Football Drama, Open Lab Games, Hra Football Drama je fotbalový manažer s příběhem

Hra Football Drama je fotbalový manažer s příběhem

Bouřlivý trenér s pohnutou minulostí plnou drog a korupce se vrací zpět na lavičku. Vyhraje?

6. 8. 2019
Název: Football Drama Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 18. 9. 2019

Je trochu škoda, že se svět fotbalových her v posledních letech ztenčil jen na trojlístek FIFA, PES a Football Manager. Jistě, tři je víc než nula, o čemž by fotbaloví příznivci měli vědět své, ale bývaly doby, kdy byla nabídka pestřejší a hráč si mohl alespoň trochu vybírat. Nová fotbalová hra, nazvaná přímočaře Football Drama, je proto hotovým zjevením, a i když na ní italské studio Open Lab už nějakou dobu pracuje, její blížící se vydání způsobilo, že informace konečně prosákly od komunity nejbližších fanoušků do mainstreamu. A upřímně, za tenhle objev jsem neskutečně rád, protože pokud se vám líbilo například This is the Police, máte se v polovině září na co těšit.

Jak už název hry napovídá, o fotbal tu sice půjde, ale práce manažera bude v tomto případě zatížená úplně něčím jiným, než jste obyčejně zvyklí. Namísto skládání tréninkových plánů tak budete řešit stíny minulosti, odrážet nepříjemné dotazy novinářů i vedení klubu a vypořádávat se s hráči, kteří nechtějí chápat váš herní styl. Jinými slovy, tím nejdůležitějším bude ve Football Drama příběh, a konkrétně příběh manažera Rocca Gallianiho, který před sedmi lety kvůli řadě excesů pověsil trénování na hřebík. Nový manažer fiktivního týmu Calchester FC ve fiktivní soutěži typu Liga mistrů ale neplní představy klubového šéfa a miliardáře Borise Aluminoviče, a proto se Galliani vrací. Jen na vás pak bude, zda si nazujete staré boty a začnete své hráče sprostě urážet od postranní čáry, anebo zvolíte trochu jiný přístup, povíte si něco o karmě, začnete si o organizaci THIEFA myslet něco svého a hlavně – začnete sekat latinu.

Hra ale nebude v principu tak jednoduchá a rozhodně se neomezí jen na to, jak budete chtít vystupovat během zápasů. Gallianiho historie totiž není zcela uzavřená, a jak naznačují obrázky ze hry – zejména tedy pasáže, kdy probíhá komunikace s konkrétními osobami přes mobilní telefon – budou vám následky předchozích prohřešků neustále dýchat na záda. Vývojáři ostatně sami naznačují, že existuje jen malá šance, zvládnout na pozici hlavního manažera celou sezónu, protože vás budou drtit problémy vyvolané korupcí, drogami, ale i milostnými mnohoúhelníky, jak už to podle vývojářů z Open Lab zřejmě ve světě fotbalu chodí. Pro dokreslení celkové atmosféry pak vedle líbivé grafiky slibují také řadu důležitých voleb a interaktivní vyprávění celého příběhu, které bude mít hned několik konců.

V průběhu hrou totiž budete získávat akční a taktické karty, které pak bude možné v tahově zpracovaných zápasech používat podle potřeby.

Aby ale nešlo jen o textovou klikačku, ve které se budete posouvat vpřed jen na základě příběhových voleb, zapracovali vývojáři také na mechanismu jednotlivých zápasů, a i když nejde o nic tak propracovaného, jako nabízí seriózní manažerské hry, přístup lidí z Open Lab působí hodně chytlavě. V průběhu hrou totiž budete – a klidně i na základě zmiňovaných příběhových voleb – získávat akční a taktické karty, které pak bude možné v tahově zpracovaných zápasech používat podle potřeby. Vývojáři se netají tím, že chtějí do karet promítnout také něco z absurdity, která se kolem světa poblázněných fotbalových fanoušků točí a odkazují na řadu sportovních či rovnou fotbalových románů od Pasoliniho, Galeana, Soriana a dalších spisovatelů. Chtěli by totiž odpovědět na otázku, proč lidé milují fotbal, o čemž dlouze filosofují v jednom ze svých videí.

Co je důležité, hra vedle Steamu (Windows i Mac) vyjde 18. září i na mobilní telefony s operačními systémy Android a iOS, sami vývojáři ale uvádí, že mobilní verze nebudou mít všechny funkce, nenabídnou kompletní zážitek a vysloveně doporučují, aby se hráči pustili do hraní na počítači. Ať už si ale ve výsledku vyberete jakoukoliv verzi, Football Drama působí jako velmi svěží závan do stojatých vod fotbalových her a rovnováha mezi vtipem a vážností popisovaných témat by mohla velmi dobře fungovat. Na hře se navíc dá stavět, například přidáním další sezóny, právě jako se to stalo v případě This is the Police a vývojářům z Open Lab se možná otevírá netušený prostor, kde uspět. Držíme palce!

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru