Zaklínač (seriál), Herci seriálového Zaklínače tváří v tvář svým předlohám

Herci seriálového Zaklínače tváří v tvář svým předlohám

Porovnáváme vzhled Geralta, Yennefer a Ciri s knihami, Zaklínačem 3 i polským seriálem

2. 7. 2019

Pokud patříte k fanouškům Zaklínače – ať už se bavíme o knihách, odvážném polském seriálu z roku 2002, o slavné videoherní sérii, nebo o všem dohromady – nemohlo vám uniknout včerejší odhalení prvních oficiálních fotek z připravovaného seriálu pro Netflix. Po fotce z kostýmní zkoušky, na které vypadal představitel Geralta Henry Cavill jako bratr Christophera Lamberta v roli Raidena z Motal Kombatu, totiž přišlo uklidnění a za sebe musím uznat, že výsledek skutečně není tak špatný, jak se mohlo zprvu zdát. Pravda, Supermana z Cavillovy tváře ve své hlavě smazat neumím a Yennefer by mohla působit krapet sebevědoměji, nicméně výsledek působí jako zajímavé prolnutí vlastní vize autorů seriálu a podoby, se kterou přišli vývojáři z CD Projektu RED v Zaklínači 3. Pokud si však myslíte, že měla jako hlavní zdroj inspirace posloužit právě zmiňovaná videohra, pak jste na omylu – seriál má čerpat z knižní předlohy, a proto není od věci, zavzpomínat na původní Sapkowského popis a porovnat ho s výsledkem.

GERALT

Hlavní hrdina je v knihách několikrát popisován jako vyšší, leč hubený až šlachovitý muž, což svalnatý Cavill v roli Geralta příliš nesplňuje. Měl by mít rovněž temné, podle některých dokonce až černé oči, kterým se na základě požitých lektvarů může měnit tvar, barva i velikost zorniček. Na tomto místě je proto složité usuzovat, v jaké fázi je Geralt na fotkách zachycen, protože se zdá, že na svět hledí skrze oranžové kočičí oči, což by nemělo být běžné. Poznávacím znakem Geralta by pak měly být bílé, nikoliv šedé či pískově žluté (?) vlasy, a ani na tomto místě se nový seriál knižní předlohy zrovna nedrží. Na druhou stranu ale lze tento ústupek pochopit, protože by bílá hříva nemusela působit přirozeně. A za oběť autorské licenci padla i hladce oholená Geraltova tvář – Cavill bude mít zřejmě strniště, což není v rozporu s knižní předlohou, protože Geraltovi mohou růst vousy obvyklým způsobem, sám je ale nemá rád, neboť ho údajně příliš škrábou na tváři. Zajímavým detailem je nicméně Geraltův medailon, který popisu v knize odpovídá mnohem víc než jeho herní verze. Má jít sice o vlčí hlavu, nicméně vyobrazenou na kulatém přívěsku, tedy přesně tak, jak můžete vidět na nových fotografiích. A autory seriálu chválím i za to, že Geraltovi na záda neumístili oba jeho meče – ten stříbrný totiž sundává z Klepny jen v případech, bude-li se mu hodit v nadcházejícím souboji a v průběhu knižní ságy po něm nesahá takřka vůbec.

YENNEFER

Čarodějce Yennefer z Vengerbergu je podle knih kolem sta let, má dlouhé vlnité černé vlasy, bledou pleť a chladné fialové oči. Má z nich čišet nejen určitá divokost, ale také vnitřní síla a moudrost, nabytá v průběhu jejího života. Její obličej by pak měl zdobit dlouhý úzký nos, bledé, leč rtěnkou nezřídka zvýrazněné rty a přírodní, lehce nesouměrné obočí doplněné uhlem. Yennefer není podle knižního popisu příliš vysoká, a to ani na podpatcích, je neuvěřitelně hubená a na svém dlouhém štíhlém krku nosí výrazný přívěšek ve tvaru hvězdy vyrobený z obsidiánu a posetý malými diamanty. Při pohledu na herečku Anyu Chalotru je pak nutné dodat, že ačkoliv je v knize připisován Yennefer poměrně mladistvý vzhled, pořád si nemyslím, že by měla – bez ohledu na další výrazné rozdíly – působit až takhle mladě. Herečce se nicméně nedá upřít její půvab a skutečnost, že je velmi podobná Yennefer ze Zaklínače 3, nahrává pocitu, že by to při dobré konstelaci dialogů a scén mohlo klapnout.

CIRI

Poslední do aktuálně zveřejněné party je samozřejmě Ciri, alias princezna Cirilla z Cintry. Tady je srovnání s videoherní předlohou podle očekávání téměř nemožné, pojďme proto rovnou na to, jak si Ciri představuje Sapkowský. Vedle věku, který se napříč ságou logicky neustále posouvá kupředu, jsou důležitým rysem vlasy. Zatímco v Zaklínači 3 byly bílé, podle knihy mají být popelavé. A jestli máme něco z dostupných obrázků usuzovat, pak je to spíše příklon k blonďatým, podobně jako tomu bylo ve vzpomínaném seriálu z roku 2002. Chybí jí také výrazné zelené oči, které se zdají být z nových fotek modrošedé, ale celkově působí Cirilla dostatečně křehce na to, abychom mohli v seriálu sledovat její charakterový posun kupředu. Z fotky v lese bohužel nelze usuzovat její výšku – coby dítě samozřejmě není v knihách příliš vysoká – ani stavbu jejího těla. Vzhledem k výcviku, kterého se jí dostane, by měla mít vytrénovanou a trochu chlapeckou postavu s tím, že v knihách je několikrát poukázáno na to, že ji chybí výrazné dívčí atributy. Celkově bych si ale dovolil tvrdit, že herečka Freya Allan sedí na svoji roli nejvíce a bude hodně zajímavé sledovat její chemii s Cavillem.

POLSKÝ SERIÁL

V úvodu jsem vám slíbil také srovnání s několikrát zmíněným seriálem z roku 2002, ve kterém si hlavní roli zahrál polský herec Michał Żebrowski, Yennefer ztvárnila Grażyna Wolszczak a Ciri v té době teprve desetiletá Marta Bitner. Překvapivé ovšem je, že se jejich vzhled velmi podobá tomu modernímu a na tomto příkladu je hezky vidět, kam se přesně tvůrci očekávaného seriálu vrátili. A i když je nesnadné, změnit do mozku vypálenou představu po tolika hodinách strávených v herním Zaklínači, nakonec i já – na začátku poměrně velký kritik hereckého obsazení – musím uznat, že se na nového Zaklínače opravdu těším. Pravděpodobně to nebude nejlepší seriál všech dob, ale, kdo ví, třeba na nás na podzim čeká příjemné překvapení.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru