Google Stadia: otázky a odpovědi

Google Stadia: otázky a odpovědi

Stále v tom nemáte jasno? Sepsali jsme pro vás vše podstatné, co jsme se dosud dozvěděli

23. 3. 2019

Jednoznačně největší událostí tohoto týdne bylo představení služby Stadia od Googlu. Je to nová platforma, nový systém, možná dokonce náznak budoucnosti hraní. A nebo slepá ulička. To ukáže až čas. Novince jsme se věnovali pravidelně v článcích i ve videích. Ale protože víme, že zdaleka ne každý měl možnost zachytit všechny informace a že stále panují mnohé nejasnosti, rozhodli jsme se známá i neznámá fakta sesumírovat do tohoto tématu formou otázek a odpovědí, které můžeme postupně doplňovat a rozšiřovat na základě vašich podnětů i nově zjištěných informací.

Jak rychlé připojení k internetu budu potřebovat?
Podle Phila Harrisona z Googlu budete potřebovat dosáhnout na rychlost přibližně 30 Mbps, pokud pomýšlíte na rozlišení 4K a 60 FPS. Pokud se spokojíte s rozlišením 1080p a 60 FPS, respektive máte pomalejší připojení k internetu, bude dostačují rychlost asi 25 Mbps. Tyto nároky by ale časem mohly ještě klesnout, jak naznačil Google a koneckonců i konkurence třeba v podobě Microsoftu, který chce oslovit i uživatele s ještě pomalejším internetem. I podle analýzy Digital Foundry je už nyní teoreticky možné provozovat Stadii i na výrazně slabší přípojce, například při 15 Mbps ale rozlišení klesne na 720p a výrazně se zhorší kvalita obrazu i latence.

V jaké kvalitě se bude po spuštění obsah streamovat?
Hry budou hned od začátku k dispozici v rozlišení až 4K a 60 FPS. V budoucnu plánuje Google dosáhnout až na rozlišení 8K a 120 FPS.

Kdy bude služba spuštěna?
Stadia začne fungovat někdy v průběhu tohoto roku ve vybraných zemích Severní a Jižní Ameriky, Asie a Evropy.

Budou Česko a Slovensko v první vlně podporovaných zemí?
Bohužel ne. Přednost dostaly státy západní Evropy. Nejblíže k nám bude platforma oficiálně k dispozici v Rakousku a Německu.

Bude možné hry stáhnout a hrát offline?
Nikoli. Google se ústy Phila Harrisona nechal slyšet, že to není technicky možné, aniž by museli učinit kompromis, pokud jde o jejich zamýšlenou vizi.

Na čem budu moci hrát?
Skoro na každém myslitelném zařízení, které má obrazovku a lze jej připojit k internetu. Využít můžete slabý počítač či notebook, telefon, tablet, ale i chytrou televizi. Příslušná aplikace se zřejmě objeví i v různých set-top-boxech a multimediálních centrech.

Budou na Stadii k dispozici i erotické hry?
Phil Harrison se nechal slyšet, že na platformu se nedostanou tituly, které obdrží od ESRB rating AO, tedy Adults Only. Hry s tímto nejvyšším možným omezením ale na své platformy nepouští ani Sony, Microsoft a Nintendo.

Budou hry na Stadii podporovat cross-platform multiplayer?
Ano, technicky tomu nic podle Googlu nebrání. Samozřejmostí je možnost, aby se v rámci Stadie utkávali lidé s různými zařízeními. Mělo by ale být možné i spojit Stadii s dalšími konkurenčními platformami. Konečné rozhodnutí samozřejmě záleží na všech zúčastněných firmách a konkrétních vývojářích.

Bude Stadia podporovat cloudové uložené pozice?
Jako cloudová streamovací platforma to bere za samozřejmost. Uložené pozice a dosažený pokrok v jednotlivých titulech se vám samozřejmě přenáší napříč zařízeními, s nimiž se ke Stadii připojujete.

Budou pro Stadii vznikat exkluzivní hry?
Ano, jejich vývoj bude mít na starost minimálně nově vytvořené studio nazvané Stadia Games and Entertainment. Vede jej Jade Raymond. Vývojáři prý pracují na úplně nové generaci her. Žádný konkrétní titul ale nebyl odhalen.

Kolik to bude stát?
Podle Phila Harrisona už má Google představu, jak bude vypadat obchodní model. Zatím se ale firma o toto tajemství nepodělila. Všeobecně se předpokládá, že měsíční předplatné bude stát podobně jako u filmových služeb typu Netflix. Výslovně ale nebylo ani vyloučeno, že by se mohlo platit za jednotlivé hry. Spekuluje se také, že bude možné si službu zaplatit třeba jen na den.

Jaké hry Stadia nabídne?
S jistotou jsou nyní potvrzené jen tři. Assassin’s Creed Odyssey od Ubisoftu, Doom Eternal od id Software a nepojmenovaná novinka od studia Q-Games, autorů The Tomorrow Children, kteří chtějí využít specifických sociálních funkcí Stadie. Během představení se ale ke Googlu připojilo i španělské studio Tequila Works, které stojí za hrami jako Rime nebo Deadlight. Hry Shadow of the Tomb Raider a NBA 2K19 nebyly zatím oficiálně potvrzeny, ale zřejmě nebude náhodou, že se na akci objevily a Google s jejich pomocí prezentoval nové unikátní funkce. Stadii vyjádřil podporu i šéf Ubisoftu Yves Guillemot, což v kombinaci s využitím Assassina pro loňský test nepochybně znamená, že tento gigant se chystá Stadii aktivně podporovat. Na základě kryptických obrazových teaserů, které mohou něco znamenat, ale také nemusí, se spekuluje o možnosti, že by se na Stadii objevily hry jako Red Dead Redemption 2, nějaký Metal Gear Solid, nebo Splinter Cell, Mortal Kombat či Skyrim.

Potřebuji ke hraní nově představený gamepad?
Ne nezbytně. Hry je možné užít si třeba i na myši a klávesnici. Speciální gamepad je však možné připojit přes Wi-Fi přímo ke Stadii, přecházet s ním mezi zařízeními a využít s jeho pomocí i speciální funkce sdílení a hlasové asistentky.

Jak výkonná je Stadia?
Už nyní může platforma podle Googlu nabídnout vyšší výkon než PlayStation 4 Pro a Xbox One X dohromady. Ten ale může nadále růst. Navíc z podstaty věci umožní platforma bez negativního dopadu na výkon třeba split-screen ve stejné kvalitě jako singl. To bylo dosud na konvenčních herních zařízeních něco nemyslitelného.

Seznam témat můžeme průběžně upravovat a doplňovat na základě vašich podnětů, dalších otázek a nově zjištěných informací.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru