Google v tichosti zabil svoji VR platformu Daydream

Google v tichosti zabil svoji VR platformu Daydream

Potká stejný osud v případě neúspěchu i Stadii? Velké překvapení by to zřejmě nebylo

17. 10. 2019

Úterní odhalení nového telefonu Google Pixel 4 s sebou bohužel nepřineslo jen očekávanou prezentaci toho, jak bude zařízení vypadat a co nového přinese. V souvislosti s bližším zkoumání podporovaných funkcí a služeb si totiž redaktoři magazínu Variety všimli, že Pixel 4 již nepodporuje VR platformu Daydream, což velmi rychle vedlo k potvrzení od Googlu, že necelé čtyři roky běžící služba, která rozhodně neskrývala své ambice, jednoduše končí. Jinak řečeno, jde již o několikátý nákladný projekt od Googlu, který slibně začal, oprávněně vzbudil v zákaznících zájem, ale nepodařilo se jej na trhu pevněji ukotvit. Něco podobného se stalo například s YouTube Gaming – podle plánů největším souputníkem Twitche – a zle může nakonec dopadnout i Google Stadia, kterou sice herní svět vnímá jako přelomovou záležitost, ale o nejrůznějších problémech se mluví v podstatě od jejího představení.

Ukončení služby se samozřejmě tváří v tvář číslům jeví jako rozumné, navenek však Daydream působil, že jeho nejlepší chvíle teprve přijdou, až nastoupí nová generace telefonů a nabídne dostatečný výkon.

Zpět ale k Daydream – jak bylo uvedeno výše, Pixel 4 již tuto platformu nepodporuje, což obratem potvrdil i mluvčí společnosti: „O naš službu neprojevilo zájem tolik zákazníků a vývojářů, v kolik jsme doufali, míra používání headsetu Daydream View navíc neustále klesala. Ovšem bez ohledu na to, že již nebudeme Daydream View prodávat a podporovat Daydream na Pixel 4, aplikace dostupná zůstává.“ Ukončení služby se samozřejmě tváří v tvář číslům jeví jako rozumné, navenek však Daydream působil, že jeho nejlepší chvíle teprve přijdou, až nastoupí nová generace telefonů a nabídne dostatečný výkon. Podobně jako Samsung VR totiž Daydream využívá k výpočtům i zobrazení telefon, čímž navíc v úvodu získal plusové body i za bezdrátové zpracování. Z tohoto hlediska se ale jako dalším důvodem konce Daydream může jevit uvedení Oculus Quest, který je dostupnou a rovněž bezdrátovou variantou, navíc navázanou na velkou knihovnu her a aplikací.

Google v tichosti zabil svoji VR platformu Daydream

Zabito Googlem

Pokud by vás zajímalo, jaké služby a technologie Google rozjel, aby je následně poslal do křemíkového nebe, můžete se podívat na web s přiléhavým názvem KilldeByGoogle, který tyto informace shrnuje. Přehledně se tak můžete na tapetě hrobečků podívat, co nenašlo ze strany Googlu uplatnění a zavzpomínat třeba na nedávno zrušené Google Hangouts, již zmiňovaný YouTube Gaming, nebo celou sociální síť Google+

„V možnosti použít chytrý telefon pro VR jsme viděli velký potenciál i s přihlédnutím k přenositelnosti zařízení. Později ale vyšlo najevo, že mobilní VR bohužel není dlouhodobě udržitelnou záležitostí. Největší problém byl v nutnosti chtít po lidech, aby do headsetu umisťovali telefon a přišli o přístup k aplikacím, které jsou zvyklí používat každý den,“ uvádí mluvčí Googlu. Nezájem se pak odrážel i na provozovatelích populárních služeb jako HBO Go nebo Hulu, pro které je i výkonem slabší VR zařízení velmi vhodné. Už v létě ale byla podpora těchto služeb ukončena spolu s vlastní platformou Googlu Play Movies, což jen podtrhuje nezájem Daydream uchovat do dalších let a zapadá do aktuální mozaiky informací. A pokud by vás snad zajímala budoucnost, podle mluvčího Googlu patří augmentované realitě: „Investujeme do AR záležitostí jako Google Lens, navigace a vyhledávání, které bude využívat kameru telefonu a pomůže přemostit digitální svět s tím skutečným.“

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru