Google otevírá další vývojářské studio pro Stadii

Povede ho bývalá ředitelka Sony Santa Monica. Vznikat tu budou velké hry i menší projekty

Zdroj: Google
5. 3. 2020

Ačkoliv herně-streamovací služba Stadia nezažívá start, který si mohli hráči v souladu s mohutnou reklamní kampaní představovat, Google své zbraně neskládá. Začátkem roku byla řeč o více než 120 hrách, které se včetně exkluzivit objeví na Stadii v letošním roce a nyní přichází Jade Raymond coby ředitelka vývojářské divize Stadia Games and Entertainment s informací o otevření nového, po Montrealu již druhého interního studia. Umístěno bude do oblasti Playa Vista v Kalifornii a povede jej bývalá ředitelka renomovaného studia Sony Santa Monica Shannon Studstill, jejíž poslední velkou hrou z pozice produktové ředitelky byl nejnovější díl série God of War.

Informaci oznámila Jade Raymond prostřednictvím blogu ve včerejších večerních hodinách a současně naznačila, čím se budou vývojáři v Playa Vista zabývat. „Stadia nabízí neomezené kreativní možnosti. Nové hry ale nemůžeme vytvářet bez talentovaného týmu designérů, grafiků a scenáristů,” mluví Raymond o důvodech, které vedly Google k otevření nového studia. „Soustředit se [v Playa Vista] budeme na exkluzivní tituly, využívající nové herní mechanismy, kreativní způsoby, jak si zahrát společně a unikátní modely interakce, které momentálně prozkoumáváme,“ říká Raymond. Ujišťuje pak, že nejsou slepí k požadavkům hráčů a budou se i nadále snažit doplňovat nové hry a značky o specifické vlastnosti Stadie. Konkrétní však stran budoucích plánů nebyla, a tak se musíme i nadále spokojit s tím, že vedle domlouvání third party her pro katalog Stadie chystá Google vlastní projekty vedle Playa Vista také v montrealské pobočce a studiu Typhoon, které bylo koupeno loni v prosinci.

Celkově hledá Google do Playa Vista devět nových zaměstnanců a z inzerátů rovněž vyplývá, že se studio nebude podílet jen na velkých titulech, ale i na doslova menších, leč kreativních projektech.

Z nově vypsaných inzerátů na volné pozice v Playa Vista navíc vychází najevo, že studio bude spolupracovat také s dalšími externími vývojáři či celými subjekty a tvorbu vlastních her promítne do větší šíře, než se může na základě aktuální zprávy zdát. Google hledá například šéfa publishingu nebo technického ředitele, kteří by měli být schopní řídit komunikaci s partnery na úrovni second party spolupráce a současně se podílet na vývoji dalších interních projektů. Celkově hledá Google do Playa Vista devět nových zaměstnanců a z inzerátů rovněž vyplývá, že se studio nebude podílet jen na velkých titulech, ale i na doslova menších, leč kreativních projektech.

Co se týče Shannon Studstill, rozhodně se sluší připomenout, že v branži platí za uznávanou profesionálku, která začínala před více než 20 lety v Sony a stála u zrodu již zmiňovaného studia v Santa Monice. Starala se o řízení interního i externího vývoje značek God of War, Warhawk nebo Twisted Metal, aby se však po více než deseti letech rozhodla odejít do Electronic Arts. Na pozici výkonné producentky ale vydržela pouhý rok, založila si vlastní studio Broodworks, kde pracovala na PlayStation All-Stars Battle Royale pro PS3 a následně se opět vrátila do Sony. Její druhá štace byla z počátku vlastnímu vývoji vzdálenější, přesto do něj coby produktová ředitelka významně zasahovala a následně si vydobyla pozici ředitelky celého studia.

Stadia pomalu roste

Za kvalitu herní platformy - pokud za ní chceme označovat i Stadii - hovoří dostupné tituly, a ty se v tomto případě pozvolna, leč pravidelně rozrůstají o nové kousky. V úterý do nabídky přibyla kolekce tří dílů bláznivé střílečky Serious Sam a už 17. března si budou moci hráči v podporvaných regionech zakoupit a zahrát The Division 2. Hra navíc přijde s podporou cross-platformového hraní s PC.

Její práci tak v těchto dnech kladně hodnotí její nejbližší spolupracovníci na sociálních sítích a je patrné, že tento odchod poměrně mrzí. „Sony Santa Monica ztrácí jednu z nejlepších manažerek a producentek, pro Stadii je to obrovská výhra,“ píše například David Jaffe, autor původní trilogie God of War a Twisted Metal. Designér aktuálního Kratova opusu Cory Barlog pak Shannon Studstill vyznal lásku a ta mu vyznání obratem vrátila. „Shannon je především vizionářka, která bude inspirovat i vést týmy v Playa Vista a jsme nesmírně potěšení, že ji můžeme přivítat v rodině Google Stadia,“ dodává v blogu Jade Raymond.

Jen pro doplnění ještě uvádíme, že novou ředitelkou studia v Santa Monice bude Yumi Yang, jejíž jméno sice nerezonuje tak výrazně, ale Sony ji označuje za veteránku s 19letou praxí. Ve studiu navíc působila posledních šest let a společně se Studstill a Barlogem tvořila páteř veškeré exekutivy, takže z pohledu tamějších vývojářů jde o prověřeného člověka, který sdílí společnou vizi a neměly by vyvstat žádné nečekané problémy mezi ní a Barlogem, který s největší pravděpodobností pracuje na dalším díle God of War.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru