Devotion, Red Candle Games, Horor Devotion přežije díky Harvardově univerzitě

Horor Devotion přežije díky Harvardově univerzitě

Po odstranění ze Steamu byl archivován v tamější knihovně. Opětovné vydání se neplánuje

24. 2. 2020
Název: Devotion Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: , Datum vydání: 13. 2. 2019

Už když jsme minulý rok touto dobou recenzovali tchajwanský horor Devotion, bylo jasné, že má hra od vývojářů z Red Candle Games zaděláno na mezinárodní renonc. Pro našince neviditelné zesměšňování čínského prezidenta rozohnily hráče z pevninské Číny, na Steam dopadla obávaná review bomba a ještě před vydáním naší recenze byla hra 26. února za doprovodu kajícné omluvy ze Steamu stažena. Vývojáři tehdy mluvili o nedopatření, resp. nedostatečné kontrole kvality a mělo se za to, že bude hra na Steam vrácena v momentě, kdy budou všechny nevhodné narážky na prezidenta Si Ťin-pchinga odstraněny. Stal se ale přesný opak – čínský vydavatel hry přišel o licenci a vývojáři po několikaměsíčním mlčení nakonec došli k závěru, že hru už vydat nechtějí. Přesto teď pro hráče vysvitla nepatrná naděje, že by nemusel být povedený titul ztracen v propadlišti dějin – spolu s předchozí hrou Detention totiž byla archivována na Harvardově univerzitě v největší východoasijské knihovně mimo území samotné Asie.

Je to neskutečná pocta, a to nejen pro nás v Red Candle Games, ale pro všechny naše fanoušky a hráče na celém světě.

O zajímavém kroku informují vývojáři na sociálních sítích a bez zajímavosti určitě není ani skutečnost, že o Devotion promluvili po dlouhých sedmi měsících. Nedá se však mluvit o žádném posunu vstříc veřejnému vydání, které v aktuální zprávě nenaznačují. Plně se věnují tomu, že se Devotion a Detention dočkaly digitální archivace a vyjadřují svůj vděk vedení univerzity i knihovny. „Harvard-Yenching Library oficiálně přidala oba naše tituly do své sbírky. Je to neskutečná pocta, a to nejen pro nás v Red Candle Games, ale pro všechny naše fanoušky a hráče na celém světě,“ říkají vývojáři. Jednotlivě pak vyjmenovávají profesory a jejich asistenty, kteří se zasloužili o archivaci a zmiňují význam knihovny a její velikost: „Harvard-Yenching Library byla formálně založena v roce 1928 a je známa jako největší východoasijská knihovna spravována americkou univerzitou. Coby herní designéři jsme si nikdy nepomysleli, že jednou budeme součástí této prestižní sbírky.“

Devotion, Red Candle Games, Horor Devotion přežije díky Harvardově univerzitě

Proč byla hra odstraněna ze Steamu?

Všechny důvody, které vedly k omluvám vývojářů, stažení hry ze Steamu i ztrátě licence čínského vydavatele Devotion, leží v nápisech na talismanech fulu, které nepřímo zesměšňují prezidenta Číny Si Ťin-pchinga. Dávaly jej do spojitosti s postavičkou medvídka Pú, který je v očích Číňanů považován za vážnou provokaci, a označovaly státníka za blbce. Vývojáři incident označili za chybu, která vznikla nedostatečnou kontrolou grafického oddělení, rozhodli se však opravenou verzi znovu nevydat.

Vedle tohoto oznámení pak lidé z Red Candle Games využili vzkaz k letmému naznačení, co se momentálně ve studiu děje a v jakém je po roční neaktivitě stavu: „Ačkoliv není aktuální situace ideální, pořád jsme tady a nic se nezměnilo – s velkou vášní budeme vždycky vyvíjet hry. Velké poděkování všem, kdo v Red Candle Games stále věří, pro mnoho z nás je to těžký rok, ale snažíme se jít dál a doufáme, že s vámi v budoucnu budeme moci sdílet více informací o tom, na čem pracujeme.“ Co přesně to znamená, nelze v tuto chvíli s jistotou určit, jak už ale bylo naznačeno v úvodu, nezdá se, že by se měla měnit situace kolem Devotion. Hru stále nelze oficiální cestou koupit, byť na Steamu stále funguje, pokud ji hráči stihli pořídit před jejím odstraněním a stále platí dosud poslední prohlášení, že se znovuvydání nechystá. Ohledně nových projektů mluvili vývojáři v rozhovoru pro Eurogamer a naznačili, že by rádi zkusili jiný žánr a téma, byť i nadále zůstanou věrní myšlence podporovat kulturu Tchaj-wanu a čerpat z ní inspiraci.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru