Horizon Forbidden West, Sony Interactive Entertainment, Hráči se zlobí na Sony, že nedodržela vlastní slib

Hráči se zlobí na Sony, že nedodržela vlastní slib

Jim Ryan výslovně lákal na bezplatný upgrade PS4 verze Horizon Forbidden West na PS5

Zdroj: Sony
4. 9. 2021
Název: Horizon Forbidden West Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr:
Datum vydání:
18. 2. 2022
21. 3. 2024 (PC)

Když jsme ve čtvrtek psali, že česká pobočka Sony oznámila lokalizaci formou titulků pro Horizon Forbidden West, byla to veskrze pozitivní zpráva. V tu chvíli se spustily také předobjednávky a japonský gigant představil jednotlivé digitální i fyzické edice včetně těch sběratelských a jejich obsahu. I tomu jsme se věnovali. Náš text pak končil vyčíslením, kolik hráči konkrétně zaplatí za jednotlivé digitální verze. Jen pro připomínku, PS4 verze stojí na PS Storu 1849 korun. Za základní PS5 edici dáte 2119 korun. A konečně digital deluxe edice nabízející verzi pro PS4 i PS5 a další bonusy vás přijde na 2379 korun. A v tom je právě kámen úrazu. Hráči si totiž brzy uvědomili, že Sony nenabízí žádnou možnost upgradu PS4 verze na PS5, natožpak aby byla zdarma, jak původně zástupce firmy slíbil.

Update: Sony otočila. Upgrade Horizon Forbidden West bude zdarma. Hráči si nakonec budou moci PS4 verzi updatovat na PS5. V budoucnu už ale jen za peníze

Pokračuje původní zpráva: Během dalších hodin ale tlak na PlayStation zesílil. O co přesně jde? Sony potvrdila, že standardní edici hry nepůjde upgradovat z PS4 na PS5. Na to mají nárok jen majitelé digital deluxe edice a dražších fyzických verzí – sběratelky za 200 dolarů a Regalla Edition za 260 dolarů. Standardních a speciálních edic se duální verze netýká. Co víc. Část hráčů se zpočátku domnívala, že PlayStation zatím jen nezveřejnil možnost dodatečného upgradu, protože zatím není třeba, ale počítá s ní. Nicméně přišla informace, že nic takového Sony neplánuje. Pokud nezmění názor.

„Budeme mít cestu k upgradu pro uživatele na PS4, aby získali PS5 verzi zdarma.“

A k tomu by ji komunita mohla dotlačit. A nejde tentokrát jen o nějaký rozmazlený výkřik několika fanoušků. Stávající prohlášení totiž odporuje dřívějšímu slibu ohledně cross-gen plánů. Sony totiž explicitně zmínila, nejenže půjde hru upgradovat, ale že to bude zdarma. A tím si dost naběhla. Konkrétně loni v září prohlásil Jim Ryan v rozhovoru pro list The Washington Post výslovně: “Budeme mít cestu k upgradu pro uživatele na PS4, aby získali PS5 verzi zdarma.” Pokud by nezmínil bezplatnost, dal by se snad s přimhouřením oka výrok vykládat, jako že cestou k upgradu je prostě jedna z dražších edic, ale tento argument nyní neobstojí.

Jen pro připomenutí uvedu, že Jim Ryan tehdy k tématu došel, když hájil rozhodnutí vydávat i nové hry na starší konzoli s tím, že by nikdo neměl být zklamaný. Prohlásil, že PS5 verze využijí potenciál nové konzole a lidé prostě budou mít na výběr, což je v pořádku. Totéž Sony slíbila i v příspěvku na PlayStation Blogu. V polovině září tu opět Jim Ryan uvedl, že Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Sackboy A Big Adventure a Horizon Forbidden West vyjdou také na PS4 a tyto verze budou obsahovat bezplatný upgrade.

Next-gen verze zdarma nabídly hry Sackboy: A Big Adventure a Marvel’s Spider-Man: Miles Morales.

Standardní PS4 verzi hrát na PS5 samozřejmě můžete, ale nezískáte její specifické přednosti. Pokud už máte novou konzoli doma, možná vás to netrápí. Možnost upgradu je však pro řadu hráčů důležitá během přechodu mezi generacemi i proto, že PS5 je stále nedostatkovým zbožím a existují hráči, kteří zatím nepřesedlali na next-gen. I když to časem mají v plánu.

Upgrade na next-gen zdarma přitom není žádná novinka. Kromě jiných společností s ním má zkušenost i Sony. Je to třeba případ cross-gen verze her Sackboy: A Big Adventure a Marvel’s Spider-Man: Miles Morales. To byly oba launchové tituly. Naopak za vylepšené verze Ghost of Tsuhima nebo Death Stranding je třeba si připlatit, ale ty přichází také s obsahem navíc, což není případ Horizon Forbidden West. A koneckonců obě hry také nabízí možnost dodatečného placeného upgradu. Horizon Forbidden West nenabízí ani to.

Není divu, že hráče zlobí, že hra nenabízí něco, co jim bylo slíbeno, že samozřejmě budou mít a navíc zdarma.

S ohledem na vše vyřčené se domnívám, že Sony bude muset své rozhodnutí ještě zvážit. Minimálně by zákazníkům měla nabídnout dodatečnou možnost placeného upgradu. Třeba za 10 dolarů. Ale i tak bude možné na dřívější slib pohlížet jako na nesplněný, nebo minimálně neuvážený. Není divu, že hráče zlobí, že hra nenabízí něco, co jim bylo slíbeno, že samozřejmě budou mít a navíc zdarma.

I když je samozřejmě pravdou, že obecně placené next-gen upgrady a draží next-gen verze nejsou v případě dalších firem jako EA nebo Activision ničím novým. V tomto smyslu poskytuje zatím program Smart Delivery od Microsoftu větší záruku, protože se vztahuje minimálně na všechny first party hry od Microsoftu a vybrané další hry. Upgrade nic nestojí, všechny verze mají stejnou cenu a vy hrajete prostě tu nejlepší dostupnou.

Nahlásit chybu v článku

13

Napsat komentář

Další články
Nahoru