Hackeři tvrdí, že jsou na cestě k prolomení ochran PS5

Hackeři tvrdí, že jsou na cestě k prolomení ochran PS5

Konzole jejich počínání stále odolává. Přesto je vytvoření vlastního firmwaru blízko

Zdroj: Sony
8. 11. 2021

Skupina hackerů vystupujících pod označením fail0verflow v průběhu noci z neděle na pondělí oznámila, že učinila významné kroky k možnosti spuštění vlastního firmwaru na konzoli PlayStation 5. Cesta ke cracknutí konzole vede podle fail0verwlow přes root klíče, které se skupině podařilo získat a otevřít si tím možnost dešifrovat řídící software konzole a pomocí reverzního inženýrství vytvořit software vlastní. A ačkoliv by se mohli hackeři zaklínat, že to všechno činí ze sportu nebo v zájmu homebrew aplikací, podobné snahy lze vždycky zkondenzovat jen na dvě slova – hry zdarma. Alarmující pro Sony může být skutečnost, že fail0verflow se podepsali pod prolomení ochran konzole PlayStation 3 v roce 2010, a ačkoliv je nyní situace zase o trochu jiná, není zcela vyloučeno, že se to nemůže povést znovu.

První příspěvek z dnešní noci s obrázkem hex editoru zřejmě obyčejné uživatele konzolí nijak nevzrušil. Hackeři jej pouze označili krátkým zvoláním – Another one bites the dust – kterým zrovna nechtěli vzdát čest kapele Queen, ale upozornit, že se další konzole válí v prachu u cesty. Navazující příspěvek už ale byl pochopitelnější a hackeři vysvětlili, že se jim podařilo objevit zmiňované root klíče. „Všechny je lze získat ze softwaru – včetně root klíče pro jednotlivé konzole. Stačí hledat dostatečně důkladně,“ řekli zástupci fail0verflow a nechali volné pole k diskuzím a plamenným debatám. Ve výsledku by to totiž mohlo skutečně znamenat prolomení stávajících ochran konzole a možnost spouštět nelegální kopie her, otázkou ale je, jak pokročil vývoj na poli dalších opatření a zda bude vlastní firmware možné skutečně provozovat.

Skupina fail0verflow nicméně tvrdí, že pro Sony nebude nic snadného tyto klíče změnit, a to ani pomoci systémového updatu, což by mohlo skutečně znamenat v roce 2021 spíše nečekanou katastrofu. A že se už něco nepříjemného začíná skutečně dít, naznačil další hacker – Andy Nguyen – který na twitteru sdílel příspěvek, kterak se mu v prostředí prodejní verze PS5 podařilo spustit vývojářské debugovací menu. Zda spolu incidenty souvisí, či nikoliv, nelze zcela prokazatelně říci, v rukou zkušených lidí by ale i tento posun mohl znamenat důležitý milník a změnu aktuálních pořádků. V nich se má ochrana konzolí za téměř neprolomitelnou ochranu, zejména s přihlédnutím k neustálému kontrolování licencí vlastněných her, možnosti injektovat do běžící a k internetu připojené konzoli automatické aktualizace i restrikcím stran přípustnosti konkrétní verze firmwaru pro spuštění daného titulu. V minulosti si s tím ale hackeři dokázali poměrně obstojně poradit a nechali ve vzduchu viset otázku, zda to výrobce dané konzole či konzoli samotnou skutečně poškodilo, nebo nikoliv.

I na to konto přichází sarkastické poznámky, že Microsoft ani Nintendo to v minulosti nepoložilo, a tak není důvod myslet si, že to bude problém pro Sony. Faktem ovšem je, že například přenosná konzole PSP se dvojkolejnosti firmwarů – oficiálního a neoficiálního – nemohla zbavit v podstatě celý svůj životní cyklus a hráči mohli bez placení hrát jednu novinku za druhou, a to je – hádáme zkušenost – kterou japonská společnost určitě opakovat nechce.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru