo nebo posadilo na zadek. Valhalla prostě vypadá jako další Assassin, což nemyslím nijak hanlivě. Nezdá se mi ale, že to bude nějaký přelomový díl. Působí jako pokračování, které staví na dvou předchozích hrách a dál rozvíjí jejich principy, spíš než jako nový zásadní skok v rámci ságy. Herně ani po technické stránce to podle mě nebude revoluce, ale mírná evoluce. Ostatně když se člověk podívá na to, jak titul vypadá, musí si vzpomenout na Black Flag. To byla také cross-gen hra, která rozhodně nevypadala špatně, ale na většině platforem ještě působila podobně a na ten pravý next-gen jsme si museli ještě rok počkat. I když nakonec Unity mělo jiné problémy, byl to právě takový pokus o další zlom, kterým si myslím, že Valhalla nebude a ani nechce být.

Nahlásit chybu v článku

22

Napsat komentář

Další články
Nahoru