The Council, Focus Entertainment, Historická detektivka The Council vrcholí

Historická detektivka The Council vrcholí

Neprávem opomíjená adventura stojí za pozornost

23. 11. 2018
Název: The Council Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 13. 3. 2018

Navzdory kolísající kvalitě jednotlivých epizod se upřímně domníváme, že historická adventurní série s prvky RPG nazvaná The Council patří mezi tituly, o které byste se určitě měli zajímat, pokud hledáte alternativy k vysokorozpočtovým trhákům v aktuální předvánoční sezóně. Mysteriózní detektivka debutovala první epizodou letos v březnu a začátkem prosince se její příběh konečně uzavře.

Společnost Focus Home Interactive, která je vydavatelem hry, oznámila, že snažená vývojářů z francouzského studia Big Bad Wolf vyvrcholí už 4. prosince s finální epizodou, která nese podtitul Checkmate. Společně s pátým dějstvím pak bude od této chvíle k dispozici The Council rovněž v podobě ucelené hry na všech platformách, tedy PC, PS4 a Xboxu One. Přímo se tak nabízí, když už je hra hotová a autoři se nemusí soustředit na dokončení příběhu, možnost, že by se objevila třeba i na Switchi. Zatím v tomto ohledu ale napadl ze strany týmu žádný konkrétní slib.

The Council, Focus Entertainment, Historická detektivka The Council vrcholí

Zasazení v kostce

Hra nás zavede do roku 1793 na soukromý ostrov tajuplného lorda Mortimera. Setkáte se tu s Napoleonem nebo americkým prezidentem Georgem Washingtonem. Vaším úkolem je ale vypátrat svou matku, která záhadně zmizela.

Na PlayStation Storu se teď kompletní hra prodává za 819 korun, což je vzhledem k rozsahu projektu velice férová cena. Jednotlivé epizody pak stojí 189 korun. Přičemž pokud byste se rozhodli investovat nejprve opatrně jen do té první, je možné zbytek epizod odemknout za 689 korun.

A čím je vlastně kromě zasazení hra tak zajímavá? Setkáte se v ní s celou řadou historických velikánů a má velice chytře vystavěný příběh, který potěší četnými narážkami každého, pro koho není učebnice dějepisu ďábelskou knihou. Větvení spletitého scénáře navíc v tomto případě definují nejen volby, dialogy, akce a další dilemata, ale i povolání, vaše schopnosti, zkušenosti a zvláštní nadání. The Council totiž kombinuje adventurní prvky s RPG mechanismy, takže ve hře nechybí volba povolání, levelování ani skilly, které rozhodují mnohdy o tom, co můžete a nemůžete udělat či říci, nebo co jste schopní z nejrůznějších nálezů vydedukovat.

Velké finále přitom podle autorů pochopitelně slibuje vyřešit celou záhadu, které musí hráč přijít na kloub v kůži mladého muže jménem Louis de Richet. Ať už si zvolíte povolání diplomata, okultisty nebo detektiva, je třeba vyřešit záhadu týkající se vaší matky. Každá specializace vám přitom propůjčí jiné talenty. Diplomat je zběhlý v etiketě, přesvědčování, politice, odvedení pozornosti a jazycích. Okultista zase rozumí vědě, manipulaci, ovládá lsti a je sečtělý. Zatímco detektiv umí vyslýchat ostatní, je ostražitý, ovládá psychologii, je hbitý a uvažuje logicky.

Hra vám celkem umožní zvolit si a pěstovat 15 různých skillů, 44 talentů a 20 vlastností, které vaši postavu učiní jedinečnou. Hratelnost ovlivňují nejen pozitivní, ale i negativní postihy. Některé výhody jsou trvalé, jiné mají omezenou dobu působení a je třeba při jejich využití spotřebovat nějaký předmět. Titul přitom hráče odměňuje nejen v případě, že dobře čte a odhadne postoje a motivace jednotlivých postav, ale i za znalost historických souvislostí, která vám leckdy dokáže usnadnit dialog a pomáhá vám rozhodnout se, jak se v některých situacích zachovat.

The Council, Focus Entertainment, Historická detektivka The Council vrcholí

Jak si vedly jednotlivé epizody

Průměrné známky podle GameRankings na PC/PS4/XO

Epizoda 1: 73,62 % / 76,73 % / 75 %
Epizoda 2: 77,50 % / 73 % / 70 %
Epizoda 3: 68,80 % / 69 % / 80 %
Epizoda 4: 66,67 % / 78 % / 60 %

Vývojáři zveřejnili z poslední epizody první dva screenshoty a slibují, že všechny naše dřívější volby, úspěchy, ale i chyby rozhodnou o výsledku našeho snažení. Sám jsem moc zvědavý, zda všechny ty akce budou mít skutečně smysluplné následky, anebo se celá iluze rozvětveného příběhu zbortí jako domeček z karet.

První epizoda dostala v naší recenzi hodnocení 8/10. Pokračování občas haprovala, ale finální verdikt si necháme až na konec roku.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru