Enchanted Portals, Hráči tvrdě kritizují nový titul, který napodobuje Cuphead

Hráči tvrdě kritizují nový titul, který napodobuje Cuphead

Pocta, nebo plagiát? Hra Enchanted Portals chce na Kickstarter, ale čelí nařčení z kopírování

10. 10. 2019
Název: Enchanted Portals Vývojář: Platformy: , Žánr:

Kde končí pocta a inspirace a kde už začíná plagiát či kopie? Touto otázkou se hráči a vývojáři zabývali v minulosti už mnohokrát. A mnozí autoři si na nesprávně zvolené míře napodobení vylámali zuby. Teď tu máme další podobný příklad titulu, který se ocitl na tenkém ledě. Enchanted Portals je nová hra od Xixo Games Studio. Jde o kooperativní arkádu, která míří na PC a Switch, a o přízeň hráčů se její autoři chtějí ucházet na Kickstarteru. Kampaň má odstartovat 24. října. Otázkou je, zda se tak ale po zdrcující kritice skutečně stane. Projekt se totiž nápadně podobá hitu Cuphead od týmu StudioMDHR.

I v tomto případě hra připomíná rané animované grotesky ze třicátých let, podobně vypadá hratelnost, zvolený umělecký styl i hudební doprovod. Ale těch styčných prvků je tu ještě mnohem víc. A fanoušci třeba na YouTube pod novým trailerem nebo na sociálních sítích kritikou nešetří. Vývojářům se rozhodně povedlo na projekt upozornit a říká se, že neexistuje špatná reklama. V tomto případě je ale ohlas zřejmě příliš těšit nemůže. Hra přitom nevypadá vyloženě špatně, i když preciznosti Cupheadu v retro pojetí nedosahuje. Nebýt jeho, lidem by se ale zřejmě líbila. A nikdo určitě nechce tvrdit, že Cupehad má patent na hry inspirované starými animáky. Že se o něco podobného nemůže pokusit někdo další. Nicméně musí víc než jen zopakovat úspěšnou formuli. Nebýt Cupheadu, titul Enchanted Portals by totiž pravděpodobně nikdy nevznikal.

Hráči si povšimli, že celé scény s bossy jsou jakousi analogií k těm z Cupheadu a svá tvrzení podporují nejrůznějšími srovnáními.

Aby se dva mladí začínající kouzelníci Bob a Penny dostali zpátky domů ze světa, kam se propadli magickým portálem, musí porazit sérii bossů. Právě naznačená hratelnost, design nepřátel a animace připomínají Cuphead ze všeho nejvíc. Magazín Polygon oslovil studio Xixo, aby jeho autory s kritikou konfrontoval. Za hrou má stát dvojice Daniel a Gemma. On na titulu pracuje coby designér a programátor, ona jako výtvarnice a skladatelka. Gemma přiznává velkou inspiraci Cupheadem. “Jsme oba zapálení fanoušci a chtěli jsme udělat něco podobného,” vysvětluje s tím, že ale respektují a obdivují originál.

Vývojáři prý byli připravení na nějakou negativní odezvu, ale upoutávka se podle nich dostala k mnohem většímu počtu hráčů, než mohli očekávat. “A všechna ta nenávist a negativita, která k nám míří, na nás má samozřejmě velký vliv,” uvedla Gemma. I když stylizace novinky není zdaleka tak historicky přesná jako u Cupheadu, snahu autorům upřít nejde. Problém je v tom, že ale zveřejněné materiály napovídají, jak daleko v napodobení svého vzoru zašli. Hráči si povšimli, že celé scény s bossy jsou jakousi analogií k těm z Cupheadu a svá tvrzení podporují nejrůznějšími srovnáními.

Gemma na druhé straně zdůrazňuje, že řada lidé je také podporuje. Oceňují jejich práci, drží jim palce a přejí si titul hrát. A je pravdou, že někteří se skutečně Enchanted Portals a vývojářů zastávají. “Snažíme se proto obrátit naši pozornost spíš směrem k těm, kteří nás podporují a vyjadřují lásku naší hře,” dodala Gemma. Uvidíme tak, zda skutečně autoři 24. října spustí avizovanou kampaň na Kickstarteru a jak se jim v ní případně povede.

Autoři Cupheadu se k Enchanted Portals zatím nevyjádřili a je otázkou, zda tak vůbec učiní. Možná z prosté kolegiality nad projektem velkoryse přimhouří oko. O to nás víc ale zajímá, co o novince soudíte vy? Je to podle vás pocta, anebo plagiát? A pomůže tahle zvýšená pozornost autorské dvojici, anebo jí nakonec zlomí vaz? Podělte se s námi o své názory v komentářích.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru