Herní mýty: Mortal Kombat ukrýval prvního tajného bojovníka

Herní mýty: Mortal Kombat ukrýval tajného bojovníka

S Reptilem jste se mohli utkat, ale nemohli jste za něj hrát. Měl posloužit marketingu

10. 8. 2020

Je zelený, vypadá jako Scorpion nebo Sub-Zero a využívá bojové techniky obou jmenovaných včetně háku a zmrazování. Neznáme jeho přesný původ. Když ale splníte sérii specifických podmínek, můžete se s ním utkat. A pokud v této zkoušce obstojíte, připíšete si nejen obdiv kamarádů, ale i slušnou řádku bodů navrch. Pokud jste hráli Mortal Kombat v době, kdy byl ještě stále žhavou novinkou, možná jste tenhle příběh zaslechli. Jeho hlavním hrdinou je tajemný Reptile. Nejvyšší čas spustit ve druhém okně tohle

Reptile byl záhadný protivník, kterého jste ve standardním turnaji v prvním Mortal Kombatu nikdy nepotkali a nevyzvali.

Zatímco tajný bojovník Sheng Long ze Street Fighteru vznikl jen vinou špatného překladu, Reptile z konkurenčního Mortal Kombat skutečně existoval od první chvíle, kdy se o něm začalo mezi hráči spekulovat. Jenže v roce 1992, kdy debutoval hned v prvním dílu bojovky od společnosti Midway, bylo mnohem obtížnější ověřit podobné informace, než je tomu dnes. Navzdory tomu, co se o utajené postavě povídalo, s ním ale původně nešlo hrát.

Sága Mortal Kombat dala vzniknout řadě legend a mýtů, ale tenhle patří k těm zdaleka nejvýraznějším, a proto jsme si ho vybrali pro náš seriál. Možná se ptáte, proč nakonec volíme právě povídačku, která se alespoň zčásti zakládala na pravdě, ale její příběh sám o sobě stojí za pozornost. Reptile byl záhadný protivník, kterého jste ve standardním turnaji v prvním Mortal Kombatu nikdy nepotkali a nevyzvali. K tomu, aby se tak stalo, jste museli splnit sérii poměrně specifických podmínek v úrovni nazvané Pit.

Jednalo se o vůbec první tajnou postavu, která se v nějaké bojovce objevila. Už tehdy přitom autoři zamýšleli, že by legenda mohla posloužit marketingovým účelům. Vývojáři spoléhali, že se spekulace o postavě začnou šířit mezi hráči, jak se také stalo. To jen povzbuzovalo chuť fanoušků přijít záhadě na kloub a vyřešit ji. Jak jinak než za pomoci obrovské hromady čtvrťáků, které do automatu nahází.

Vzhledem k tomu, že byl Reptile založený na už existujících bojovnících, přitom jeho základ vznikl za jediný večer. Tým nemusel vyvinout žádné mimořádné úsilí, když se rozhodl soupisku rozšířit. Do hry byl nakonec přidán na poslední chvíli. V tu chvíli už ale měli autoři díky dvojici Scorpion a Sub-Zero zkušenost s tím, jak “snadné” je s pomocí několika úprav vytvořit novou postavu.

Samotný autor Mortal Kombatu Ed Boon před pár lety prohlásil, že právě díky popularitě a legendám se vývojáři rozhodli udělat z Reptila plnohodnotného bojovníka.

Jedním z důvodů, proč panovaly okolo existence Reptila pochybnosti – kromě zjevné náročnosti jeho vyvolání – bylo, že třeba ve verzi pro Game Boy úplně chyběl. Nenašli byste ho ani na Game Gearu. Také do automatové verze se dostal až s pozdější verzí. Jinými slovy, bylo obtížnější ověřit opakovaně a na různých místech, že se legenda zakládá na pravdě.

Hráči pochopitelně spekulovali, že hrdinu lze odemknout a ovládat, to ale nebyla pravda. Podobně jako další nehratelné postavy z prvního dílu – Goro a Shang Tsung – se až později objevil mezi hlavními bojovníky jako hratelný. Samotný autor Mortal Kombatu Ed Boon před pár lety prohlásil, že právě díky popularitě a legendám se vývojáři rozhodli udělat z Reptila plnohodnotného bojovníka.

Raptile byl hratelný už v Mortal Kombatu II z roku 1993. Vystupoval tu jako osobní strážce Shang Tsunga. Ale to už byl jeho styl boje pozměněn a nekopíroval jen Scorpiona a Sub-Zera. V jednotlivých dalších dílech se přitom pochopitelně jeho technika drobně obměňovala a vyvíjela. Jeho brutální fatality měly patřit mezi ty nejoblíbenější mezi samotnými vývojáři.

Autoři mu rovněž domysleli příběh a udělali z něj příslušníka zvláštní rasy plazů, takzvaných Raptorů, jindy známých jako Sauriané nebo Zaterrané. V Mortal Kombat X z roku 2015 jsme se tak například dozvěděli, že jeho pravé jméno je Syzoth. Stojí za zmínku, že v původní verzi MK1 se v health baru ještě neobjevovalo ani jméno Reptile, ale Scorpion. Tuto chybu později vývojáři opravili. Měnila se také jeho podoba. Někdy víc připomínal člověka, jindy se zase podobal spíš plazu. Střídala se rovněž barva jeho krve.

Probojoval se také do komiksů, knih, filmů, televizního seriálu nebo nedávného animáku Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge

Reptile dnes patří mezi nejpopulárnější hrdiny série. Opakovaně se umístil v nejrůznějších anketách a žebříčcích mezi deseti nejoblíbenějšími. Není proto divu, že se dávno stal pravidelným účastníkem Mortal Kombatu a probojoval se také do komiksů, knih, filmů, televizního seriálu nebo nedávného animáku Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge.

Příběh o Reptilovi mi přijde zajímavý i proto, že se v něm opakuje scénář poloviční pravdy. Mýtus o tom, že si za tajnou postavu lze zahrát, se ujal tak dobře právě proto, že jeho první část byla pravdivá. Tedy skutečnost, že ve hře existuje tajný boss, kterého lze vyzvat a porazit. O to víc pak fanoušci inklinovali uvěřit, že jde o ovladatelného bojovníka.

Další herní mýty a legendy

Pistons v NBA Jam podváděli proti Bulls
Šéf projektu dělal na hře v Chicagu, ale sám fandil Detroitu. Oblíbenému týmu dal výhodu

Kletba Madden likviduje hvězdy z obalu hry
Sportovec, který se stane tváří amerického fotbalu od EA, v další sezóně tvrdě narazí

Tajný bojovník ze Street Fighteru nešel získat
Sheng Long ovládá speciální útoky všech ostatních postav. Zrodil ho špatný překlad

Československá hra Killswitch se sama ničila
Tajuplný zapomenutý hit z roku 1989 s českými lidovkami sám sebe vymazal ze světa

Michael Jackson složil hudbu pro Sonica
Pod soundtrackem není podepsaný. Může za to kvalita zvuku, či obvinění ze zneužívání?

Jak jsme tajným cheatem svlékali Laru Croft
Indiana Jones v sukních prý mohl být i bez sukně. Nude patch přiživil slávu Tomb Raideru

Automat zabiják měl jako první usmrtit hráče
Hráčům šel údajně po krku virtuální protivník Evil Otto. Mstil se jim za to, že ho ponížili

Jak Saddám Husajn kupoval tisíce PlayStationů
Co děsilo čtenáře bulváru v roce 2000? Že na nás Irák pošle rakety s pomocí PS2

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru