Horizon Zero Dawn na PC může být reklama na PS5

Čím dál víc exkluzivit z PlayStationu míří na PC. Byla streamovací služba Now jen začátek?

17. 1. 2020
Název: Horizon Zero Dawn Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 1. 3. 2017 Platformy: , Žánr:

Jason Schreier z magazínu Kotaku tvrdí, že společnost Sony letos vydá PS4 exkluzivitu Horizon Zero Dawn na PC. Informace pochází od tří anonymních zdrojů obeznámených s plány japonské firmy. Pokud by se Sony skutečně po vzoru Microsoftu rozhodla některé své first party tituly vydávat i na jinou platformu, jednalo by se o bezprecedentní krok.

Studio Guerrilla Games naposledy vydalo na PC hru Shellshock: Nam ’67 z roku 2004. Počínaje Killzone už tvoří pouze na PlayStation a od roku 2005 pak patří přímo Sony.

Horizon Zero Dawn z roku 2017 má na svědomí nizozemské studio Guerrilla Games, které patří Sony. V tomto smyslu by šlo ještě o větší šok, než když francouzský tým Quantic Dream oznámil, že jeho původní PlayStation exkluzivity Heavy Rain, Beyond: Two Souls a Detroit: Become Human vyjdou také na PC. I u nich to nikdo nepředpokládal, ale stál za nimi nezávislý tým podobně jako v případě Death Stranding od Kojima Productions, kteří od počátku slibovali svůj debut po premiéře na PS4 přinést i na PC.

Studio Guerrilla Games naproti tomu naposledy vydalo kromě PS2 i na původním Xboxu a PC hru Shellshock: Nam ’67 z roku 2004. Počínaje Killzone už tvoří pouze na PlayStation. A od roku 2005 pak patří přímo Sony. S výjimkou MMO pro PC se Sony vždy soustředila pouze na PlayStation a své AAA projekty od first party týmů využívala výhradně ve prospěch a propagaci vlastní konzole. Koneckonců ani zmiňované Death Stranding a tituly od Quantic Dream v PC verzi neposílá na trh Sony. Všichni si tak kladou otázku, zda jde o výjimku, nebo mohl v této strategii nastat nějaký obrat a do jaké míry by portfolio ovlivnil.

Co když Sony zamýšlí využít věhlas svých exkluzivit z PS4 pro propagaci nové konzole – jako formu reklamy na PlayStation 5? Možná spatřuje v Horizon Zero Dawn větší potenciál coby prostředek, jak nalákat hráče na své další úspěšné hry a nový systém.

O tom, že by se Horizon Zero Dawn mohl objevit na PC, se spekulovalo už loni v prosinci. Někteří dokonce hovořili v tom smyslu, že by měl vyjít už v únoru, což se zdá jen málo pravděpodobné z hlediska klasického marketingu. Co když ale Sony zamýšlí využít věhlas svých exkluzivit z PS4 pro propagaci nové konzole – jako formu reklamy na PlayStation 5? Možná spatřuje v Horizon Zero Dawn větší potenciál coby prostředek, jak nalákat hráče na své další úspěšné hry a nový systém. Čistě teoreticky by pak takové oznámení mohlo doprovodit představení nové generace PlayStationu, o jehož únorovém termínu se rovněž v posledních dnech hojně spekuluje. O prodeje PS4 by už asi teď PC port Sony takříkajíc nepřipravil.

Alespoň symbolicky už přitom PlayStation na PC vstoupil. Prostřednictvím streamovací služby PlayStation Now je možné si i na PC zahrát z cloudu některé z největších hitů pro PS4, PS3 i PS2. Nechybí přitom mezi nimi momentálně právě ani Horizon Zero Dawn. Plnohodnotný vstup na PC by v případě tohoto titulu mohl usnadnit i zmiňovaný Death Stranding. Obě hry totiž pohání engine Decima, díky čemuž je zřejmé, že z hlediska technologie už učinilo studio nějaké nezbytné kroky k tomu, aby alespoň hypoteticky mohly jejich hry na PC fungovat. Tyto zkušenosti by nyní mohl tým zkusit zúročit a připravit jakousi ultimátní verzi demonstrující kvality PS exkluzivit. Pokud by se hru povedlo perfektně zvládnout po stránce optimalizace, mohla by se z ní stát výkladní skříň Sony.

Tom Phillips z Eurogameru na Twitteru poměrně jednoznačně ukázal prstem na Dreams jako na další titul v řadě.

Jason Schreier z Kotaku také na Twitteru naznačil, že je možné, že se vydání na PC nebude týkat jen téhle PS4 exkluzivity. Tom Phillips z Eurogameru pak rovněž na Twitteru poměrně jednoznačně ukázal prstem na Dreams jako na další titul v řadě. Jakkoli bláznivě to může teď znít, před pár lety by také nikdo nehádal, že Microsoft pustí své největší a nejcennější hity na PC a bude experimentovat i s platformou od Nintenda.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že bývalý šéf SIE Worldwide Studios Shawn Layden loni v srpnu prohlásil, že by Sony mohla zvážit vydání některých first party her na jiných platformách ve snaze oslovit širší publikum…

PlayStation už nějakou dobu s PC koketuje

Chcete další příklady proplétání PlayStationu a PC kromě zmíněných her od studií Quantic Dream a Kojima Productions nebo služby PlayStation Now? Journey od nezávislého studia Thatgamecompany debutovalo na PS3 v roce 2012. V roce 2015 se objevila verze pro PS4 a loni původně exkluzivní hra vyšla i na PC a iOS. Sony Interactive Entertainment loni na podzim vydala na Epic Games Storu hru ReadySet Heroes od Robot Entertainment. A konečně těsně před koncem roku Sony prodloužila smlouvu s Major League Baseball na herní sérii MLB The Show, ale oznámila, že už hra nebude v budoucnu vycházet jen na PlayStationu. I když ani jedna ze stran neupřesnila, o jaké platformy se by se mohlo jednat, oznámení na Twitteru nadšeně glosovaly oficiální účty Xboxu i Nintenda. Není nicméně jisté, zda by i tyto verze vyvíjel first party tým SIE San Diego Studio.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru