Hogwarts Legacy dorazí letos o Vánocích

Vývojáři ukázali výuku, souboj i vedlejší postavy. Vydáme se i za hranice Bradavic

Zdroj: Warner Bros.
18. 3. 2022

Jak už pravděpodobně víte i díky našemu přenosu, včera v noci proběhlo další vysílání State of Play, které se tentokrát zaměřilo na očekávané Hogwarts Legacy od vývojářů z Avalanche Software. V rámci přibližně 20minutové prezentace byla k vidění čtvrthodinka záběrů ze hry, včetně cutscén a nejrůznějších montáží, které měly za úkol představit hráčům připravovaný svět i základní herní mechanismy. Samotnou prezentaci nicméně provází také podrobný článek na blogu PlayStationu a rozhodně není od věci s odstupem několika hodin zabrousit zpět k detailům a udělat si v některých věcech jasněji.

Podobně jako Harryho zlatonka, která se otevírala na konci, i my začneme odzadu. Tedy odhalením termínu vydání, které bohužel nepřipadá na 1. září, ale na období Vánoc. Konkrétní datum vývojáři zatím nepotvrdili a pevně doufáme, že nedojde k dalšímu odkladu. Sluší se rovněž připomenout, že ačkoliv se hra opakovaně prezentovala na akcích Sony, jde o multiplatformní titul, který bude dostupný vedle PS4 a PS5 také na obou aktuálních generacích Xboxu, PC a překvapivě také Switchi. O poslední verzi se dosud nemluvilo a je na místě očekávat, že dostupnost bude zaručena skrze streamovanou verzi, v tomto ohledu ale vývojáři zatím nic dalšího nepřidali. Zároveň se také objevily komentáře stran celkového zaměření, takže ještě jednou – pro jistotu – Hogwarts Legacy je čistě singleplayerová hra, která navíc nebude mít podle aktuálního vyjádření vývojářů žádné mikrotransakce.

Prváci, za mnou!

Formalitám bylo učiněno za dost, pojďme do Bradavic, protože jde o místo, kterým se lidé z Avalanche Software chlubili během včerejší prezentace zdaleka nejvíc. Jak sami uvedli, chtěli dát hráčům a fanouškům kouzelnického světa možnost prozkoumávat nejrůznější zákoutí, odhalovat tajemství a účastnit se většiny aktivit a událostí, které mohou znát čtenáři knižní ságy nebo filmoví diváci. Na tomto místě je nutné doplnit, že se hra odehrává na konci 19. století, takže Harryho Pottera a další jeho kamarády byste v Hogwarts Legacy hledali marně. Nevztahuje se to ale například na duchy, jako je Protiva nebo sir Nicholas, ale přirozeně ani na některá ikonická místa v hradě a jeho okolí.

Postavili jsme Bradavice takové, jaké jsme chtěli i my coby fanoušci vždycky prozkoumat,“ říká vedoucí designérka prostředí Boston Madsen. „Myslím, že každý, kdo četl knihy – ať už je grafik, nebo ne – si v hlavě nějakou verzi Bradavic postavil ve své hlavě,“ dodává Madsen a vysvětluje, že právě z toho důvodu nebylo vůbec snadné s nějakou vizí přijít. Vývojáři se nicméně drželi míst, která svou podobu dostala, ať už díky podrobnému popisu od spisovatelky J. K. Rowling nebo od filmařů, a jedná se například o společenskou místnost, astronomickou věž nebo nemocniční křídlo hradu. Nad rámec toho ale budou moci hráči navštívit i místa, o kterých se předloha zmínila jen letmo nebo vůbec, což je lákavé i z toho důvodu, že si hráči budou moci prožít to, čím procházeli hrdinové původního příběhu, když přišli do Bradavic poprvé.

Zdroj: Warner Bros.

Další vyvolený?

Umocněno to samozřejmě bude tím, že hráč vstoupí se svou postavou do Hogwarts Legacy coby nový student Bradavic. Vývojáři ale poodhalili, že i vytvořená postava – dívka, či chlapec – je do určité míry speciální a její příchod do škol čar a kouzel nebude jen tak. Už to, že nastoupí rovnou do pátého ročníku naznačuje, že se věci neodvíjí úplně standardně a článek na blogu PlayStationu navíc naznačuje, že hlavní hrdina přežil nějaký dosud blíže neupřesněný incident a je napojen na starověkou magii. Ani to ale naší novou celebritu neopravňuje k tomu, aby se vymanila z povinné školní docházky, takže se můžete těšit na obranu proti černé magii, lektvary, bylinkářství nebo kouzelné formule. Jak prezentují nové záběry, jednotlivých hodin se budeme účastnit přímo a vykonávat dílčí kroky vedoucí ke splnění zadání. Mluví se také o domácích úkolech a postupném získávání nových vědomostí, které by mělo být možné uplatnit během následného prozkoumávání hradu i jeho okolí, případně k bitvám.

Co se zákoutí Bradavic týče, během včerejší prezentace byla k vidění například koupelna prefektů, kuchyně domácích skřítků nebo komnata nejvyšší potřeby, která se má stát základnou a centrem hlavního hrdiny a jeho přátel. Bez ohledu na to, že je Hogwarts Legacy singleplayerovou hrou, právě společníci v podobě NPC mají hrát důležitou roli, a to nejen v hodinách, ale během rozplétání příběhu, který nebude šetřit i temnými momenty. Hlavní zápletkou pro dění mimo školní život v Bradavicích je povstání skřetů pod vedením Ranroka. „Spatřil záblesk magie, kterou se čarodějové snažili skrývat – a to dokonce i sami před sebou – a prahne po ni,“ vysvětluje vedoucí scenáristka Moira Squier. „Jeho pohled na svět je zkreslený nenávistí k čarodějům, a proto je jeho spojenectví s Viktorem Rookwoodem obzvláště křehké,“ doplňuje pak scenáristka jméno temného čaroděje, který zřejmě nesehraje tak silnou roli jako vy-víte-kdo, ale hráči si na něj budou muset dávat pozor. „Jakmile Ranrok získá, co chce, nikdo ho už nedokáže zastavit a kouzelnický svět bude odsouzen k záhubě,“ dodává pak Squier. Právě boj o zachování kouzelnického světa by mohl nakonec Rookwooda přimět převléct kabát a Ranrokovi se postavit, to už si ale asi budeme muset sami zjistit ve hře.

Vstup do Zapovězeného lesa je… povolen

Jak už bylo uvedeno výše, kromě hradu se budou moci hráči vydat na jeho rozlehlé pozemky a navštívit místa, za která nebylo v knize ani filmech vidět. Týká se to Zapovězeného lesa, který bude možné navštívit i přes den, Černého jezera a jeho okolí, případně Prasinek, které budou plně funkční vesnicí nejen s obchodníky a ne vždy dobrotivými hostinskými, ale také obyčejnými lidmi a jejich příběhy. Za hranicemi vesnice pak budou číhat lapkové a další nebezpeční kouzelníci, takže o zábavu bude postaráno kdykoliv vám zákonný zástupce podepíše propustku. Je nicméně jasné, že právě k souboji se stočí značná část hratelnosti, už jen proto, kolik pozornosti mu vývojáři včera věnovali. Zdá se totiž, že systém nebude ani zdaleka tak mělký, jako tomu bylo u her, které provázely jednotlivé díly filmu, když vývojáři mluví o celé řadě kouzel i možnosti je kombinovat.

Zdroj: Warner Bros.

Ve videu si můžete všimnout základních kouzel jako jsou Accio pro přivolání předmětu či osoby, dále Incendio pro vznícení vybraného cíle, Confundo pro zmatení protivníka nebo Petrificus Totalus pro jeho znehybnění. Kouzel ale má být přirozeně víc, jak se je budou studenti postupně učit, k čemuž budou sloužit i duely s pravidly, které fanoušci Harryho Pottera dobře znají. Ve skutečném souboji se ale zdá být všechno divočejší, zaklínadla budou létat ze všech stran a hráč se bude muset přirozeně umět i bránit. Kromě kouzel se ale bude moci spolehnout i na lektvary a kouzelné byliny, ať už díky jejich efektu na jednotlivé atributy, nebo přímo, jako v případě sazeničky mandragory, která svým jekotem omráčí protivníky. „Proti silným i slabým stránkám nepřátel bude třeba použít různé techniky, díky kterým by mělo být každé střetnutí poutavé,“ slibují vývojáři v blogovém příspěvku a otevřeně mluví o tom, že kouzlení – zvláště v boji – bude výzva. A speciálně pro mě osobně je velmi potěšující, že ne všechno bude zalito sluncem a natočeno ke šťastnému konci – jak je totiž z prezentace patrné, sami si budeme moci zvolit svou cestu a sáhnout i po kletbách, které se nepromíjí. Říkal někdo Avada Kedavra?

Co všechno bude ve hře? Ano

Podle ukázek a toho, co vývojáři o Hogwarts Legacy odhalili, se zdá, že hra bude splněným snem všech fanoušků. Otázkou samozřejmě je, v jakém stavu hra vyjde a jak hluboké budou jednotlivé mechanismy. Nezmínili jsme například celou jednu část, připomínající počínání Mloka Scamandera, tedy nakládání s fantastickými zvířaty, ochočování, jízda na nich nebo jejich ošetřování. Za tímto účelem budou mít hráči k dispozici celou jednu lokaci, kterou si mohou navíc upravit podle svého a zapomenout na dění tam venku. Nemluvili jsme pochopitelně ani o vizuálním zpracování, které působí ohromujícím dojmem, ať už běháte po zemi nebo létáte na koštěti. A koště – další věc – zatím zmíněné jen v souvislosti s transportem, ale kdo ví, třeba dojde i na famfrpál. Ostatně, v jednom ze záběrů se mihne famfrpálové hřiště a postava na koštěti v popředí má nasazené chrániče i připravené brýle. Je toho každopádně hodně, co chce Hogwarts Legacy nabídnout a s tím přirozeně mohou narůstat i obavy, zda to Avalanche Software zvládne. Nakonec, je to jejich první takhle velký projekt a stát se může všechno, raději ale nebudeme malovat čerty na zeď.

 

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru