Horizon Zero Dawn, Sony Interactive Entertainment, Horizon Zero Dawn na PC může posloužit jako reklama na PS5

Horizon Zero Dawn na PC může být reklama na PS5

Čím dál víc exkluzivit z PlayStationu míří na PC. Byla streamovací služba Now jen začátek?

17. 1. 2020
Název: Horizon Zero Dawn Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 1. 3. 2017

Jason Schreier z magazínu Kotaku tvrdí, že společnost Sony letos vydá PS4 exkluzivitu Horizon Zero Dawn na PC. Informace pochází od tří anonymních zdrojů obeznámených s plány japonské firmy. Pokud by se Sony skutečně po vzoru Microsoftu rozhodla některé své first party tituly vydávat i na jinou platformu, jednalo by se o bezprecedentní krok.

Studio Guerrilla Games naposledy vydalo na PC hru Shellshock: Nam ’67 z roku 2004. Počínaje Killzone už tvoří pouze na PlayStation a od roku 2005 pak patří přímo Sony.

Horizon Zero Dawn z roku 2017 má na svědomí nizozemské studio Guerrilla Games, které patří Sony. V tomto smyslu by šlo ještě o větší šok, než když francouzský tým Quantic Dream oznámil, že jeho původní PlayStation exkluzivity Heavy Rain, Beyond: Two Souls a Detroit: Become Human vyjdou také na PC. I u nich to nikdo nepředpokládal, ale stál za nimi nezávislý tým podobně jako v případě Death Stranding od Kojima Productions, kteří od počátku slibovali svůj debut po premiéře na PS4 přinést i na PC.

Studio Guerrilla Games naproti tomu naposledy vydalo kromě PS2 i na původním Xboxu a PC hru Shellshock: Nam ’67 z roku 2004. Počínaje Killzone už tvoří pouze na PlayStation. A od roku 2005 pak patří přímo Sony. S výjimkou MMO pro PC se Sony vždy soustředila pouze na PlayStation a své AAA projekty od first party týmů využívala výhradně ve prospěch a propagaci vlastní konzole. Koneckonců ani zmiňované Death Stranding a tituly od Quantic Dream v PC verzi neposílá na trh Sony. Všichni si tak kladou otázku, zda jde o výjimku, nebo mohl v této strategii nastat nějaký obrat a do jaké míry by portfolio ovlivnil.

Co když Sony zamýšlí využít věhlas svých exkluzivit z PS4 pro propagaci nové konzole – jako formu reklamy na PlayStation 5? Možná spatřuje v Horizon Zero Dawn větší potenciál coby prostředek, jak nalákat hráče na své další úspěšné hry a nový systém.

O tom, že by se Horizon Zero Dawn mohl objevit na PC, se spekulovalo už loni v prosinci. Někteří dokonce hovořili v tom smyslu, že by měl vyjít už v únoru, což se zdá jen málo pravděpodobné z hlediska klasického marketingu. Co když ale Sony zamýšlí využít věhlas svých exkluzivit z PS4 pro propagaci nové konzole – jako formu reklamy na PlayStation 5? Možná spatřuje v Horizon Zero Dawn větší potenciál coby prostředek, jak nalákat hráče na své další úspěšné hry a nový systém. Čistě teoreticky by pak takové oznámení mohlo doprovodit představení nové generace PlayStationu, o jehož únorovém termínu se rovněž v posledních dnech hojně spekuluje. O prodeje PS4 by už asi teď PC port Sony takříkajíc nepřipravil.

Alespoň symbolicky už přitom PlayStation na PC vstoupil. Prostřednictvím streamovací služby PlayStation Now je možné si i na PC zahrát z cloudu některé z největších hitů pro PS4, PS3 i PS2. Nechybí přitom mezi nimi momentálně právě ani Horizon Zero Dawn. Plnohodnotný vstup na PC by v případě tohoto titulu mohl usnadnit i zmiňovaný Death Stranding. Obě hry totiž pohání engine Decima, díky čemuž je zřejmé, že z hlediska technologie už učinilo studio nějaké nezbytné kroky k tomu, aby alespoň hypoteticky mohly jejich hry na PC fungovat. Tyto zkušenosti by nyní mohl tým zkusit zúročit a připravit jakousi ultimátní verzi demonstrující kvality PS exkluzivit. Pokud by se hru povedlo perfektně zvládnout po stránce optimalizace, mohla by se z ní stát výkladní skříň Sony.

Tom Phillips z Eurogameru na Twitteru poměrně jednoznačně ukázal prstem na Dreams jako na další titul v řadě.

Jason Schreier z Kotaku také na Twitteru naznačil, že je možné, že se vydání na PC nebude týkat jen téhle PS4 exkluzivity. Tom Phillips z Eurogameru pak rovněž na Twitteru poměrně jednoznačně ukázal prstem na Dreams jako na další titul v řadě. Jakkoli bláznivě to může teď znít, před pár lety by také nikdo nehádal, že Microsoft pustí své největší a nejcennější hity na PC a bude experimentovat i s platformou od Nintenda.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že bývalý šéf SIE Worldwide Studios Shawn Layden loni v srpnu prohlásil, že by Sony mohla zvážit vydání některých first party her na jiných platformách ve snaze oslovit širší publikum…

Horizon Zero Dawn, Sony Interactive Entertainment, Horizon Zero Dawn na PC může posloužit jako reklama na PS5

PlayStation už nějakou dobu s PC koketuje

Chcete další příklady proplétání PlayStationu a PC kromě zmíněných her od studií Quantic Dream a Kojima Productions nebo služby PlayStation Now? Journey od nezávislého studia Thatgamecompany debutovalo na PS3 v roce 2012. V roce 2015 se objevila verze pro PS4 a loni původně exkluzivní hra vyšla i na PC a iOS. Sony Interactive Entertainment loni na podzim vydala na Epic Games Storu hru ReadySet Heroes od Robot Entertainment. A konečně těsně před koncem roku Sony prodloužila smlouvu s Major League Baseball na herní sérii MLB The Show, ale oznámila, že už hra nebude v budoucnu vycházet jen na PlayStationu. I když ani jedna ze stran neupřesnila, o jaké platformy se by se mohlo jednat, oznámení na Twitteru nadšeně glosovaly oficiální účty Xboxu i Nintenda. Není nicméně jisté, zda by i tyto verze vyvíjel first party tým SIE San Diego Studio.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru