Google Stadia startuje v Česku a na Slovensku

Google Stadia startuje v Česku a na Slovensku

Předplatné s 31 hrami a podporou 4K rozlišení stojí 259 korun, měsíc můžete hrát zdarma

Zdroj: Google
8. 12. 2020

Ačkoliv se veškerá pozornost hráčů upnula včera večer na první recenze Cyberpunku 2077, v tichosti proběhla ještě jedna poměrně zajímavá událost. Do Česka a Slovenska totiž oficiální cestou přišla streamovací služba Google Stadia, o které jsme dlouhou dobu mluvili jen obecně a vždy s poznámkou, že se našeho trhu informace netýkají. Rok po uvedení služby v prvních 14 zemích už ale můžeme konečně hodnotit přímo a vyzkoušet platformu, která chce konkurovat xCloudu nebo začínající Luně od Amazonu. Největší devizou je pochopitelně možnost instantně si zahrát i na zařízení, která by svou hardwarovou specifikací na konkrétní tituly nestačila. Naproti tomu nevýhodou je nutnost kupovat jednotlivé hry, které je však následně možné hrát výlučně na Stadii, případně se spokojit s nepříliš bohatou knihovnou titulů za měsíční předplatné ve výši 259 Kč.

Zdroj: Vortex

„Stadia přináší uživatelům svobodu v rozhodování, jak, co a kde budou hrát, a to na jakémkoliv z podporovaných zařízení, které jim vyhovuje,“ hlásí tisková zpráva. Sluší se dodat, že momentálně je možné hrát přímo v prohlížeči vašeho počítače, případně využít Chromecast Ultra pro hraní na televizoru, k čemuž je ale nutné mít také oficiální ovladač pro Stadii. Má to ovšem háček, protože Stadia controller není možné v České republice ani na Slovensku oficiálním způsobem koupit kvůli nedostupnosti Google Storu a je proto nutné objednávat ze zahraničí. Poslední možností, jak hrát hry prostřednictvím Stadie, je pochopitelně využití mobilní aplikace, i na tomto místě je ale nutné pamatovat, že zatímco na Androidu je vše dostupné podobně jako v případě xCloudu, na iOSu je z aplikace alespoň prozatím možné pouze spravovat knihovnu her a nastavení účtu.

Program Stadia Pro přináší také slevy na další hry, přístup k exkluzivním demoverzím a v neposlední řadě možnost hrát až v rozlišení 4K při 60 fps a zapnutém HDR.

Co se týče dostupných titulů, měsíční předplatné Stadia Pro ve výši 259 korun, které lze po dobu jednoho měsíce bezplatně využít, nabízí přístup k 31 hrám. Až na výjimky jako Sniper Elite 4 nebo první díl restartované série Hitman se však jedná spíše o menší či starší tituly, mezi kterými najdete například Dead By Daylight, Celeste, Gylt či Orcs Must Die 3. K dispozici budou po dobu aktivního členství ve Stadia Pro a v případě přerušení plateb a opětovného obnovení o ně nepřijdete. Program Stadia Pro přináší také slevy na další hry, přístup k exkluzivním demoverzím a v neposlední řadě možnost hrát až v rozlišení 4K při 60 fps a zapnutém HDR.

Druhou variantou je bezplatný účet, který umožňuje hrát pouze do výše 1080p a 60 fps bez HDR, spolu s přístupem ke hře Destiny 2: New Light a Bomberman R Online. Pro hraní dalších titulů, ať už službu předplácíte, či nikoliv, se dostanete skrze digitální obchod, ve kterém se momentálně nachází přes sto her. Mezi novinkami je například Immortals Fenyx Rising za 1949 Kč, Watch Dogs: Legion za stejnou cenu, předběžný přístup do Baldur’s Gate III za 1599 Kč nebo možnost předobjednat si Cyberpunk 2077 za 1599 Kč či očekávaného Hitmana 3 za 1799 Kč. Jak už bylo řečeno výše, hry koupené skrze obchod Stadie však není možné přenést na jakoukoliv další platformu a zůstávají napevno spojené s touto službou, což je nutné mít neustál na paměti.

Fungování služby je totiž přímo závislé na kvalitě vašeho internetového připojení, kterou nedefinuje pouze rychlost, ale také fyzické umístění vůči serverům. Google v česky přeložené sekci nápovědy uvádí, že minimální doporučená rychlost je 10 Mb/s, pro hraní ve 4K je ale nutné počítat s více než trojnásobkem. Co se týče objemu stažených dat, v rozlišení 1080p to bude kolem 13 GB a v rozlišení 4K až 20 GB. Tabulka je nicméně důležitá zejména pro zájemce o hraní přes mobilní data, kteří by mohli velmi rychle narazit na stanovené limity svých tarifu.

Stadii se budeme nadále věnovat, včetně dojmů z hraní a používání ovladače Stadia controller, který máme k dispozici.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru